War Thunder: Leopard 2A5

Leopard 2A5 był jedną z maszyn prezentowanych podczas wydarzenia primaaprilisowego. Nie minęło zbyt wiele czasu, byśmy mogli zaprezentować go ponownie. Tym razem na serio!

Historia
W 1988 roku niemieccy inżynierowie rozpoczęli prace nad modernizacją Leoparda 2. Poprawiono ochronę, głównie wieży. Dodatkowo czołg otrzymał elektryczny stabilizator zamiast elektryczno-hydraulicznego.

Strzelec otrzymał natomiast lepszą optykę, a dowódca panoramiczny peryskop z termowizją. Właz kierowcy przebudowano, dokonano także kilku mniejszych poprawek.

Leopard 2A5 przyjął się w Niemczech, Szwecji i Holandii. Warto zaznaczyć iż wersje eksportowe różniły się od oryginału – wersje dla bundeswehry nie otrzymały dodatkowego pancerza na przedniej części kadłuba. Produkcja rozpoczęła się w 1995 roku, a 350 wcześniejszych modeli zostało zmodernizowanych do standardu 2A5.

Leopard 2a5 06 1280h720 Bbe8a300a10f81cb1bd6870e90cbdfed

W War Thunder Leopard 2A5 będzie pierwszym czołgiem VII Ery w niemieckim drzewku rozwoju, tuż za 2A4. Uzbrojenie pozostało bez zmian, to wciąż Rheinmetall L/44, jednakże czołg otrzymał nową amunicję. Jest nią pocisk DM33 o penetracji dochodzącej do 480 mm.

Największe zmiany dotyczą wieży pojazdu. Jarzmo działa zostało gruntownie przebudowane, a front wieży wzbogacono o dodatkowe moduły opancerzenia. Są one zniszczalne, lecz w przeciwieństwie do pancerza reaktywnego potrafią wytrzymać kilka strzałów. Składają się one z dwóch warstw, pierwsza pochłania energię pocisków HEAT, a druga pełni rolę pancerza warstwowego.

Poza tymi modułami opancerzenie wieży jest podobne co w poprzedniku, z tą różnicą iż zastosowano nowe wypełnienie w pancerzu warstwowym. Jeśli mowa o parametrach, to front wieży potrafi przeciwstawić się pociskom kinetycznym o penetracji do 600 mm, oraz tym o energii chemicznej do 850 mm.

Leopard 2a5 01 1280h720 421d99753f1eee4257b22b84cf108465

Kadłub czołgu został również wzmocniony. Pomimo braku dodatkowych modułów na froncie jak w wersjach eksportowych, nowe wypełnienie elementów pancerza pozwoliło na zwiększenie zdolności obronnych, głównie przeciwko pociskom HEAT.

Leopard 2a5 03 1280h720 C8085e83b29295f1d990edef2e781323

Leopard 2A5 to bez wątpienia doskonały czołg najwyższej ery. Dobra mobilność, celne działo i świetna stabilizacja wraz z ulepszonym pancerzem będą stanowić trudny orzech do zgryzienia.

ź: WT

0 0 votes
Oceń wpis:
12 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
BananaMedi

W końcu! 2 lata czekałem, aż trafi do gry na stałe 😀

BattlemoveR

Teraz następne dwa lata, żeby wyelitować. Panie, to gra dziesięciolecia, znaczy, na dziesięciolecia !

BananaMedi

Nie gram na arcade, nie mam problemu 😉

BattlemoveR

Co, nasze proste kozackie jadło przez pańskie gardło nie przechodzi ? xD A tak na poważnie, nie lubisz sci-fi w wersji tanki ? 😛

BananaMedi

Jakbym lubiał, to bym grał w WoT 😀

BattlemoveR

Rozmawiamy o kategorii sci-fi, a nie o dramat/komedia 🙂

pestek

najlepszy tenk czy nadal magiczne przebicia?

Sinecode

Z tego co pokazywał Kowalowe to jedyny jego słaby punkt od przodu to pierścień wieży.

BananaMedi

Najlepszy czołg w grze obecnie. Niektóre mocniejsze APFSDSy mogą się przebić przez kadłub ale reszta musi liczyć na malutkie weakspoty.

pestek

czyli warto sciagnac gre i wyfarmic E50 potem leo potem drugiego leo i potem to cos… to za rok gry moze zagram bitwe xD

BattlemoveR

E50 to jak ostatnio sprawdzałem, to jeszcze nie było, ale to je Gaijin, przez noc mogło się dużo zmienić, wieczorem ni ma, rano jest. Tak jak wczoraj na przykład szachownice na pojazdach jeszcze były, a po patchu już ni ma, trza zapłacić. Nie znasz dnia ani gadziny panie.

BananaMedi

Jakby nie patrzeć, to Pantera II którą mamy w grze jest prawie identyczna do E-50.
Wieża, silnik, działo i poziom ochrony identyczne.