supertest: TVP T 27, cz.II

Pełna charakterystyka nowego czechosłowackiego MT premium VIII tieru – TVP T 27.

9BOwr6QoIx8

Wstępne statystyki:
Tier: VIII, MT Czechosłowacja, premium
Ilość HP: 1.450
Moc silnika: 900 KM
Masa: 40 t
Stosunek mocy do masy: 22,5 KM/t
V-max: +50/-20 km/h
Obrót kadłuba: 44 °/s
Obrót działa: 41,7 °/s
Opory gruntu: 0,959/1,247/1,822
Pancerz kadłuba: 65/40/40 mm
Pancerz wieży: 100/100/100
Zasięg widzenia: 390 m
Zasięg radia: 850 m
Liczba załogantów: 4

Działo: 8,8 cm vz. 41N A
DMG: 240/240/295
Penetracja: 202/242/44 mm
DPM: 1.897,2
Szybkostrzelność: 7,905
Liczba pocisków w magazynku: 3 szt
Czas przeładowania: 1,796 s
Czas przeładowania magazynka: 19,178 s
Celność: 0,364
Czas celowania: 1,82 s
Wychył działa w pionie: -8/+20 °

AFUuxYQpgew

MsT4huFd1Sg

L8EcnC8QtvI

DurjbwBOoVk

QLEm4rwnjTE

YmaVwoXUjHo

NE0MRe2VhOc

QoyK6xjqmEk

KNwx5GQx-eg

ź: WoT Express

8 Odpowiedzi do “supertest: TVP T 27, cz.II

    1. Podobno każda nacja w każdej klasie ma mieć swój pojazd premium na VIII poziomie (jak na razie oprócz arty). Co do pojazdu to jeśli ktoś robi czeskie drzewko, to będzie to fajne wprowadzenie do Škody T50. Charakterystyka podobna, oczywiście pena i alfa mniejsze.

        1. I tak absurdem jest to, że obecnie każdy nowy med premium ma penę 200+ na standardowej amunicji, kiedy w drzewkach jest multum czołgów średnich z peną 180 – 190.

        2. Większym absurdem są tego typu słowa:

          „Co do pojazdu to jeśli ktoś robi czeskie drzewko, to będzie to fajne wprowadzenie do Škody T50. ”

          A to czasem nie jest tak, że w grze uważającej się za F2P to drzewkowy pojazd powinien być wprowadzeniem do kolejnych? Od dłuższego czasu WG wywraca wszystko do góry nogami, przez co drzewka tracą logiczny ciąg.

        3. „A to czasem nie jest tak, że w grze uważającej się za F2P to drzewkowy pojazd powinien być wprowadzeniem do kolejnych? ”

          Powinien, ale co ja Tobie poradzę, że VTU jest jaki jest? Nie jest to tak tragiczny pojazd, ale przeciwko takiemu Defenderowi nie ma szans, fakt. Mimo to uważam, że jak na wzór włoskiego drzewka VIII poziom powinien magazynek czy coś, co zwiększy jego wartość bojową i powoli przygotuje na X poziom. Natomiast premka ma wiele cech wspólnych ze Škodą T50 – przeładowanie, skupianie, ilość pocisków w magazynku, mobilność. Zresztą zwieńczeniem drzewka jest magazynek właśnie, więc jeśli ktoś ogarnie T50, ogarnie TVP na X tierze. W mojej wypowiedzi chciałem odnieść się jedynie do samego pojazdu, a czy postępowanie WG jest właściwe czy nie w tej kwestii to rozmowa na inny temat.

        4. „Powinien, ale co ja Tobie poradzę, że VTU jest jaki jest?”

          Rolą WG jest zrobienie pojazdu w taki sposób aby był jaki być powinien, czyli grywalny i oferujący poziom oraz styl rozgrywki zgodny z jego drzewkowymi poprzednikami i następcami. Zaskakująco wiele mamy w ostatnim czasie wpadek z balansowaniem niektórych pojazdów. Czołgi polskie niskich tierów? AMX 65t? TVP VTU? Hmmmm…. Co może za tym wszystkim stać?

          „przeciwko takiemu Defenderowi nie ma szans”

          Pewne wysoko postawione osoby w WG twierdzą, że są w stanie wysolować tym pojazdem dobrego gracze w Defenderze. Powtórek nie widziałem, ale skoro osoby które tworzą tą grę tak twierdzą, to ja z pokorą mówię „WG Ufam Tobie”.

          „Natomiast premka ma wiele cech wspólnych ze Škodą T50 – przeładowanie, skupianie, ilość pocisków w magazynku, mobilność.”

          W tym przypadku i w wielu innych (S1/UDES, francuskie HT, czołgi włoskie i polskie itd.) mamy sytuację, w której premka ma podobny styl rozgrywki do X tieru, a drzewkowa VIII jest oderwana od rzeczywistości. Czy nie powinno być tak, że czołg podstawowy powinien przygotować gracza do rozgrywki na topowych tierach, a premka powinna być urozmaiceniem lub osobliwym rozwinięciem gałęzi?

        5. ” Co może za tym wszystkim stać?”

          Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

          „Czy nie powinno być tak, że czołg podstawowy powinien przygotować gracza do rozgrywki na topowych tierach, a premka powinna być urozmaiceniem lub osobliwym rozwinięciem gałęzi?”

          Powinno i zgadzam się z Twoim twierdzeniem. Jednak balansowanie według WG to wprowadzanie kołowców, które mogą wywrócić bitwy do góry nogami odkładając w czasie balansowanie innych pojazdów jak E100 itd.

Wyłączono możliwość dodawania komentarzy.