WoWs: suchy dok

Admiral Graf Spee.

Historia

Wraz z podpisaniem traktatu wersalskiego w 1919 roku, oficjalnie zakończyła się I wojna światowa, a Niemcy odnieśli porażkę. W postanowieniach dokumentu istniał warunek zmniejszenia floty państwa do minimum, narzucono także poważne ograniczenia co do konstrukcji nowych, dużych okrętów wojennych pod względem ich liczby, wyporności oraz kalibru dział baterii głównej.

W latach 20. i 30. XX wieku przed niemieckimi konstruktorami postawiono nie lada wyzwanie — zaprojektowanie wszechstronnego okrętu, który nie złamie ograniczeń wynikających z traktatu, a jednocześnie będzie w stanie uwolnić się od pancerników i z łatwością zatopić ówczesne ciężkie krążowniki w bitwie.

Świetnie wywiązali się z powierzonego zadania i w 1933 roku, w wyniku ich pracy do służby w Reichsmarine został powołany Panzerschiff (okręt pancernyDeutchland. Okręt miał uzbrojenie typowe dla pancernika, jednak prędkość na poziomie krążownika. Tak niezwykłego połączenia charakterystyki nie dało się przyporządkować do podówczas znanych międzynarodowych standardów, stąd wymagał on nowej klasyfikacji. Przyjęło się wymyślone przez brytyjską prasę — nie bez ironii — określenie „pancernik kieszonkowy”. Trzecim, najbardziej zaawansowanym okrętem serii był Admiral Graf Spee.

Od momentu wejścia do służby 6 stycznia 1936 roku, aż do połowy 1939 roku Admiral Graf Spee był głównym klejnotem w koronie Kriegsmarine — brał udział w paradach i reprezentował Niemcy przy okazji wizyt w innych krajach. Na długo przed początkiem okupacji Polski dowództwo Kriegsmarine opracowywało ściśle tajne plany dla swoich okrętów powierzchniowych, które miały przeprowadzać ataki na Atlantyku, jeśli Niemcy wpadliby z deszczu pod rynnę i Wielka Brytania wypowiedziała im wojnę. W tych operacjach pancerniki kieszonkowe miały odegrać pierwszoplanową rolę.

21 sierpnia 1939 roku — na kilka dni przed inwazją na Polskę — Admiral Graf Spee wyszedł z niemieckiego portu Wilhelmshaven i skierował się na południowy Atlantyk. Po miesiącu unikania rozgłosu 25 września okręt otrzymał rozkaz atakowania statków handlowych aliantów. W ciągu następnych miesięcy krążownik zdołał zatopić kilka statków.

Na początku października marynarki wojenne aliantów rozpoczęły przygotowania do zbrojnej odpowiedzi na niemieckie najazdy. Londyn zareagował najszybciej — wydelegowano trzy brytyjskie siły do odparcia Admirala Grafa Spee: cztery ciężkie krążowniki, jeden krążownik liniowy oraz lotniskowiec. Niemniej jednak przez niemal 3 miesiące niemiecki Panzerschiff skutecznie wypełniał powierzoną mu misję, jednocześnie unikając wroga.

13 grudnia 1939 roku w sąsiedztwie ujścia rzeki La Platy doszło do pierwszej, większej bitwy morskiej II wojny światowej. Admiral Graf Spee stanął naprzeciw trzem brytyjskim krążownikom, które pomimo słabszej siły ognia zdołały uszkodzić niemiecki okręt. Zmuszony do znalezienia kryjówki krążownik uciekł do neutralnego Urugwaju.

Brytyjczycy jednak nie pozwolili wyrwać się z ich sideł dzięki sprytnym machinacjom ambasadora Jego Królewskiej Mości. Brytyjscy przedstawiciele po mistrzowsku zmanipulowali Niemców, przygotowując się do rozpoczęcia negocjacji z Buenos Aires o „możliwości pilnego przyjęcia dwóch dużych okrętów”, gdzie wyraźnie sugerowali Renown oraz Ark Royal.

Wiadomość o nieuchronnym przybyciu krążownika liniowego oznaczała dla załogi Admirala Grafa Spee znikome szanse na przetrwanie. Z braku możliwości przebicia się do Atlantyku, 4 dni później załoga dokonała samozatopienia Admirala Grafa Spee w niewielkiej odległości od Montevideo.

Więcej o bitwie u ujścia La Platy możecie dowiedzieć się z naszego filmu.

Odtworzenie okrętu

Bateria główna: sześć dział 283 mm/52 w dwóch potrójnych wieżach LC/28

Uzbrojenie dodatkowe: osiem dział 150 mm/55 SK C/28 na pojedynczych stanowiskach

Uzbrojenie uniwersalne: sześć dział 105 mm/65 SK C/33 w podwójnych wieżach Dop. L. C/31

Uzbrojenie przeciwlotnicze: osiem dział automatycznych 37 mm SK C/30 na podwójnych stanowiskach; dziesięć dział automatycznych 20 mm C/38

Uzbrojenie torpedowe: dwie czterorurowe wyrzutnie torped 533 mm

Dowodzenie okrętem Admiral Graf Spee

Dowódca z 10 pkt. umiejętności

  • Cel priorytetowy
  • Przypływ adrenaliny
  • Nadzorca
  • Ekspert w kamuflażu

Dowódca z 19 pkt. umiejętności

  • Cel priorytetowy
  • Przypływ adrenaliny
  • Nadzorca
  • Ekspert w kamuflażu
  • Przeciwdziałanie pożarom
  • Podstawy żywotności
  • Ostatni bastion

Ulepszenia

  • Modyfikacja głównego uzbrojenia 1
  • Modyfikacja 1 systemu kontroli uszkodzeń
  • Modyfikacja systemów celowniczych 1
  • Modyfikacja 1 układu sterowania

Cechy kluczowe

VI Admiral Graf Spee jest najeżony działami baterii głównej rodem z pancernika, a do tego ma pokaźną pulę PW, solidną uzbrojenie dodatkowe oraz sprzęt Grupa naprawcza. Podobnie jak konwencjonalne krążowniki, ma do dyspozycji torpedy i Sondę hydroakustyczną. Admiral Graf Spee to okręt hybrydowy, który oferuje wszechstronną i spektakularną rozgrywkę!

  • Wyśmienita pula PW równa 39 400.
  • Sześć dział o kal. 283 mm zdolnych atakować co dwadzieścia sekund cele oddalone do 16 km.
  • Torpedy o zasięgu 8 km.
  • Bogactwo sprzętu eksploatacyjnego: Sonda hydroakustyczna lub Obrona przeciwlotnicza; Myśliwiec i Grupa naprawcza.
  • Więcej kredytów zdobywanych w każdej bitwie i 50% dodatkowych PD za stały kamuflaż, który również zmniejsza o 10% koszty obsługi okrętu po bitwie.

Największą nowością w wersji 0.9.5 jest nowa Stocznia i Port w Hamburgu, w którym budować można dwa niemieckie okręty. Dzięki wypełnianiu dyrektyw otrzymacie okręt VI Admiral Graf Spee i inne nagrody w Stoczni, a także ogromną zniżkę na okręt VIII Odin.

Czytaj więcej >>>

Admiral Graf Spee  w Sklepie premium