WoWs: Plan Peking

Aby uczcić rocznicę Planu Peking — mającego ocalić trzy polskie niszczyciele przed pewnym zniszczeniem ze strony niemieckich sił — przygotowaliśmy misję specjalną oraz losowanie z polskim motywem przewodnim, w które zamieszane są okręty  VII Błyskawica i  VIII Orkan oraz dowódca Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Tło historyczne

Popołudniem 30 sierpnia 1939 roku — tuż przed brzemienną w skutkach inwazją na Polskę, która rozpoczęła drugą wojnę światową — trzy niszczyciele polskiej marynarki w ciszy opuściły swoje miejsca cumowania w porcie w Gdyni i popłynęły na zachód. Ich celem była Wielka Brytania.

Niewiele ponad godzinę wcześniej komandor porucznik Roman Stankiewicz, dowodzący trzema okrętami, otrzymał zakodowany sygnał „Peking, Peking, Peking” od naczelnego dowódcy polskich sił zbrojnych. Był to znak do rozpieczętowania ściśle tajnego rozkazu. Wewnątrz koperty znajdowały się instrukcje uratowania okrętów polskiej floty przed niemal pewnym zniszczeniem.

Dla kontekstu: pod koniec sierpnia relacje pomiędzy Niemcami i Polską pogorszyły się tak bardzo, że zarówno polskie władze, jak i ich brytyjscy sojusznicy zrozumieli, że doszli do punktu bez odwrotu, a wojna jest nieuchronna. Mimo że początkowo chciano zaangażować wszystkie siły morskie do obrony ojczyzny, polskie dowództwo zdało sobie ostatecznie sprawę, że opór stawiany dużo potężniejszej Kriegsmarine byłby daremny.

Z tego powodu powstał Plan Peking: Niszczyciele Błyskawica, Burza i Grom miały opuścić Morze Bałtyckie, gdy jeszcze miału ku temu sposobność i schronić się w Wielkiej Brytanii, gdzie mogłyby dołączyć do Royal Navy i działać skuteczniej w nadchodzącej wojnie z Niemcami. Mimo że podjęcie tej decyzji było kontrowersyjne, to katastrofalny los jedynych dwóch większych jednostek nawodnych, które zostały, by bronić polskiego wybrzeża — niszczyciela Wicher i stawiacza min Gryf — jest dowodem na rozsądek stojący za przeprowadzeniem planu.

Choć wojna nie została jeszcze oficjalnie wypowiedziana, to 3 dni, jakiej flotylla potrzebowała, by dotrzeć do celu, nie miały w sobie nic z odprężającego rejsu, ze względu na niemal nieustające incydenty z czujnymi jednostkami niemieckiej marynarki. Po kilku godzinach od wyruszenia niszczyciele zostały zauważone przez U-booty, a w ślad za nimi ruszyły niemieckie niszczyciele. Przed zmrokiem nasza trójka dotarła do Danii — jednak westchnienie ulgi wstrzymywała obecność niemieckiego krążownika Königsberg, napotkanego w cieśninie Sund. Udało się przebyć ją bez starcia, ale z pewnością nie bez nerwów.

Kolejny dzień nie przyniósł spokoju, gdyż niemieckie samoloty zwiadowcze podążały za niszczycielami przez cieśninę Skagerrak oraz Morze Północne, zmuszając polskie jednostki do nocnej zmiany kursu, by się ich pozbyć. Poranek 1 września był szczególnie ponury dla zmęczonych załóg, bowiem przez radio dowiedzieli się o inwazji na Polskę. Na szczęście okręty zdołały wymknąć się z uścisku Kriegsmarine i w samą porę schronić za tarczą Royal Navy.

Polscy bohaterowie pod brytyjską eskortą dotarli do portu w Edynburgu tego samego wieczora. Wszystkie trzy okręty walczyły dzielnie podczas wojny wraz z Royal Navy o odbicie swojej ojczyzny, ale zawsze pod polskim dowództwem i pod polską flagą.

 • Grom zatonął w akcji po ataku niemieckiego bombowca podczas Kampanii norweskiej w pobliżu Narwiku, w 1940 roku.
 • Burza przetrwał, stając się jednostką szkoleniową, bazą dla okrętów podwodnych, a — po wojnie — okrętem muzealnym. W 1977 roku został ostatecznie zezłomowany.
 • Błyskawica przetrwał do dziś jako okręt muzealny, który można odwiedzić w porcie w Gdyni.

Misja

Kliknij przycisk „Weź udział”, by odblokować dostęp do łańcucha misji, w którym nagrodę końcową stanowi naszywka Setna rocznica Polskiej Marynarki Wojennej.

Początek: Pt. 26 Sie. 07:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Pt. 26 Sie. 07:00
Koniec: Pt. 02 Wrz. 07:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Pt. 02 Wrz. 07:00

Część 1.

Zdobyć 1939 bazowych PD w dowolnej liczbie bitew.

Ograniczenia dot. okrętów: poziomy V–X i superokręty

Typy bitwy: Losowa, rankingowa, kooperacyjna, operacje

Nagroda: 2 premie ekonomiczne +300% wolnych PD i 2 premie ekonomiczne +100% PD dowódcy

Część 2.

Zadać 300 000 punktów uszkodzeń w dowolnej liczbie bitew.

Ograniczenia dot. okrętów: poziomy V–X i superokręty

Typy bitwy: Losowa, rankingowa, kooperacyjna

Nagroda: 2 kamuflaże Zderzenie żywiołów – Drużyna Ogień

Część 3.

W dowolnej liczbie bitew zdobyć 2 000 000 kredytów.

Ograniczenia dot. okrętów: poziomy V–X i superokręty

Typy bitwy: Losowa, rankingowa, kooperacyjna, operacje

Nagroda: 3 kamuflaże Zderzenie żywiołów – Drużyna Ogień

Nagroda końcowa

 • Naszywka Setna rocznica Polskiej Marynarki Wojennej
 • Udział w losowaniu okrętów  VII Błyskawica i  VIII Orkan oraz dowódcy Grzegorza Brzęczyszczykiewicza. Szczegóły poniżej!

Losowanie

Po ukończeniu powyższej misji, zdobędziecie dostęp do specjalnego losowania o tematyce polskiej! Pula nagród prezentuje się następująco:

3 pakiety Orkan, zawierające:

 •  VIII Orkan
 • Miejsce w porcie
 • Europejskiego dowódcę Grzegorza Brzęczyszczykiewicza z 10 pkt. umiejętności

5 pakietów Błyskawica, zawierających:

 •  VII Błyskawica
 • Miejsce w porcie
 • Europejskiego dowódcę Grzegorza Brzęczyszczykiewicza z 10 pkt. umiejętności

12 pakietów Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, zawierających:

 • Europejskiego dowódcę Grzegorza Brzęczyszczykiewicza z 14 pkt. umiejętności
 • Miejsce w porcie

5 egzemplarzy książki ’Niezłomny’ z Serii z kotwiczką autorstwa Zbigniewa Węglarza.

Zwycięzcy losowania zostaną ogłoszeni we wrześniu!


Armchair Admirals: Plan Peking

Początek transmisji: Cz. 01 Wrz. 20:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Cz. 01 Wrz. 20:00

Chcecie dowiedzieć się więcej o historii stojącej za Planem Peking i roli polskiej marynarki w II wojnie światowej? Dołączcie do Armchair Admirals, naszego ulubionego talk-show o historii morskiej, NA ŻYWO na Twitchu!

Jeśli macie pytania, które chcielibyście zadać w związku z tym tematem, zadawajcie je śmiało pod poniższym linkiem do środy, 31 sierpnia o godz. 21:59 UTC!

Zadaj pytanie!

Uwaga: w trakcie streamu Armchair Admirals posługiwać się będziemy językiem angielskim.

ź: WoWs

0 0 votes
Oceń wpis:
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze