WoWs: Najdłuższa Noc Muzeów

4. wystawa.

Najdłuższa Noc Muzeów pędzi całą naprzód.

W ramach czwartej wystawy wzniesiemy się w niebo z pokładu historycznego lotniskowca typu Essex — USS Lexington, a następnie zanurkujemy w porcie Bremerhaven w Niemczech, by zobaczyć jeden z niewielu U-Bootów, które pozostały z czasów II wojny światowej — U-2540 Wilhelm Bauer. Bawcie się dobrze i nie zapomnijcie odebrać misji z tego tygodnia!

Czym jest Najdłuższa Noc Muzeów?

Na przestrzeni miesiąca zapraszamy Was do poznania muzeów morskich i muzeów marynarek wojennych z całego świata dzięki serii artykułów. Wiele z tych instytucji brało udział w naszym pierwszym wydarzeniu tego rodzaju, a mianowicie w zeszłorocznej 17-godzinnej streamowej megapodróży. Odblokujcie misję bojową z każdego artykułu i sprawdźcie swoje szczęście podczas losowania ekskluzywnej wycieczki dla dwóch osób do wybranego przez Was muzeum, które bierze udział w wydarzeniu!

Tygodniowa misja bojowa

Zgarnijcie kilka kamuflaży Konstelacja wspomnień i specjalną misję bojową, której ukończenie trzykrotnie zwiększy liczbę zdobytych kamuflaży! Odbierajcie co tydzień kamuflaże i misje bojowe Najdłuższej Nocy Muzeów z naszych artykułów — otrzymacie flagę pamiątkową Konstelacja wspomnień, jeśli uda Wam się wypełnić je wszystkie!

Szczegółowe informacje o warunkach ukończenia i nagrodach znajdziecie w kliencie gry.

Koniec: Cz. 14 Lip. 07:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Cz. 14 Lip. 07:00

USS Lexington

USS Lexington CV-16 to cenny skarb narodowy, który przez niemal 50 lat odgrywał dużą rolę w obronie Stanów Zjednoczonych. Lotniskowiec, z którego wojennym dorobkiem nie może równać się kariera żadnej innej jednostki, jest dziś pomnikiem pamięci wszystkich Amerykanów, którzy zginęli podczas obrony wolności — pomnikiem wartym zachowania.

USS Lexington Museum to niezależna organizacja non-profit, która uzyskuje przychody z biletów, składek klubu członkowskiego, sklepu z pamiątkami, specjalnych wydarzeń, programów dla młodzieży, darowizn i dotacji. Muzeum jest całkowicie samowystarczalne i nie pobiera żadnego finansowania lokalnego, stanowego czy rządowego.

Obejrzyjcie prezentację USS Lexington z zeszłorocznego streamu w ramach Najdłuższej Nocy Muzeów:

Opowiedzcie nam o ciekawych aspektach Waszego muzeum.

USS Lexington jest pełny niespodzianek. Jedna z najbardziej ekscytujących to „Lockdown On The LEX” — prawdziwy escape room na pokładzie okrętu, który namiesza w Waszych umysłach, porazi zmysły i zaskoczy nawet największych entuzjastów tego typu zabawy. Te nasycone technologią i intensywnymi doznaniami kabiny idealnie nadają się zarówno dla małych, jak i dużych wyjść grupowych. Na pokładzie USS Lexington Museum dostępne są trzy „misje”:

  • Misja #1: Zdążyć przed eksplozją — Cała ludzkość jest zagrożona. Na pokładzie USS Lexington Museum znajduje się bomba atomowa. Wasza misja: zlokalizować bombę, rozbroić ją i ocalić świat.
  • Misja #2: Staw czoło swym lękom — Od dawna krążą plotki, że USS Lexington Museum jest nawiedzone. Jednak gdy pogłoski okazują się prawdą, wszystko robi się naprawdę straszne. Wasza misja: zaginęła grupa łowców duchów, a ostatnim znanym miejscem ich pobytu jest opuszczona część okrętu. Musicie się dowiedzieć, co ich spotkało.
  • Misja #3: Uratuj nasz okręt — Nasz okręt jest w niebezpieczeństwie! Gdy wasz zespół oficerów grupy naprawczej zjawia się na pokładzie, by odbyć szkolenie, zaczynają piętrzyć się problemy. Wasza załoga musi pracować pod presją, by ugasić pożary, uniknąć licznych katastrof i uratować nasz okręt — wraz z wszystkimi obecnymi na pokładzie — od całkowitej zguby.

Czy macie jakieś plany na przyszłość, którymi chcielibyście się z nami podzielić?

Cieszymy się z prac nad naszą najnowszą wystawą „Women of the Navy”. Wystawa ta będzie poświęcona kobietom, które służą lub służyły w US Navy, w szczególności na pokładzie USS Lexington. Wystawa przedstawi w najdrobniejszych szczegółach tę bogatą historię za pomocą osi czasowych, artefaktów, wspomnień, rozmaitych mundurów, a także interaktywnych pokazów i nowoczesnej technologii.

Chcemy dzięki tej wystawie podzielić się opowieściami żeglarek za pomocą ich własnych słów i przeżyć, przekazać wiedzę o historii dzielnych kobiet, które utorowały drogę innym, uczcić fakt, że nasz okręt jako pierwszy lotniskowiec w US Navy przyjął na swój pokład dziewczyny odbywające służbę i zainspirować młode pokolenia, budząc w nich szacunek względem kobiet z US Navy, które doświadczały wielu prób i trudności.


Wilhelm Bauer (U-2540)

Wilhelm Bauer to najprawdziwszy okręt podwodny z czasów II wojny światowej, który można zwiedzić w Museum Harbor, w nadmorskim mieście Bremerhaven.

Ten U-boot typu XXI, który miał być początkowo jedną z kilku „Wunderwaffen” niemieckiej armii, został zbudowany pomiędzy 1943 i 1944 rokiem. Jednak U-2540 (jak go wówczas określano) nigdy nie wziął udziału w bitwie. Niezależnie od ich rzeczywistego wpływu na przebieg wojny U-booty typu XXI zrewolucjonizowały sposób konstruowania okrętów podwodnych na całym świecie. Dzięki zaawansowanej technologii te jednostki były po raz pierwszy zdolne pozostać w zanurzeniu na cały czas trwania misji, utrzymując względnie wysoką prędkość.

U-2540 został zatopiony przez własną załogę pod koniec II wojny światowej, by okręt i jego zaawansowane rozwiązania techniczne nie dostały się w ręce wroga. Po wydobyciu go w 1957 roku służył pod nazwą „Wilhelm Bauer” jako okręt testowy niemieckiej marynarki i otrzymał swój obecny emblemat — nurkującego słonia.

Opowiedzcie nam o ciekawych aspektach Waszego muzeum.

Cały okręt podwodny z pewnością zainteresuje entuzjastów historii morskiej — to jedyna zachowana jednostka typu XXI i jeden z niewielu U-bootów z czasów II wojny światowej, którym udało się przetrwać. Zwiedzający wejdą do muzeum przez dawny przedział torpedowy na dziobie okrętu. Znajdziecie tu wyrzutnie torpedowe, a także okazową torpedę.

Pochylając się, przejdziecie okrągłą grodzią wzdłuż okrętu podwodnego, a następnie miniecie kwatery załogi i oficera, a także małą kuchnię. Przyjrzycie się dokładnie dużym akumulatorom, peryskopowi, systemowi natleniającemu, silnikom i wielu innym elementom.

Możecie tu również doświadczyć spartańskich warunków, w których swego czasu musiało przeżyć 58 ludzi podczas długich i niebezpiecznych misji. Po zwiedzeniu włazu dla nurków bojowych na rufie opuścicie okręt.

Jaki był ostatni rok dla Waszej instytucji?

W trakcie dwóch ostatnich lat nie byliśmy otwarci przez cały sezon ze względu na pandemię COVID-19. Mimo to przyjęliśmy wielu zwiedzających. W 2022 znów otwieramy się bez żadnych ograniczeń. Z radością powitamy Was na naszym okręcie podwodnym!

Czy macie jakieś plany na przyszłość, którymi chcielibyście się z nami podzielić?

W zeszłym roku okręt podwodny był w stoczni. Odmalowano kadłub, a kiosk odzyskał swój dawny kształt i detale na zewnątrz. Planujemy stopniowo restaurować kiosk również od wewnątrz.

Poza tym przy wejściu na okręt Wilhelm Bauer zwiedzający będą mogli podziwiać modele U-bootów wraz z opisem rozwoju okrętów podwodnych. Umieściliśmy tam tablice, które przypominają o okropnościach wojny podwodnej i krwawym żniwie, które jej towarzyszy. Apelujemy tam również o to, by zachowywać pokój i nie wykorzystywać technologii do szerzenia przemocy.

Na terenie okrętu rozlokowaliśmy panele informacyjne po niemiecku i angielsku. W czterech miejscach będziecie mogli sterować kamerami, które pozwolą Wam spojrzeć na różne kabiny okrętu podwodnego.


Wygrajcie wycieczkę dla dwojga!

W naszej serii artykułów możecie natknąć się na rozsiane tajemnicze symbole. Jeśli wykażecie się sokolim wzrokiem i jako pierwsi odszyfrujecie 16-znakowy kod, wygracie opłaconą wycieczkę dla dwóch osób do wybranego przez Was muzeum, które bierze udział w wydarzeniu! Miejcie oczy szeroko otwarte, Kapitanowie!

Kliknijcie tutaj, żeby przeczytać pełny regulamin tego wydarzenia (wersja angielskojęzyczna).

Nie zapomnijcie sprawdzić pozostałych artykułów, by odebrać wszystkie misje i dowiedzieć się wszystkiego o uczestniczących muzeach:

ź: WoWs