WoWs: jak grać okrętami podwodnymi

Wszyscy mogą dołączyć do testowania okrętów podwodnych na serwerze testu publicznego!

Zanim jednak to zrobicie, uważnie przeczytajcie niniejszy artykuł. Opowiemy Wam w nim o podstawach sterowania okrętami podwodnymi, o nowej mechanice, jaką stworzyliśmy specjalnie na ich potrzeby oraz oczywiście o sposobach walki z „dyskretnymi łowcami”, byście nie dali się im łatwo zaskoczyć.

Uwaga: informacje zawarte w tym artykule mają charakter wstępny i mogą stracić na aktualności w trakcie testów.

Po teście publicznym okręty podwodne zostaną dodane do klienta gry w osobnym typie bitwy (podobnie jak w przypadku Wyścigu zbrojeń, Brutalnych walk oraz Bitew kosmicznych). Dzięki temu będziemy mogli dokonać ostatnich korekt w zbalansowaniu rozgrywki na serwerze głównym. Dopiero na samym końcu zdecydujemy, jaki będzie los okrętów podwodnych.


Lista zmian po 3. rundzie testów beta

Główne zmiany:

  • Powrót poziomu wynurzenia.
  • Uproszczenie mechaniki wykrywania okrętami podwodnymi.
  • Zwiększenie wykrywalności po emisji impulsów sonaru.
  • Odmienny sprzęt eksploatacyjny dla okrętów podwodnych.

Okręty podwodne przebyły długą drogę i znacznie zmieniły się od czasu pierwszych testów. Są coraz bliżej, by stać się nową, pełnoprawną klasą okrętów w grze. W trzeciej rundzie beta testów wprowadziliśmy mnóstwo zmian, które jednak okazały się niewystarczające. Zmobilizowało nas to do działania i próby odkrycia, jakie połączenie parametrów i mechanik będzie na tyle dobre, by okręty podwodne mogły stać się wyjątkową klasą jednostek w naszej grze.

Największą zmianą w tej sesji jest powrót poziomu wynurzenia. Aby jednak wykorzystywanie go nie było zbyt decydujące w bitwie oraz by dać graczom powody do zanurzania się, dodaliśmy kilka nowych mechanik. Jedna z nich jest identyczna z tą, która występuje po wystrzeleniu salwy z baterii głównej — wykrywalność okrętu zwiększa się wtedy do wartości równej maksymalnemu zasięgowi strzału. Emitowanie impulsów sonaru również będzie od teraz zwiększać zasięg wykrywalności okrętów podwodnych. Podczas wynurzenia efekt ten będzie największy i będzie słabnąć po zanurzeniu.

Manualnie kontrolując głębokość, gracze będą mogli wybierać pomiędzy dwoma poziomami:

  • Wynurzenie: duża prędkość ruchu i bazowa wykrywalność oraz wysokie ryzyko wykrycia po emisji impulsów sonaru.
  • Pełne zanurzenie: znacznie niższa prędkość ruchu, niska bazowa wykrywalność oraz możliwość bezpieczniejszej emisji impulsów sonaru. Pełne zanurzenie rozpoczyna się od 6 metrów.

Uprościliśmy mechanikę wykrywania przeciwników okrętami podwodnymi i przybliżyliśmy ją do podobnych mechanik, stosowanych zazwyczaj na innych okrętach:

  • Okręty podwodne nie będą już wyposażone w Hydrolokator, wskazujący przybliżone pozycje przeciwników.
  • Trafienie ukrytego okrętu przeciwnika impulsami sonaru nie będzie już sprawiać, że stanie się widoczny.
  • Emitowanie impulsu sonaru nie będzie już odkrywać Waszej pozycji na minimapie drużyny przeciwnej.
  • Grając okrętem podwodnym, będziecie mogli wykrywać jednostki przeciwników wewnątrz Waszego zasięgu widzenia. Będzie się on również zmniejszał przy zanurzeniu.

Okręty podwodne różnych nacji będą teraz posiadać odmienny sprzęt eksploatacyjny. Więcej szczegółów znajdziecie w kliencie gry.

Poza zmianami w ogólnych mechanikach, poprawiliśmy również kontrolowanie głębokości, by było łatwiejsze w użyciu.

PODSUMOWANIE

Okręty podwodne oferują unikalną rozgrywkę, która wyróżnia je spośród innych klas jednostek.

Niezbyt wytrzymali, lecz dyskretni łowcy, zdolni do poruszania się nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale także do zanurzania się w morskiej głębi. Głębokość zanurzenia okrętu podwodnego wpływa na jego wykrywalność, zasięg widzenia oraz wzajemne oddziaływanie z innymi jednostkami, zarówno nawodnymi, jak i podwodnymi. Opanujcie sterowanie nimi, wybierajcie najkorzystniejszą głębokość zanurzenia, uciekajcie przed przeciwnikami i zaskakujcie ich niespodziewanymi atakami oskrzydlającymi.

Nie zapominajcie, że okręty podwodne mają skromną pulę PW, więc trzymajcie się na uboczu i atakujcie przeciwników z dystansu lub podczas zanurzenia.

Podstawową bronią okrętów podwodnych są torpedy z naprowadzaniem akustycznym. Możecie wystrzeliwać je z każdej głębokości, a specyficzny dla nich element mechaniki — impulsy sonaru — pozwoli na zwiększenie skuteczności salw torpedowych. Trafcie w dziób lub rufę okrętu przeciwnika impulsem sonaru, a torpedy będą naprowadzane na cel i zadadzą większe uszkodzenia.

Pilnujcie poziomu naładowania akumulatorów i ostrożnie emitujcie impulsy sonaru. Torpedy mogą płynąć w kierunku powierzchni wody i uderzać przeciwników tylko wtedy, gdy aktywny jest efekt trafienia impulsem sonaru. Jeśli wyczerpiecie zupełnie akumulatory, zmniejszcie prędkość do 1/4 wartości maksymalnej lub przejdźcie do poziomu wynurzenia, by je naładować.

Emitowanie impulsów sonaru zwiększy Waszą wykrywalność. Rozważcie to podczas szykowania się do ataku.

Bacznie obserwujcie położenie wrogich niszczycieli oraz krążowników. Wszystkie niszczyciele oraz krążowniki VI DallasVI BudionnyVI Leander i VI Perth posiadają bomby głębinowe. Mogą nimi trafić ukrywające się pod wodą okręty podwodne. Nie pozostawajcie długo w jednym miejscu i w razie zagrożenia zapewnijcie sobie wsparcie sojuszników.


GRA OKRĘTAMI PODWODNYMI

Kluczowe informacje

  • Ruch w płaszczyźnie poziomej kontrolować można przy pomocy klawiszy WSA oraz D.
  • Okręt ma teraz do dyspozycji tylko dwa rodzaje głębokości: wynurzenie oraz pełne zanurzenie (zaczynające się od 6 metrów).
  • Wciśnijcie klawisz F, by się wynurzać lub C, by się zanurzać do pożądanej głębokości. Kombinacje Ctrl+F oraz Ctrl+C zablokują horyzontalne stery.
    • Im bliżej powierzchni znajduje się okręt podwodny, tym większa jest jego wykrywalność, ale większy jest także zasięg widzenia.
    • Głębokość zanurzenia wpływa na interakcję z innymi okrętami podwodnymi, a także na czas wynurzania się torped.
  • Okręt podwodny może wystrzeliwać torpedy i emitować impulsy sonaru na każdej głębokości. Przebywając w pełnym zanurzeniu, impuls może zostać wyemitowany w dowolnym kierunku, nawet do celów poniżej lub ponad okrętem gracza.

Poziom wynurzenia

  • Okręt podwodny jest najbardziej narażony na ogień nieprzyjaciela i jest łatwiejszy do wykrycia niż podczas głębszego zanurzenia.
  • Zajmowanie stref kluczowych możliwe jest tylko na tym poziomie.
  • Emitowanie impulsów sonaru znacznie zwiększa wykrywalność okrętu podwodnego.

Poziom ten jest idealny do prowadzenia zwiadu i manewrowania — obierzcie pozycję, wybierzcie swoje cele, a następnie zanurzcie się, by wyemitować impuls sonaru bez znacznego zwiększania własnej wykrywalności.

Poziom pełnego zanurzenia

  • Na głębokościach od 6 do 30 metrów wykrywalność okrętu podwodnego jest zmniejszona dwukrotnie w porównaniu z wykrywalnością na poziomie wynurzenia, a zasięg widzenia zrównuje się z zasięgiem torped. Na większych głębokościach okręt pozostaje niewidoczny, ale wciąż może zostać wykryty przez inne okręty podwodne oraz jednostki wyposażone w Sondę hydroakustyczną.
  • Okręt podwodny może wykrywać inne jednostki tylko z określonej odległości oraz wyłącznie te, które znajdują się bezpośrednio na jego linii wzroku. Na głębokościach większych niż 30 metrów, okręty podwodne nie otrzymują informacji od sojuszników o położeniu przeciwników i nie mogą wykrywać samolotów.
  • Szybkość jest znacznie zmniejszona w porównaniu do szybkości na poziomie wynurzenia.
  • Emitowanie impulsu sonaru zwiększa wykrywalność okrętu podwodnego, ale w mniejszym stopniu, niż na poziomie wynurzenia.

Moc akumulatorów

Moc akumulatorów to unikalny element mechaniki okrętów podwodnych. Jest zużywana przez impulsy sonaru oraz gdy płyniecie z prędkością powyżej 1/4 wartości maksymalnej.

  • Żeby naładować akumulatory, trzeba znajdować się na poziomie wynurzenia lub zmniejszyć prędkość do 1/4 wartości maksymalnej.
  • Gdy moc akumulatorów spadnie do 0%, emitowanie impulsów sonaru nie będzie możliwe, ale wciąż będzie można płynąć z maksymalną prędkością.

Użycie impulsów sonaru:

  • Mechanika impulsów sonaru działa podobnie, jak używanie uzbrojenia — trzeba obrać poprawkę na cel i kliknąć lewy przycisk myszy.
  • Oceniajcie sytuację i odległość do celu, żeby zdecydować, czego użyć w pierwszej kolejności: impulsów sonaru czy torped.
    • Atakując z daleka lepiej jest najpierw wystrzelić torpedy, a następnie wysłać impuls sonaru, żeby jego efekt nie ustał, gdy torpedy płyną w kierunku celu.
  • Żeby przełączyć się na torpedy, wciśnijcie klawisz 2. Żeby powrócić do emisji impulsów sonaru, wciśnijcie klawisz 1.
  • Możecie wybierać pomiędzy dwoma wariantami impulsów: szerokie i powolne lub wąskie i szybkie.
  • Po wybraniu impulsów sonaru zobaczycie dwa wskaźniki na dziobie i rufie wrogiego okrętu.
  • Starajcie się wycelować w te wskaźniki, obierając poprawkę na cel, a następnie kliknijcie lewy przycisk myszy.
  • Trafienie w jeden ze wskaźników okrętu sprawi, że torpeda będzie na niego naprowadzana.
  • Trafienie w drugi wskaźnik tego samego okrętu sprawi, że torpeda płynąć będzie na głębokości optymalnej do trafienia we wrażliwe elementy okrętu, zadając zarazem większe uszkodzenia.
  • Czas trwania efektu trafienia impulsem sonaru jest ograniczony i trwa około 30 sekund. Naprowadzanie torped działa tylko wtedy, gdy efekt trafienia impulsem sonaru jest aktywny.
  • Trafienie celu kolejnym impulsem sonaru w momencie, gdy efekt poprzedniego trafienia był wciąż aktywny, spowoduje odnowienie jego czasu działania.
  • Impulsy sonaru wywierają wpływ na wszystkie wystrzelone salwy torpedowe, a nie tylko na ostatnią.

Pamiętajcie, że naprowadzanie torped przy pomocy impulsów sonaru nie jest jeszcze gwarancją trafienia w cel.

  • Manewrowość torped jest bardzo słaba i nie pozwala im nadążyć za zwrotnymi celami.
  • Torpedy tracą prędkość podczas manewrowania.
  • Zasięg torpedy równoważny jest z dystansem, jaki może przebyć, a nie obszarem jej działania. Jeśli więc torpeda manewruje, to będzie w stanie przebyć krótszą odległość niż jej teoretyczny zasięg maksymalny.
  • Gdy torpeda zbliży się na odległość ok. 1 km do celu, naprowadzanie zostaje wyłączone i zmierza ona na wprost. Jeśli przeciwnik w tym czasie zmieni prędkość lub kurs, torpeda może chybić.

Waszym głównym celem powinny być powolne okręty. Zwrotnych przeciwników, którzy manewrują defensywnie będzie znacznie trudniej trafić.

Główne uzbrojenie okrętu podwodnego zainstalowane jest na jego dziobie. Należy więc zawsze mieć obmyśloną strategię odwrotu — ponieważ okręty podwodne wycofują się dość powoli, przeciwnik z łatwością Was dogoni. Niektóre okręty mają dodatkowe, tylne wyrzutnie torped.


WALKA PRZECIW OKRĘTOM PODWODNYM

Niska wykrywalność, naprowadzane torpedy, które zadają wysokie uszkodzenia i zdolność do ukrywania się pod powierzchnią wody — wszystkie te czynniki mogą sprawiać wrażenie, że zwalczanie okrętów podwodnych jest bardzo trudne.

To nie do końca prawda. Pomimo licznych zalet okręty podwodne mają również swoje słabe strony. Warto je zrozumieć i wykorzystać w bitwie.

Co trzeba wiedzieć, żeby skutecznie zwalczać okręty podwodne?

  • Uważnie obserwujcie ich głębokość zanurzenia! Okręt podwodny można trafić do głębokości 6 metrów.
  • Impulsy sonaru to dla okrętów podwodnych broń obosieczna. Z jednej strony sprawiają, że ich torpedy stają się celniejsze, a z drugiej — dzieje się to kosztem zwiększonej wykrywalności.
  • Jeśli uda się Wam nawiązać walkę z okrętem podwodnym, ostrzelajcie go pociskami odłamkowo-burzącymi. Wasza bateria dodatkowa jest również bardzo skuteczna w niszczeniu okrętów podwodnych, jeśli nierozważnie znajdą się one w jej zasięgu.
  • Jeśli nie uda się Wam dopaść okrętu podwodnego, często zmieniajcie kurs i starajcie się odwracać do nich dziobem lub rufą. W ten sposób znacznie utrudnicie mu oznaczenie Waszych okrętów drugim impulsem sonaru.
  • Jeśli okręt podwodny wykryty zostanie przez sprzęt eksploatacyjny Myśliwiec lub Samolot zwiadowczy, to samoloty te będą za nim podążać. Jeśli cel się zanurzy, krążyć będą nad jego ostatnią znaną pozycją.
  • Jeśli spodziewacie się trafienia torpedami, spróbujcie obrócić się do nich dziobem lub rufą. Punkty wytrzymałości kadłuba rozprowadzone są w taki sposób, że uszkodzenia będą znacznie niższe, jeśli torpeda trafi w któryś z końców okrętu, niż gdyby trafiła w cytadelę.

Niszczyciele i lekkie krążowniki są uzbrojone w ładunki głębinowe. Mogą trafić zanurzony okręt podwodny, zadając mu wysokie uszkodzenia.

  • Okręty wyposażone w bomby głębinowe posiadają aktywny hydrolokator, który może śledzić ruch okrętu podwodnego, jeśli ten znajduje się w jego zasięgu.
  • Uważnie śledźcie interfejs bitewny. Specjalny wskaźnik poinformuje Was o tym, że w odległości 4–5 km pojawił się okręt podwodny.
  • Hydrolokator ma trzy przedziały odległości: daleką, średnią i bliską. W każdym przedziale odległości co pewien czas określany będzie namiar, a prawdopodobne położenie okrętu podwodnego oznaczone będzie specjalnym znacznikiem. Im bliżej okrętu podwodnego znajdzie się Wasza jednostka, tym częstsze będą aktualizacje informacji.
  • Zbliżcie się do lokalizacji okrętu podwodnego i wyrzućcie bomby głębinowe klawiszem G.
  • Do Waszej dyspozycji będzie kilka ładunków, których użyć można jeden po drugim. Pamiętajcie jednak, że do przeładowania bomb głębinowych potrzeba czasu, a jeśli wykorzystacie wszystkie dostępne ładunki — nie będziecie mieli możliwości trafienia okrętu podwodnego.

Nie zapomnijcie o obecności innych okrętów w pobliżu okrętu podwodnego, na który polujecie i zastanówcie się, czy warto ryzykować pościgiem. Może się okazać, że z łowcy staniecie się zwierzyną.

Uzbrójcie się w wiedzę i wypróbujcie nowy typ okrętu, odkrywajcie nowe sposoby na skuteczną walkę okrętami podwodnymi i podzielcie się z nami swoimi wrażeniami! Dołączcie do testu publicznego!

2 Odpowiedzi do “WoWs: jak grać okrętami podwodnymi

    1. no nie bardzo chyba, bo tu wymagany jest jednak skill i myślenie jak podpłynąć do przeciwnika i kiedy, kiedy się wynurzyć/zanurzyć. Wg mnie to jeżeli będzie tym grał dobry gracz to będzie mógł b.dużo ugrać, a czerwons się wyjebie w ciągu 3min, jak na lightach w WoT

Wyłączono możliwość dodawania komentarzy.