WoWs: Breguet Br.521

Wodnosamolot, który służył przez całą wojnę.

Kontynuujemy odkrywanie historii samolotów pokładowych i wodnosamolotów zwiadowczych.


Geneza

Powstanie Breguet Br.521 jest związane z brytyjskim Short S.8 Calcutta. Samolot odbył swój dziewiczy lot w lutym 1928 roku i został wprowadzony do służby jako pasażerska łódź latająca jeszcze tego samego roku. W sumie zbudowano siedem samolotów tego typu. Od Short S.8 Calcutta wywodziła się zarówno japońska łódź latająca Kawanishi H3K, zaprojektowana przez Brytyjczyków, jak i francuski Breguet Br.521.

Największą różnicę pomiędzy wariantem francuskim a brytyjskim prototypem stanowił nowy układ obszarów górnego i dolnego skrzydła: skrzydło górne stało się znacznie dłuższe od tego dolnego, co spowodowało, że Short S.8 Calcutta był dwupłatem, a Breguet Br.521 — „półtorapłatem”. To rozwiązanie umożliwiło zmniejszenie efektu falowania dolnego skrzydła.


Dziewiczy lot Breguet Br.521

Francuski samolot odbył swój dziewiczy lot 11 września 1933 roku. Po testach dokonano następujących zmian: usunięto stanowisko ogniowe na nosie i dodano dwie osłony kabiny za kokpitem pilota. W miejsce usuniętego stanowiska ogniowego utworzono „orli” nos. Znajdował się w nim nawigator, stanowisko do pracy z wyposażeniem zaczepowym i wejście do samolotu. Testy Breguet Br.521 zakończono przed końcem 1935 roku. Samolot przeszedł je pomyślnie i został przeznaczony do służby w eskadrach zwiadowczych. W sumie zbudowano 34 samoloty. Nowy wodnosamolot był jednym z pierwszych na świecie, które otrzymały dwustopniowe i samouszczelniające zbiorniki na paliwo, które umieszczono w dolnym skrzydle.

W służbie niemieckiej

Wraz z wybuchem II wojny światowej łodzie latające rozpoczęły patrolowanie Atlantyku i Morza Śródziemnego. Nie odniosły wielkich sukcesów. Niemniej jednak odnotowano dwa ataki na niemieckie okręty podwodne. Po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 roku dawni sojusznicy stali się wrogami. W odpowiedzi na brytyjski atak morski na francuskie bazy 3 lipca 1940 roku, kilka jednostek Breguet Br.521 zbombardowało dwa brytyjskie niszczyciele.

Mimo iż te szybko stały się przestarzałe, Niemcy wprowadzili do służby 17 francuskich hydroplanów, które służyły jako samoloty zwiadowczo-ratunkowe. W tej roli przetrwały aż do wyzwolenia Francji w 1944 roku. Jeden z nich został przechwycony przez oddziały kanadyjskie i przekazany w ręce Francuzów. Łódź latająca ponownie służyła do transportu na trasach pomiędzy południem Francji a Afryką Północną, zanim została wycofana ze służby wskutek wypadku w 1946 roku. Warto odnotować, że Breguet Br.521 był jednym z nielicznych francuskich samolotów, które służyły od początku II wojny światowej do jej końca.

ź: WoWs