Edmund Roman Orlik

Pozwolę sobie wkleić cytat z wikipedii miksując go z własnymi wstawkami, tak więc któż to był ten Roman Orlik:

Edmund Roman Orlik (zm. 1982) – polski architekt, plutonowy podchorąży rezerwy broni pancernych Wojska Polskiego. Edmund Orlik (w literaturze wymieniany także jako Roman Orlik) pochodził z Rogoźna. Po maturze zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej i w 1937 roku ukończył przeszkolenie w Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych w Modlinie, po czym rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku, walczył w czasie kampanii wrześniowej w szwadronie czołgów 71 Dywizjonu Pancernego w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii.

14 września 1939 roku pod Brochowem w okolicach Bzury, półpluton wspierając 7. Pułk Strzelców Konnych unieruchomił lub zniszczył 2 lub 3 niemieckie czołgi z 4 Dywizji Pancernej i pomógł w zajęciu wsi.

18 września 1939 roku, w czasie starcia pod Pociechą w Puszczy Kampinoskiej, półpluton Orlika składający się z 1 czołgu TKS Orlika, uzbrojonego w nkm 20 mm, oraz 2 czołgów TK-3 przeprowadził swoją najsłynniejszą akcję osłaniając Grupę Operacyjną Kawalerii gen. Abrahama. Ostrzałem z zasadzki na skrzyżowaniu leśnych dróg zniszczył dwa czołgi PzKpfw 35(t) oraz czołg PzKpfw IV. W wyniku starcia zginął m.in. dowódca niemieckiego plutonu Wiktor IV Albrecht von Ratibor (książę raciborski lub też pieszczotliwie Viktor Albrecht Johannes Josef Michael Maria v.Hohenlohe-Schillingsfürst) jadący w PzKpfw IV.

PzKpfw IV w którym zginął Wiktor IV Albrecht von Ratibor

19 września brał udział w boju o Sieraków, skąd Niemców wyparto w nocy w wyniku natarcia na wieś 7. pułku strzelców konnych i 9. pułku ułanów z WBK. Niemcy ruszyli do natarcia wykorzystując kilkadziesiąt czołgów z 11 pułku pancernego (Panzer-Regiment 11) płka. Philippsa i 65 batalionu pancernego (Panzer-Abteilung 65) mjra Thomasa. Przy wsparciu 2 baterii 7. dywizjonu artylerii konnej i działek 7. pułku strzelców konnych zniszczono i uszkodzono ponad 20 czołgów, z czego 7 trafił, według jego relacji, TKS plutonowego Orlika, biorąc przy okazji 2 jeńców. Orlik doprowadził następnie swój czołg w składzie polskiego ugrupowania do Warszawy i brał udział w jej obronie, za co po wojnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie Orlik ukończył studia na Wyższej Szkole Plastycznej i pracował w Łodzi, m.in. projektując tam budynki w dzielnicy akademickiej, po czym ukończył architekturę na Politechnice Wrocławskiej i od początku lat 70. mieszkał i pracował w Opolu. Zmarł w 1982 w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Miejsce potyczki pod Pociechą upamiętnia pamiątkowy głaz „Kamień Orlika” (52°20′02″N 20°44′15″E), na którym widnieje napis:

„W tym miejscu doszło do zwycięskiego pojedynku polskiej tankietki TKS-20 z 71 Dyonu P.WLK.BK dowodzonej przez plut. pchr. Edmunda Orlika z czołgiem niemieckim PKW III z 11 P.Panc. 1 DLek. dowodzonym przez por. księcia von V. Ratibor.”

Orlika upamiętnili także twórcy gry World of Tanks, umieszczając w niej „Medal Orlika”. Jest on przyznawany za zniszczenie czołgiem lekkim trzech lub więcej wozów wroga (będących co najmniej o dwa poziomy wyżej niż wóz gracza).wikipedia.pl + DoM1N + HotIce

Pamiątkowy głaz, „Kamień Orlika”, możecie zobaczyć TUTAJ.
Tymczasem przejdźmy do tekstu z oficjalnej strony World of Tanks „Zaszczytne medale: Medal Orlika”, który znacząco odbiega od rzeczywistości:

Nazwa medalu pochodzi od nazwiska Romana Edmunda Orlika, polskiego dowódcy czołgu, który w 1939 roku stał się jednym z pierwszych asów pancernych na świecie.

Przed wojną Orlik studiował architekturę na jednym z polskich uniwersytetów. Po wybuchu wojny służył jako podchorąży w polskiej armii, gdzie dowodził tankietką TKS – małym pojazdem, który stanowił trzon polskich sił pancernych w momencie inwazji na Polskę.


…Samotny TKS Orlika zniszczył wszystkie trzy czołgi wroga, a także kilka innych pojazdów. Orlik wziął także dwóch jeńców i podjął próbę ratunku załogi płonącego czołgu. W ataku został ciężko ranny dowódca plutonu, Victor IV Albrecht von Ratimor – syn niemieckiego księcia i dziedzic majątku szlacheckiego….Zaszczytne medale: Medal Orlika

1. Książę raciborski
Nie Victor IV Albrecht von Ratimor, a Wiktor IV Albrecht von Ratibor.

2. TK3, a TKS

TK3 z Hk wz.25

Zdjęcie przedstawia tankietkę TK3, a nie TKS i na pewno nie z działem 20 mm.


7,92mm wz. 25 (Hotchkiss)

Eksportowa wersja karabinu maszynowego Hotchkiss wz.14, dostosowana do amunicji 7,92 x 57mm Mauser. Wojsko Polskie zakupiło ich we Francji co najmniej 1249 sztuk tej broni, używanych od 1926 roku. Nie była to jednak broń udana, gdyż z uwagi na zastosowanie silniejszego naboju o większej prędkości pocisku, lufa szybko się nagrzewała, co powodowało nadmierne zużycie jej przewodu i pogorszenie celności oraz obniżało szybkostrzelność praktyczną. Km wz.25 wykazywał skłonność do zacięć, częściej zdarzały się w nim także uszkodzenia niektórych elementów, szczególnie iglic. Z uwagi na to nie zakupiono ich większej liczby, a jako ckm na podstawie trójnożnej używane były tylko do 1934 roku. Konstrukcja – jak km wz.14 (powyżej).

Szersze zastosowanie karabiny maszynowe wz. 25 znalazły jednak w polskiej broni pancernej. Pomimo wad, stanowiły podstawowe uzbrojenie polskich pojazdów pancernych aż do 1939 roku. Zastąpiły one km-y Hotchkiss wz. 14 w czołgach Renault FT-17 i samochodach pancernych Peugeot. W dalszej kolejności, w km-y wz. 25 uzbrojono około 60 z samochodów pancernych wz.28, przebudowanych następnie na samochody pancerne wz.34, oraz 10 samochodów pancernych wz.29. Następnie w karabiny te uzbrojono co najmniej 570 lekkich czołgów rozpoznawczych (tankietek) TK i TKS. W okresie 1932-37 km-y wz. 25 stanowiły również uzbrojenie dwuwieżowych czołgów Vickers E. W czołgach FT-17 i samochodach wz.28 karabiny te montowane były w prostokątnych jarzmach kardanowych. W samochodach wz. 34, wz. 29 i czołgach TKS i Vickers karabiny były zamontowane w uniwersalnych jarzmach kulistych wz. 34 oraz wz. 35 konstrukcji inż. J. Napiórkowskiego, z celownikiem lunetkowym. (- dane).

Czołgowy karabin maszynowy wz.25 z lunetką celowniczą, w jarzmie uniwersalnym.

derela.republika.p

Tutaj z kolei tankietki z działem 20 mm.

TK-3 FK-A – 20 mm
TKS F-KA – 20mm

Porównanie Pz. IV oraz Pz.II z tankietką:

TUTAJ macie dosłownie wszystko co dotyczy tankietek wspomnianych w artykule. Polecam zapoznanie się z treścią zawartą w linku.
Ponadto polecam zapoznanie się z wpisem aszleja na oficjalnym forum World of Tanks, gdzie udostępniony jest odnośnik do książki „Karaluchy przeciw panzerom” z dokładnym opisem wspomnianej bitwy.

„Karaluchy przeciwko panzerom” – Janusz Magnuski

3. Orlik, we własnej osobie

Nie ma to jak pomylić Radwana-Okuszko z Orlikiem.

Roman Radwan-Okuszko
Roman Radwan-Okuszko
Roman Orlik
Edmund Roman Orlik

Roman Orlik

4. TKS na chodzie

TUTAJ możecie zobaczyć tego małego piździka podczas i po częściowej renowacji.

________________________

Dla potomności wpis z oficjalnej strony WoT najeżony failami, TUTAJ.

NlCYp2k

 

Tanie sensacje? Nie sondzem.
Tak więc do następnego faila :)

17 Odpowiedzi do “Edmund Roman Orlik

  1. Nie dadzą bo albo będzie hejt, że jest tylko na 2 tierze, albo będzie hejt bo jest na 3 tierze i wszyscy go biją, albo będzie hejt bo czołg nie wygrywa bitwe stojąc na respie. Tak czy naczej, cokolwiek zrobią w sprawie TKS/TK3 spowoduje ogień z dupy odnośnie antypolskiej polityki WG. Z reszta to już się zbliża bo w tym roku ma być drzewko EU, a z nim fala roszczeniowo- pretensjonalnego hejtu.

   1. Zaiste specyficzne podejście, możliwe że z podobna rzetelnością podchodzą do historyczności konstrukcji wprowadzonych do gry .
    Jeszcze inna kwestia:
    ze zdjęć widać, że zniszczony czołg to bezspornie PzKpfw IV, źródła wiki o księciuniu podają, że zginał w PzKpfw 35(t), natomiast na głazie że w PKW III.

 1. Z tego mógłby być doprawdy bardzo dobry film biograficzny w epickim, hollywoodzkim stylu. Takie prawdziwe „one hero story” ala „Perl Harbor”. I kto zagrałbym Orlika??? Btw, medal zdobyłem WZ-131:) nawet nie wiem jak to się stało, ale wyszło:) Zresztą, po bitwie, nawet go nie zauważyłem, dopiero po paru tygodniach jak przeglądałem osiągnięcia:)

 2. Na stronie internetowej Zarządu Głównego Związku Emerytów i Rencistów Ppożarnictwa RP jest zamieszczone opracowanie „Orlik Edmund Roman- największy polski pancerniak II wojny światowej” i szczegółowy zyciorys ER Orlika.
  Był; żołnierzem, architektem i przyjacielem strażaków.

Dodaj komentarz