Hetzer?

Hetzer, nasz kochany „Podżegacz”.

Lekki, nisko-profilowy TDek IV tieru zbudowany na podwoziu PzKpfw 38(t), który de facto jest czechosłowackim LT-38.
Łatwość produkcji, niska sylwetka i rykoszetujący pancerz – to główne zalety tego niemieckiego pojazdu. Dzięki dostępności PzKpfw 38(t) udało się wyprodukować od kwietnia 1944 do końca wojny w maju 1945 – 2584 sztuki.

Oj Hetzer, Hetzer… Zaraz… Jaki Hetzer?! Przecież to Jagdpanzer 38(t)

E 10 Hetzer był projektem mającym zastąpić dotychczasowe rozwiązania bazujące na podwoziu PzKpfw 38(t). Przeprojektowane podwozie 38(t) zostało m.in. powiększone, klasyfikując się tym samym jako pojazd o masie od 10 do 25 ton. Zmieniło również nazwę z PzKpfw 38(t) – tschechisch/czeskie, na PzKpfw 38(d) – deutsch/niemieckie.
Nowe podwozie miało służyć jako podstawa do produkcji nowych lekkich niszczycieli oraz nowej linii Waffenträger’ów uzbrojonych w ciężkie działa przeciwlotnicze.

Tak więc skąd to zamieszanie?

Jagdpanzer 38(t), nieoficjalnie przejął nazwę Hetzer, od łudząco do niego podobnego prototypu E 10, a stało się to przez zwykły ludzki błąd. Bałagan w dokumentacji sprawił, że w raportach produkcyjnych 38(t) został omyłkowo nazwany Hetzer. Minęły 2 miesiące, aż sprawa uległa sprostowaniu.
Heinz Guderian w nieformalnym piśmie do Hitlera stwierdza, że nieoficjalna nazwa „Hetzer”, stała się bardzo popularna wśród wojskowych i przyjęło się ją używać zamiast Jagdpanzer 38(t). Powojenni historycy, zmyleni tym faktem, również używali nazwy Hetzer, co spowodowało zatarcie prawidłowej nazwy w wielu opracowaniach. W oficjalnych dokumentach Jagdpanzer 38(t) nigdy nie został nazwany Hetzer’em.

Dlatego też WG planuję zastąpienie nazwy Hetzer, na Jagdpanzer 38(t).

link: HETZER NADCHODZI

2 Odpowiedzi do “Hetzer?

  1. z tą zmianą nazwy jest tak, jak z m36, który był po prostu nazywany sluggerem, (formalnie była to jedna z podwersji), albo stuer emil, w wocie nazywany pz sfl V, co wskazywałoby, ze jest pojazdem na panterze (lol), wg próbuje na siłe dawać nazwy oficjalne, co sprawia, że gra jest jeszcze bardziej ahistoryczna

Dodaj komentarz