Przewodnik po mapie: Prokhorovka

Obejrzyjcie wideo, przewodnik po mapie i przeczytajcie wszystko na temat Prochorowki.

Ogólnie otwarty teren z dużym wzgórzem i nasypem kolejowym. Rozproszone drzewa zapewniają maskowanie niszczycielom czołgów. W czasie ofensywy atakujcie flanki przeciwnika, ale nie pozostawiajcie własnych skrzydeł bez ochrony. Artyleria może korzystać z dobrego pola ostrzału, ale nadal jest podatna na ataki czołgów lekkich.

Pamiętajcie, że ten przewodnik nie bierze pod uwagę zmian, ani poprawek mapy wprowadzonych po aktualizacji 1.21.1 (w lipcu 2023 roku). Chociaż ma on ogólne zastosowanie, niektóre wskazówki, sztuczki i wytyczne mogą już nie być aktualne.

Dowódcy!

Poznajcie użyteczne wskazówki i sztuczki dla każdej klasy pojazdów, nauczyć się kilku strategii i innych przydatnych rzeczy.

Prochorowka jest popularna – zwłaszcza wśród graczy dowodzących działami samobieżnymi oraz pojazdami zwiadowczymi i snajperskimi – ze względu na rozległą, otwartą przestrzeń. Krajobraz o wymiarach 1000×1000 metrów ma letnią scenerię i jest dostępny dla pojazdów od IV do X poziomu. Kluczowe elementy, które mają wpływ na przebieg działań, to droga na zachodzie biegnąca na północ i południe, grzbiet w centrum, wioska w centrum po prawej stronie torów kolejowych i wzgórze na południowym wschodzie. Mapa charakteryzuje się długimi połaciami trawy, krzaków i drzew, co daje niewielką ochronę przed ostrzałem artylerii.

Prochorowka oferuje mnóstwo możliwości dla każdego stylu gry, ale dobry zasięg widzenia i wysoka celność na długich dystansach to zdecydowane plusy pozwalające dominować w bitwie.

Przekrój mapy

Obrazek interaktywny na oficjalnej stronie WoT

mapawot

Przyjrzyjcie się powyższej mapie, by zobaczyć najkorzystniejsze pozycje dla każdego rodzaju pojazdów i przydatne punkty docelowe, które zapewnią Wam przewagę.

 • Klasyczne Północ – Południe: Prochorowka jest podzielona poziomo wzdłuż centralnej osi E/F wyznaczonej przez linię grzbietu i wioskę. Obie drużyny znajdą na swoich połowach podobne pozycje, z lekką przewagą drużyny południowej zaczynającej bliżej obszaru wzgórza.
 • Zawsze miejcie oczy otwarte: Aktywny i pasywny zwiad jest kluczowy na każdym polu bitwy, ale szczególnie na Prochorowce. Droga wzdłuż 2 linii i tory kolejowe są otoczone krzewami i drzewami, co zapewnia doskonałą osłonę.
 • Będą nadjeżdżać od grzbietu: Centrum jest krytycznym obszarem zapewniającym doskonałe pozycje do zwiadu i linie do ostrzału. Czołgi lekkie i średnie z dobrym zasięgiem widzenia powinny tu walczyć o kontrolę. Należy jednak uważać na snajperów i artylerię przeciwnika na uboczach.
 • Potrzeba wioski: Skupisko domów na wschód od torów kolejowych jest idealne do wykrywania ataków przeciwnika wzdłuż wschodniej krawędzi mapy, ale należy pamiętać, że wszystkie budynki i osłony można zniszczyć.
 • Wjeżdżając na wzgórza: Oprócz podwyższonej pozycji pośrodku, w północno-wschodnim i południowo-wschodnim narożniku jest wyższy teren oferujący doskonałe pozycje snajperskie dla obu drużyn, ale zapewniający niewielką osłonę przed artylerią.

Strategie dla klas

Czołgi lekkie

 • Na początku bitwy ostrożnie posuwajcie się wzdłuż drogi na linii 2 w kierunku centrum, wykorzystując krzaki do pasywnego zwiadu.
 • Użyjcie wyposażenia zwiadowczego takiego jak powłoka antyrefleksyjna, lorneta polowa lub system obserwacji dowódcy, aby zwiększyć swoje możliwości zbierania ważnych informacji dla drużyny.
 • Przeprowadzając aktywny zwiad z centralnego grzbietu, uważajcie na czających się po bokach snajperów.
 • Pamiętajcie, że przetrwanie Waszego czołgu jest kluczowe dla zbierania informacji o ruchach przeciwnika.

Czołgi średnie

 • Otwarta przestrzeń oferuje różne opcje dla wszystkich typów czołgów średnich. Zwinne czołgi średnie z mocnym pancerzem wieży powinny walczyć z przeciwnikiem w ruchliwym centrum. Pojazdy snajperskie najlepiej poczują się, wspierając czołgi lekkie wzdłuż drogi. Natomiast pojazdy sprawdzające się w walce w zwarciu dobrze spiszą się na krawędziach zachodniego końca mapy.
 • Dyskretne ruchy i znajomość mapy są kluczowe w przypadku obecności artylerii.
 • Snajperzy dalekiego zasięgu z dobrą celnością powinni zająć i utrzymać pozycje w kwadratach C1 i H1, aby zapewnić wsparcie ogniowe na całej mapie.
 • Wycofajcie się do północno-zachodniego (kwadraty A1–A3) i południowo-zachodniego (kwadraty K1–K3) rogu, jeśli Wasza drużyna nie jest już w stanie zapewnić wystarczającego zwiadu.

Czołgi ciężkie

 • Dowódcy czołgów ciężkich będą mieli najtrudniej na Prochorowce, a ich los zależy od zdolności sojuszników i obecności artylerii w drużynie przeciwnej.
 • Atak na centrum w kwadratach E/F 2/3 w szybkim czołgu ciężkim z dużą siłą ognia może zdecydować o przebiegu bitwy – o ile drużyna przeciwna nie ma artylerii lub jej działa samobieżne zostały wyeliminowane.
 • W środowisku o dużym natężeniu artylerii warto zaatakować wzdłuż torów kolejowych lub na wschodniej flance na wzgórzach.
 • Unikajcie natarcia wzdłuż linii 1 i 2 na zachodzie, ponieważ prawdopodobnie zostaniecie wykryci i zlikwidowani przez snajperów (chyba że Wasza drużyna oczyści dla Was drogę).

Niszczyciele czołgów

 • Działające dyskretnie niszczyciele czołgów będą sobie świetnie radzić na Prochorowce jako zamaskowani obserwatorzy, szybko atakując z tyłów i ukrywając się w krzakach. Zabezpieczcie jedno z wielu miejsc snajperskich wzdłuż bocznych linii mapy i likwidujcie swoje cele jeden po drugim.
 • Precyzja i dokładne celowanie są niezwykle ważne, szczególnie podczas ostrzału czołgów lekkich jadących po szczycie środkowego grzbietu, ale gdy się uda, przynosi to wiele satysfakcji.
 • Rozważcie zwiększenie swoich zdolności do wykrywania, aby być mniej zależnym od sojuszników.
 • Wysłanie jednego lub dwóch pocisków na ślepo w kierunku dobrze znanych pozycji obserwacyjnych może przynieść zaskakujące rezultaty i warto tego spróbować.

Działa samobieżne

 • Dowódcy dział samobieżnych powinni pozostać na tyłach i ustawić się wzdłuż linii A i K, aby stworzyć silny kręgosłup dla drużyny.
 • W miarę postępów bitwy zdecydujcie, czy chcecie postępować naprzód z siłami sojuszników, czy szukać schronienia w pobliżu torów kolejowych.
 • Zdolność adaptacji jest kluczem do sukcesu na Prochorowce – nawet dla artylerii. Przygotujcie się do przemieszczania i zmiany pozycji w razie potrzeby, aby zachować maksymalny wpływ na pole bitwy.

Zapamiętajcie te porady i wskazówki i poprowadźcie swoją drużynę przez otwarte przestrzenie Prochorowki.

Odkryjcie swój sposób na zwycięstwo i ruszajcie do działa!

ź: WoT

1 1 vote
Oceń wpis:
1 komentarz
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze