War Thunder: ulepszone obliczenia penetracji pancerza

Staramy się by pociski w grze były dobrze odwzorowane. Podczas pracy nad różnymi typami pocisków bazujemy na źródłach z ich kraju pochodzenia, jak również uniwersalnych źródłach które dostarczają wystarczających danych dla naszej gry. Zdecydowaliśmy się na konfigurację pocisków na podstawie formuł, które w naszej opinii są najlepszą metodą.

Ta metoda pozwoli na standaryzację systemu penetracji i uniknięcie sytuacji, gdzie różne dokumenty z różnych krajów podają inne parametry dla tego samego pocisku. Rozwiązanie to będzie bardziej wydajne, a jednocześnie nie mniej realistyczne, zwłaszcza przy braku danych.

Cały czas pracujemy nad systemem penetracji w War Thunder. W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić nasze pomysły dotyczącego tego systemu.

Dotychczas pierwsza faza konfiguracji polegała na dokumentach oraz testach polowych dla każdej broni i amunicji. W tym przypadku najważniejsze są dla nas źródła z kraju pochodzenia.

Druga faza opierała się na systemie unifikacji. Tutaj mogliśmy wykorzystać wersje z innych krajów, by zwiększyć ilość danych.

Niestety przy takim rozwiązaniu nie mogliśmy ustalić jednej wersji systemu penetracji, która byłaby zrozumiała dla graczy. Dodatkowym problemem jest fakt, że w niektórych przypadkach pojawiają się źródła jedne po drugich, co utrudnia ustalenie jednej wersji. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na usprawnienie systemu penetracji, który będzie zrozumiały dla wszystkich. Skończy się wieczne poprawianie pocisków oraz modeli zniszczeń.

Formuły DeMarra oraz Lanz-Odermatta

Zauważyliście na pewno zmiany w grze dotyczące balistyki pocisków AP dużego kalibru. By tego dokonać wykorzystaliśmy testy polowe oraz inne dokumenty, by ustalić prędkość opadania pocisków. Aczkolwiek dla niektórych pocisków nie było takich danych, korzystaliśmy wtedy z podobnych w projekcie i charakterystyce. Mając dokładne prędkości możemy przeliczyć system penetracji korzystając z formuły. Zdecydowaliśmy się na formułę DeMarra ze względu na dostępność i zrozumiałość przy przeliczaniu pocisków dużego kalibru (AP/APC/APBC/APCBC), a także pocisków podkalibrowych (APCR/HVAP), Jeśli zaś chodzi o pociski podkalibrowe stabilizowane brzechwowo, zdecydowaliśmy się na formułę Lanz-Odermatta. Pracujemy cały czas nad pociskami APDS, wkrótce podamy więcej informacji.

Jedną z funkcji nowego systemu będzie obliczanie penetracji biorąc pod uwagę czy pocisk posiada komorę wypełnioną ładunkiem wybuchowym. Procent udziału ładunku w środku pocisku będzie miał wpływ na wartość penetracji – im więcej ładunku w masie pocisku, tym mniejsza penetracja. Jest to lepsze rozwiązanie dla pocisków SAP czy AP, które posiadają dużo ładunku przy smukłej budowie.

Planujemy zacząć od najpopularniejszych typów pocisków, takich jak przeciwpancerne dużego kalibru oraz przeciwpancerne stabilizowane brzechwowo. Później zajmiemy się pociskami APCR/HVAP oraz APDS. Z tymi ostatnimi jest pewien problem, więc możliwe że dla małej garstki pocisków zostawimy stary system kalkulacji. Mowa tutaj o pociskach jak L15A3/A5 czy M728.

Jak to wpłynie na grę?

Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli zoptymalizować system penetracji dla wszystkich pocisków dużego kalibru. Jednocześnie unikniemy sytuacji, gdzie różne źródła podają różne dane, ze względu na metodologię testów. Wierzymy że nowy system będzie bardziej przyjazny dla graczy i nie spowoduje utraty realizmu (dla przykładu rosyjskie testy podążają tą samą formułą DeMarra, tak samo jak obliczenia w AaG). Kolejnym plusem będzie uzyskiwanie natychmiast danych penetracji biorąc pod uwagę masę pocisku, prędkość wylotową oraz prędkość opadu. Dla pocisków AP/APC/APBC/APCBC przekalkulowaliśmy także efekt kątowania (slope effect), który odpowiada za spadek penetracji przy pochyleniu pancerza. Jak widać na poniższym przykładzie, penetracja wzrasta dla kąta 30 stopni, a maleje dla kąta 60 stopni w porównaniu do tego co występuje obecnie. Naszym zdaniem zwiększy się wpływ kątowania pancerza w bitwach. Za pomocą tej karty możecie zapoznać się z formułą „slope effect” dla pocisków AP/APBC/APCBC.

Dla pocisków podkalibrowych również przygotujemy nowe modyfikatory, które lepiej odzwierciedlać będą ich konstrukcje. Nowy system jest na tyle przyjazny, że znając dane pocisku możecie sami obliczyć penetrację za pomocą formuły DeMarra.

KALKULATOR

Wyprzedzając pytania o historyczność takiego rozwiązania uprzedzamy, że wszystkie dane wprowadzane do kalkulatora pobierane będą z oficjalnych dokumentów. Historyczność i dokładność pozostanie w grze, zmieni się tylko sposób ich obliczeń na prostszy i bardziej sprawiedliwy.

ź: WT

0 0 votes
Oceń wpis:
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Ten_warrior_

Niby spoko, bo wreszcie mechanizm będzie sprawiedliwy dla wszystkich nacji. Jednak mimo wszystko o kant dupy można to obić. Wg tego kalkulatora AP mają mniejszą penetracje dla takich samych parametrów niż APCBC. Co oczywiście jest nieprawdą, z prostego powodu. Czepiec oznaczany literką C absorbuje energię, chroniąc pocisk przed roztrzaskaniem. Im mniejszy tym mniejsza strata penetracji. AP nie mają go wcale. APCBC stosuje się dlatego, bo strata energii na czepiec jest mniejsza niż w przypadku roztrzaskania pocisków bez czepca. Jednak AP nie zawsze się roztrzaskują, zależy to od bardzo wielu parametrów, np prędkości, czy twardości pancerza. Do tego technologia wykonania, np… Czytaj więcej »

BananaMedi

Temu jak zwykle nie dogodzi.
W końcu ten twój ulubiony T34 będzie miał amunicję z prawidłową penetracja 😀
A pocisk tygrysa 105(przynajmniej ten z czepcem) nadal ma prędkość wylotową 1005m/s.

Poza tym, wydaje mi się, że czepce używało się nie tylko żeby się pociski nie roztrzaskiwały. Nie rozumiem na jakiej zasadzie wg Ciebie miałyby one jakimś cudem zmniejszać penetrację pocisku biorąc pod uwagę, że zwiększają masę pocisku, jak i pozwalają na łatwiejszy transfer energii z pocisku na pancerz.
A M103 bardzo pokrzywdzony – stracił całe 2mm pena 😀

Ten_warrior_

Krąży po internetach pogląd, że czepce miały pomagać w penetracji pochylonego pancerza, pewnie o to Ci chodzi. Jednak to nie jest ich cel. Prawda, że wpływają pozytywnie w tym aspekcie dla pewnych warunków np mały kąt, i wysokie T/D. Jeśli chodzi o „zmniejszanie penetracji” no to mnie nie zrozumiałeś. W tym warthunderowski kalkulatorku jedną z zmiennych jest masa. Wg niego pocisk APCBC przebija więcej niż AP o tej SAMEJ MASIE. Czyli „rdzeń” pocisku APCBC jest lżejszy niż AP, bo dochodzi do niego masa czepca. Dlatego powinien przebijać mniej. PS Jeśli chodzi o tigera 105 to bardzo się cieszę, że nadal… Czytaj więcej »

BananaMedi

Czy sam AP jest tej samej masy co APCBC jest bez znaczenia(do pewnego stopnia). Z tego co mi wiadomo, to czepce zwiększają penetrację pocisku na nawet na płasko przez to, że jest łatwiejszy transfer energii z pocisku na pancerz(przez to, że ten czepiec jest z miększego metalu który rozchodzi się po pancerzu). Zwykłe AP mają nieoptymalny kształt żeby radzić sobie z przedostawaniem się przez pancerz – stąd czepiec by mu w tym pomóc.

Ten_warrior_

Nie mam pojęcia gdzie takie głupoty znalazłeś… Czepiec jest miękki, odkształcając się plastycznie oddaje on energię „w powietrze”. Kształt ostrogłowego AP jest najbardziej optymalny z możliwych. „to czepce zwiększają penetrację pocisku na nawet na płasko przez to, że jest łatwiejszy transfer energii z pocisku na pancerz(przez to, że ten czepiec jest z miększego metalu który rozchodzi się po pancerzu)” A to, to na samą logikę jest głupie. W jaki sposób czepce miałyby pomagać w transferze energii na pancerz i w ogóle po co maiłby by to robić?!? Jak niby ma to pomóc w penetracji?!? Penetracja w głównej mierze zależy od… Czytaj więcej »

Svean

Co na to fani WoT?
Gdzie komentarze „co to za historyczność jak się czołgi ślizgają”?

BattlemoveR

Co to za historyczność w WT. Gównogra. Czołgi się ślizgają. W kosmos wylatują. Arkadówki to dno bo czougi driftujo. W ogóle Gaijin się przygotowuje do wypuszczenia Need For Speed, a Wurtundra to tylko testy, tak będzie.
https://www.youtube.com/watch?v=Xqw-zeERJZQ