War Thunder: Merkawa Mk. 3D

Merkawa Mk.3D to późniejsza modyfikacja dobrze znanego izraelskiego czołgu podstawowego, opracowanego w latach 80. Merkawa Mk.3D, oferuje ulepszenia we wszystkich aspektach, przede wszystkim sile ognia poprzez zamontowanie potężnego działa gładkolufowego 120 mm. Tą wersję słynnego czołgu wkrótce będzie można zdobyć w nadchodzącym maratonie!

W skrócie: Kolejna modyfikacja izraelskiego czołgu podstawowego Merkawa, charakteryzująca się udoskonaleniami w dziedzinie mobilności, siły ognia i ochrony.

Merkawa Mk 3D, czołg podstawowy, USA, VII era.

Zalety

  • Nowe działo gładkolufowe kalibru 120mm
  • Cięższe opancerzenie
  • Lepsza mobilność

Wady

  • Wolniejszy od innych czołgów podstawowych wyższych er
  • Zwiększona masa

Merkava Mk 3d 05 1280h720 Ef802a6a6ff246564da267078c68454f

Historia
Natychmiast po rozpoczęciu produkcji Merkawy Mk 2 w 1983 roku izraelscy inżynierowie rozpoczęli prace nad nową wersją czołgu podstawowego Mk 3. Nowa wersja została zmodernizowana w stosunku do poprzednich wariantów w prawie wszystkich aspektach. Przede wszystkim jednak skupiono się na poprawie przeżywalności — poprzez dodanie dodatkowego opancerzenia do kadłuba — a także na zamontowaniu nowo opracowanego działa gładkolufowego IMI MG251 kalibru 120 mm, skonstruowanego specjalnie dla nowej modyfikacji Merkawy, w celu zwiększenia siły ognia.

Produkcja Merkawy Mk 3 rozpoczęła się pod koniec lat 80. XX wieku, a pierwsze egzemplarze trafiły do wojska w grudniu 1989 roku. Merkawa Mk 3 pozostawała w produkcji do 2003 roku, do tego czasu zbudowano około 650 pojazdów. Merkawa Mk 3 należy zatem do najnowocześniejszych izraelskich pojazdów pancernych w dzisiejszych czasach.

Merkava Mk 3d 03 1280h720 C9c0c53eecb9a6c7842bbdcfc56aae6e

W War Thunder Merkawa Mk 3D dołączy do szeregów amerykańskich pojazdów specjalnych wysokich poziomów, pojawiając się w grze w ramach nadchodzącej aktualizacji. Choć w swej istocie Merkawa Mk 3D pozostaje taka sama, jak poprzednie wersje, znane już niektórym czołgistom, nowa wersja czołgu otrzymała kilka unowocześnień, dzięki czemu może walczyć jak równy z równym z innymi czołgami podstawowymi w War Thunder. Przyjrzyjmy się bliżej!

Zacznijmy od jednego z bardziej zauważalnych ulepszeń pojazdu — siły ognia. W przeciwieństwie do poprzednich wersji pojazdu, Merkawa Mk 3 posiada już izraelskie działo gładkolufowe kalibru 120 mm, które ma równie dobre właściwości balistyczne, co szeroko rozpowszechnione działo Rh 120, wraz z jego modyfikacjami. To znaczące ulepszenie siły ognia Merkawy pozwoli aspirującym dowódcom tego pojazdu razić cele na większy dystans, a także znacznie efektywniej niż poprzednie wersje walczyć z ciężej opancerzonymi czołgami podstawowymi na najwyższych szczeblach. Warto dodać, że Merkawa posiada jeden z najpotężniejszych rodzajów amunicji w grze!

Merkava Mk 3d 03 1280h720 C9c0c53eecb9a6c7842bbdcfc56aae6e

Co więcej, Merkawa Mk 3D oferuje ulepszoną ochronę wnętrza, zwłaszcza wieży. W tej części pojazdu znajduje się teraz kompozytowy pakiet dodatkowy, który zwiększa odporność Merkawy w szczególności na pociski kumulacyjne, ale także nieznacznie poprawia ochronę przed pociskami kinetycznymi. Równocześnie pancerz kadłuba czołgu został pogrubiony w celu poprawy ochrony ważnych komponentów, takich jak silnik. Pojazd posiada również system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera, różne typy granatów dymnych oraz chroniony magazyn amunicji!

Ruchliwość Merkawy Mk 3D również uległa poprawie. Nową jednostką napędową jest silnik wysokoprężny Continental AVDS-1790-9AR z turbosprężarką o mocy 1200 KM. Dodatkowa moc nie tylko rekompensuje wzrost masy w porównaniu z poprzednimi wariantami, ale także skutkuje wzrostem prędkości maksymalnej pojazdu do 60 km/h na drogach utwardzonych.

Podsumowując, Merkawa Mk 3D to nie tylko wartościowy dodatek do kolekcji każdego czołgisty w grze, ale także znaczący wzrost wartości bojowej w porównaniu z poprzednimi wersjami pojazdu. Dlatego, jeśli wcześniej byłeś fanem czołgu Merkawa, jego nowa wersja musi znaleźć się w twoim arsenale. Z drugiej strony, jeśli wcześniej sądziłeś, że Merkawie zawsze brakowało trochę siły ognia lub pancerza, możesz rozważyć zakup Merkawy Mk 3D, ponieważ może ona zmienić twoje zdanie.

Merkava Mk 3d 06 1280h720 Bf6868d47b72fca889a43e8ca5739846

Merkawa Mk 3D pojawi się w War Thunder w nadchodzącym maratonie. Więcej informacji na temat sposobu zdobycia tej maszyny, zostanie wkrótce opublikowane, więc śledźcie najnowsze doniesienia. Do tego czasu, szczęśliwych łowów, czołgiści!

ź: WT

Dodaj komentarz