War Thunder: HSTV-L

HSTV-L, czyli High Survivability Test Vehicle — Lightweight (lekki pojazd testowy o dużej zdolności przetrwania), to amerykański eksperymentalny czołg lekki z lat 70., który miał testować nowe koncepcje budowy czołgów. Futurystycznie wyglądający HSTV-L wnet trafi na pola bitew War Thunder, już w nadchodzącej aktualizacji!

Pokrótce: Amerykański eksperymentalny czołg lekki z lat 70., wyposazony w turbinę gazowa, lekkie opancerzenie i szybkostrzelną armatę gładkolufową.

HSTV-L, czołg lekki, USA, VI era.

Plusy

  • Potężne gładkolufowe działo kalibru l 75 mm
  • Automat ładowania
  • Wyśmienita mobilność

Minusy

  • Mały zapas amunicji
  • Lekkie opancerzenie

Hstv L 01 1280h720 Af0a6040d629c32a192ddfedbf0a732e

Historia
W połowie lat 70. wojsko amerykańskie rozpoczęło serię badań, które dotyczyły rozwoju nowych koncepcji i projektów czołgów, łączących w sobie dobrą siłę ognia i wysoką zdolność przetrwania. Ta ostatnia miała być osiągnięta dzięki mniejszym rozmiarom, a nie ciężkiej ochronie pancernej.

Ponieważ w tym czasie zarówno amerykańska armia , jak i korpus piechoty badały możliwości zastąpienia odpowiednio swoich czołgów M551 Sheridan i M50 Ontos, oba ugrupowania połączyły siły we wspólnym programie badawczym o nazwie ARMVAL (Advanced Antiarmor Vehicle Evaluation, czyli zaawansowana ewaluacja pojazdu przeciwpancernego). Pojazdy opracowane w ramach tego programu byłyby wykorzystywane jako stanowiska badawcze dla różnych nowych koncepcji i pomysłów w celu zdobycia nowych doświadczeń, które z kolei zostałyby wykorzystane przy opracowywaniu przyszłych projektów czołgów.

Jednym z późniejszych efektów tego eksperymentalnego programu był HSTV-L — kompaktowy, lekki i wysoce mobilny czołg, wyposażony w automatyczne działo gładkolufowe kalibru 75 mm, przeznaczony do wystrzeliwania amunicji kinetycznej w krótkich seriach w celu nadwyrężenia i ostatecznego pokonania kompozytowych pancerzy. HSTV-L został skonstruowany w 1979 roku i do 1981 roku przechodził różne próby.

Na początku lat 80. działo kalibru 75 mm zostało uznane przez armię za nieodpowiednie do pokonywania radzieckich czołgów podstawowych, a USMC zakwestionowało skuteczność pojazdu w operacjach desantowych amfibii. Doprowadziło to do ostatecznego przerwania współpracy w 1981 roku.

Hstv L 03 1280h720 1ad1600c67f80f002965cba024bf396b

W War Thunder HSTV-L będzie nowym czołgiem lekkim, który pojawi się w amerykańskim drzewku sił naziemnych wraz ze zbliżającą się aktualizacją. Łącząc w sobie doskonałą mobilność, mały profil i potężne, szybkostrzelne działo gładkolufowe średniego kalibru, HSTV-L powinien z łatwością przyciągnąć uwagę czołgistów, którzy lubią cieszyć doskonałą dynamiką oferowaną przez lekkie i mobilne maszyny!

Ze względu na bardzo nietypowe i futurystyczne wzornictwo, wydaje się, że HSTV-L wyposażony jest w równie nietypowy i nowatorski system uzbrojenia. To prawda, HSTV-L jest bowiem wyposażony jest w działo gładkolufowe o dużej prędkości wylotowej, wspomagane mechanizmem automatycznego ładowania. Działo wystrzeliwuje tylko jeden rodzaj amunicji, podkalibrowy pocisk przeciwpancerny z brzechwami stabilizującymi XM885.

Hstv L 07 1280h720 A9c20c793d06b96a010d5b3593a4d7f5

Co więcej, mechanizm automatu ładowania zapewnia HSTV-L sporą szybkostrzelność, aż 11 pocisków/minutę. Uwaga jednak, bo zapas amunicji wynosi tylko 25 pocisków, lepiej więc baczyć na to w czasie potyczek pancernych.

Jeśli chodzi o opancerzenie, HSTV-L posiada aluminiowe płyty o grubości do 51 mm, mocno pochylone na przodzie maszyny, co co daje duże szanse na rykoszetowanie okazjonalnych strzałów przez przeciwnika. Niemniej jednak, lepiej liczyć nie na pancerz, a wykorzystać mobilność do pozycjonowania i krycia się za rzeźbą terenu. Na szczęście niewielki pojazd jest zwrotny i ma niski profil.

Hstv L 06 1280h720 Db1476a43d7a5290fb7cebf2d5eb84ae

Mobilność HSTV-L zapewnia silnik turbinowy o mocy 650 KM, który pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości około 83,6 km/h w idealnych warunkach. Ponadto, dzięki niewielkiej masie wynoszącej zaledwie 20,4 tony, HSTV-L posiada doskonały stosunek mocy do masy wynoszący 31,8 KM/t, co z kolei pozwala na błyskawiczne przyspieszenie do maksymalnej prędkości, jak również ułatwia manewrowanie w trudnym terenie.

HSTV-L pojawi się w War Thunder jako nowy amerykański lekki czołg w wysokich erach wraz z nadchodzącą aktualizacją. W międzyczasie baczcie na nowości, by dowiedzieć się więcej na temat kolejnej pokaźnej aktualizacji, która trafi do gry już wkrótce. Do tego czasu szczęśliwych łowów, pancerniacy!

ź: WT

Dodaj komentarz