Zdjęcia USNI: Bitwa na Morzu Jawajskim

Minęły 82 lata od starcia Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej z ABDA  na Morzu Jawajskim

Zwycięstwo pozwoliło Japonii na objęcie kontroli nad Archipelagiem Malajskim i okazało się ostatnią bitwą dla wielu okrętów obecnych w World of Warships. Rocznica tego starcia stanowi wyśmienitą okazję do prześledzenia wydarzeń z tego wycinka historii, a także ich konsekwencji.

Notatki historyczne

Wieczorem 27 lutego siły japońskie i ABDA nawiązały kontakt bojowy nieopodal wybrzeża Surabai i w ten sposób rozpoczęła się pierwsza bitwa na Morzu Jawajskim. Krążowniki i niszczyciele podjęły walkę równocześnie — do takiej sytuacji nie doszło od bitwy jutlandzkiej w 1916 roku. Była to także pierwsza duża bitwa morska od czasu bitwy pod Cuszimą w 1905 roku, w której wzięła udział Japonia.

Przed bitwą alianci dysponowali pięcioma krążownikami i dziewięcioma niszczycielami; w skład sił Japończyków wchodziło 14 niszczycieli i cztery krążowniki — dwa ciężkie i dwa lekkie. Agresywne i umiejętne działania Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej połączone z mistrzowskim wykorzystaniem potężnego uzbrojenia torpedowego i lotnictwa doprowadziły do porażki sił ABDA.

Największą bolączką, z jaką borykały się siły aliantów, był katastrofalny brak lotnictwa. W takich warunkach nawet tak pokaźna flota miała znikome szanse na zwycięstwo. Zwycięstwo Cesarskiej Marynarki pozwoliło Japonii na przejęcie kontroli nad holenderskimi koloniami w tym regionie, a także na dostęp do strategicznie ważnych zasobów — ropy, cyny i gumy.

Australijski krążownik lekki HMAS Perth w wymyślnym kamuflażu w kwietniu 1941 roku.

Widok od sterburty na HMS Exeter (68), brytyjski krążownik ciężki typu York, wchodzący do niezidentyfikowanego portu w 1936 roku.Widok na burtę japońskiego krążownika ciężkiego IJN Myōkō typu Myōkō w trakcie marszu w niezidentyfikowanym miejscu około 31 marca 1941 roku.

Widok od lewej strony na krążownik lekki Królewskiej Holenderskiej Marynarki Wojennej De Ruyter (1935) na wodach Dalekiego Wschodu, prawdopodobnie około 1936–1938 roku.

Langley był pierwszym lotniskowcem US Navy. Został zatopiony w pobliżu wyspy Jawa w lutym 1942 roku.

Zdjęcie z lotu ptaka tonącego brytyjskiego krążownika Exeter (numer proporca 68) zrobione 1 marca 1942 roku po bitwie przeciwko japońskim krążownikom w pobliżu wyspy Jawa.

USS Marblehead (CL-12) w Holenderskich Indiach Wschodnich uszkodzony po japońskim ataku podczas bitwy na Morzu Jawajskim w lutym 1942 roku. Rufa 19-letniego krążownika. Efekt bezpośredniego trafienia bombą w pokład rufowy.

Rdzenni mieszkańcy wyspy Jawa pomagają załodze USS Marblehead (CL-12) naprawić uszkodzenia po bombardowaniach i pożarze.

Bitwa na Morzu Jawajskim, 27 lutego 1942 roku. Starcie nocne, w którym siły ABDA zostały zaatakowane przez flotę japońską. Krążownik lekki HNLMS De Ruyter został trafiony torpedami, przez co na pokładzie wybuchł pożar. Podążający za nim australijski krążownik HMAS Perth ledwo zdołał uniknąć kolizji. Kilka minut później holenderski krążownik lekki Java również został trafiony torpedą i eksplodował. Kolekcja sztuki marynarki wojennej. Prace z kolekcji Johna Hamiltona.

Wszystkie zdjęcia udostępniło archiwum fotograficzne U.S. Naval Institute. Chcecie znaleźć więcej ciekawych zdjęć związanych z historią marynarki? Skorzystajcie z archiwum online dostępnego tutaj.

Założony w 1873 roku U.S. Naval Institute to niezależne forum zrzeszające osoby zainteresowane rozwojem i rozpowszechnianiem profesjonalnej, literackiej i naukowej wiedzy o potędze morskiej i innych kluczowych zagadnieniach w zakresie globalnego bezpieczeństwa. Wasze członkostwo umożliwia Naval Institute kontynuowanie jego kluczowej misji jako Niezależnego Forum dla Służb Morskich — przestrzeni dla wolnej i niezależnej dyskusji.


ź: WoWs