WoWs: Trzy okręty, trzy wieże

Siegfried, Sewastopol, Gneisenau.

Wraz z wprowadzeniem radzieckiego krążownika Sewastopol do gry, mamy zarys tego, jak mógłby wyglądać ukończony superkrążownik typu Kronshtadt, gdyby którykolwiek z okrętów został zbudowany (i zmodernizowany we wczesnych latach zimnej wojny).

Sewastopol, podobnie jak krążownik Gouden Leeuw, został wyposażony w wieże baterii głównej znane na Bałtyku, lecz w przeciwieństwie do holenderskiego krążownika, radziecki okręt posiada niemieckie podwójne 15-calowe wieże Drh.L. C/34e, obecne również na jednostkach Bismarck i Tirpitz. Co jednak bardziej intrygujące, lub raczej zadziwiające, World of Warships oferuje obecnie trzy grywalne okręty (SiegfriedSewastopol i Gneisenau), które łączy zamontowanie tych samych trzech historycznych wież.

Projektowanie głównego uzbrojenia pancernika w większości przypadków zajmuje najwięcej czasu, a mechanizmy dział i lufy zazwyczaj zamawiane i wykonywane są na początku tworzenia każdego nowego typu jednostki. Sam ambitny plan Z Kriegsmarine przekraczał możliwości produkcyjne zakładów Kruppa, by stworzyć działo morskie 38 cm SK C/34, a następnie wieżę Drh.L. C/34e  wystarczająco szybko. W każdym razie wraz z zaplanowanymi dwoma krążownikami liniowymi typu O (np. Siegfried), Krupp rozpoczął pracę nad wymaganymi sześcioma wieżami. Ze względu na wybuch wojny w 1939 roku, plan Z został wstrzymany. Typ O został anulowany, a remont typu Scharnhorst został odroczony, który sam w sobie potrzebował sześciu wież, ponieważ niemieckie dowództwo przesunęło wszystkie dostępne duże okręty do walki przeciwko Royal Navy. Z powodu opóźnienia, Krupp pozostawał ze swoimi sześcioma wieżami w różnych etapach ukończenia.

W 1940 roku radziecka marynarka spotkała się z niemiecką delegacją w Moskwie, by kupić główne uzbrojenie dla okrętów typu Kronshtadt. Zakup zagranicznego uzbrojenia pozwoliłby radzieckim inżynierom skupić się na opancerzeniu i mechanizmach okrętu, czyli na głównych obszarach, które od dwóch lat budowy wciąż czekały na swoją kolej. Niemiecki rząd zgodził się na wymianę uzbrojenia na żywność i surowe materiały. Zgodnie z umową, sześć niedokończonych wież i ich dwanaście dział miało zostać przekazane Związkowi Radzieckiemu.

W chwili, gdy Hitler rozpoczął operację Barbarossa w czerwcu 1941 roku, zakłady Kruppa ukończyły co najmniej trzy z sześciu wież Drh.L. C/34e, lecz żadna z nich nie została przekazana. Kilka miesięcy później, w końcówce lutego 1942 roku, podczas naprawy i remontu w Gotenhafen (Gdyni), w pancerniku Gneisenau doszło do eksplozji magazynu po trafieniu go bombą podczas nalotu. Kriegsmarine widziało potrzebę odbudowy okrętu jako świetną okazję do zamontowania 15-calowych wież Kruppa. Spalony dziób Gneisenau został odcięty i wydłużony, aby dodać wyporności, która miała pomóc w uniesieniu większych wież. Wieże zostały dostarczone do Gotenhafen i przygotowane do instalacji; w 1943 roku Hitler jednak rozkazał wstrzymanie wszelkich prac nad dużymi okrętami, ponieważ niemieckie jednostki powierzchniowe nie radziły sobie najlepiej podczas wojny. Stanowiska zostały prawdopodobnie ogołocone z elektrycznych i hydraulicznych komponentów, jak i również samych dział, które zostały wysłane do Norwegii do obrony wybrzeża, pozostawiając same wieże w stoczni. Gneisenau pozostał bez wież na swoim miejscu do 1945 roku, gdy został zatopiony w porcie jako okręt blokujący, by później zostać wyłowionym i zezłomowanym przez Polaków w 1951 roku.

Kronshtadt również nigdy nie został ukończony, gnijący na pochylni do 1945 roku, by ostatecznie zostać zezłomowanym w 1947 roku. Lekcje wyciągnięte z tego projektu miały duży wpływ na projekt następnego typu radzieckich superkrążowników, typu Stalingrad.

 

Szkic Gneisenau po remoncie z 1942 roku, pokazujący jego 3 podwójne, 15-calowe wieże. Widoczny jest przekrój poprzeczny przez wieżę A. Zwróćcie uwagę na barbetę i łukowaty pancerz.


Niezwykły widok na Kronshtadt w trakcie budowy w Leningradzie. Niemieccy obserwatorzy początkowo uważali, że okręt był lotniskowcem, ponieważ brakowało barbet, zazwyczaj obecnych we wczesnej fazie budowy. Oznaczało to, że choć okręt był w trakcie budowy, ostateczne uzbrojenie nie zostało jeszcze ustalone.


Battleship Bismarck
A Design and Operational History

Opierając się na relacjach ocalałych i połączonych dekadach doświadczeń autorów w architekturze morskiej, Battleship Bismarck jest morską analizą śledczą i badaniem inżynierskim projektu, kariery operacyjnej i utraty najwspanialszego niemieckiego pancernika.

Russian and Soviet Battleships

Russian and Sovet Battleships to wyczerpujący, anglojęzyczny przegląd rosyjskich i radzieckich pancerników — od okrętu pancernego Piotr Wielki z 1869 roku po ostatnie projekty z czasów Stalina. Nowe wydanie możliwe było dzięki Drachinifel — historiografowi marynarki i współtwórcy społeczności World of Warships.


Inne warte odnotowania pozycje od Naval Institute Press

U.S. Aircraft Carriers, Revised Edition

U.S. Aircraft Carriers, Revised Edition to jedno z najbardziej kompleksowych opracowań pełnej historii rozwoju amerykańskich lotniskowców, począwszy od 1920 roku i USS Langley CV-1, po nowy typ Ford.

U.S. Navy Attack Aircraft, 1920-2020

U.S. Navy Attack Aircraft, 1920–2020 to unikalna opowieść z punktu widzenia marynarki wojennej, rozumianej przez pryzmat wcześniej tajnych dokumentów. Obejmujący całe stulecie, od najwcześniejszych samolotów operacyjnych dla amerykańskich lotniskowców w 1920 roku po współczesne F-35 Joint Strike Fighter (JSF).


Członkowie USNI otrzymują zniżki na wszystkie książki Naval Institute Press, dostęp do ponad 500 tysięcy fotografii w archiwum online, a także dostęp do magazynu Proceedings and Naval History. By otrzymać dodatkowe informacje, kliknijcie ten link.

Założony w 1873 roku U.S. Naval Institute to niezależne forum zrzeszające osoby zainteresowane rozwojem i rozpowszechnianiem profesjonalnej, literackiej i naukowej wiedzy o potędze morskiej i innych kluczowych zagadnień w zakresie globalnego bezpieczeństwa. Wasze członkostwo umożliwia Naval Institute kontynuowanie swojej kluczowej misji jako Niezależnego Forum dla Służb Morskich — przestrzeni dla wolnej i niezależnej dyskusji.

ź: WoWs

3.5 2 votes
Oceń wpis:
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze