WoWs: Najdłuższa Noc Muzeów

6. wystawa

Najdłuższa Noc Muzeów pędzi całą naprzód.

Podczas 6. wystawy odwiedzicie stocznie w Sydney w ramach odkrywania Australian National Maritime Museum oraz jego kolekcji okrętów, w tym HMAS Vampire. Pamiętajcie jednak, by nie spoufalać się zbytnio z miejscowymi krokodylami, bo następnym przystankiem jest Dundee w Szkocji, gdzie wybierzecie się na wycieczkę z przewodnikiem po jednym z najstarszych zachowanych okrętów wojennych na świecie — fregacie HMS Unicorn. Bawcie się dobrze i nie zapomnijcie odebrać misji z tego tygodnia!

Czym jest Najdłuższa Noc Muzeów?

Na przestrzeni miesiąca zapraszamy Was do poznania muzeów morskich i muzeów marynarek wojennych z całego świata dzięki serii artykułów. Wiele z tych instytucji brało udział w naszym pierwszym wydarzeniu tego rodzaju, a mianowicie w zeszłorocznej 17-godzinnej streamowej megapodróży. Odblokujcie misję bojową z każdego artykułu i sprawdźcie swoje szczęście podczas losowania ekskluzywnej wycieczki dla dwóch osób do wybranego przez Was muzeum, które bierze udział w wydarzeniu!

Tygodniowa misja bojowa

Zgarnijcie kilka kamuflaży Konstelacja wspomnień i specjalną misję bojową, której ukończenie trzykrotnie zwiększy liczbę zdobytych kamuflaży! Co tydzień odbierajcie kamuflaże i misje bojowe Najdłuższej Nocy Muzeów z naszych artykułów — otrzymacie flagę pamiątkową Konstelacja wspomnień, jeśli uda Wam się wypełnić je wszystkie!

Szczegółowe informacje o warunkach ukończenia i nagrodach znajdziecie w kliencie gry.

Koniec: Cz. 14 Lip. 07:00 CEST (UTC+2) / Twój czas lokalny: Cz. 14 Lip. 07:00

Australian National Maritime Museum

Jesteśmy australijskim muzeum morskim. Miejscem pogłębiania relacji z oceanami, które zawsze stanowiły oś naszych opowieści. Historie te powstały dla zwiedzających naszą Stocznię w Sydney i są opowiadane lokalnej i światowej widowni we wciągający i nowatorski sposób — objazdowe wystawy oraz doświadczenia online, które można odkrywać z dowolnego miejsca.

Narodowa Kolekcja Morska zawiera bogaty i różnorodny zbiór ponad 150 000 eksponatów. W naszych progach zjawia się rocznie ponad 850 000 zwiedzających, a w ofercie mamy również wiele atrakcji online, jak na przykład prowadzone przez kustosza wycieczki po wystawach, gry online oraz wirtualne zwiedzanie jednostek w 360 stopniach.

Sprawdźcie prezentację Australian National Maritime Museum z zeszłorocznego streamu Najdłuższej Nocy Muzeów:

 YOUTUBE

Opowiedzcie nam o ciekawych aspektach Waszego muzeum.

Czymś, co powinno szczególnie zainteresować graczy World of Warships, jest największy eksponat w posiadaniu naszego muzeum: jedyny pozostały niszczyciel typu Daring na świecie, HMAS Vampire (II), który służył w Royal Australian Navy (RAN) w latach 1959-1986. Niszczyciele typu Daring to ostatnie okręty artyleryjskie wykorzystywane w RAN, zanim nowoczesne rakiety wyparły ciężkie działa z roli głównego uzbrojenia okrętów wojennych.

Po odwołaniu ze służby Vampire wystawiono w Australian National Maritime Museum, gdy to otworzono w 1991 roku. Vampire wciąż można zwiedzać w stoczni w Darling na nabrzeżu muzeum i jest on często wykorzystywany jako centralny punkt zjazdów RAN.

Jaki był ostatni rok dla Waszej instytucji?

Ostatni rok nie był łatwy dla muzeum. Zarówno nasi sympatycy, jak i personel z ciężkim sercem patrzyli, jak drzwi muzeum były zamknięte dla zwiedzających przez 6 miesięcy. W tym czasie skupiliśmy się na stworzeniu doświadczeń online, a także zmieniliśmy harmonogram wystaw, by zapewnić jak najlepsze wrażenia po ponownym otwarciu placówki. Popularnym owocem naszych starań była gra online — Wreck Seeker, w której macie okazję odkryć najsłynniejsze australijskie wraki.

Udział w Najdłuższej Nocy Muzeów i podzielenie się naszą historią było wspaniałym doświadczeniem dla muzeum. Odbiór widzów był bardzo dobry i mamy nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę w przyszłych wydarzeniach online z udziałem tej niesamowitej społeczności.

Czy macie jakieś plany na przyszłość, którymi chcielibyście się z nami podzielić?

W najbliższej przyszłości szykujemy kilka wspaniałych wystaw i projektów! W grudniu ruszymy z wystawą Brickwrecks, w ramach której przedstawimy modele słynnych wraków, odtworzone w dużej skali z klocków Lego®. Z tej okazji zaplanowaliśmy mnóstwo aktywności i konkursów, które szykujemy wraz z Ryanem „Brickmanem” McNaughtem. Ekscytacja jest — wybaczcie żarcik — budująca!

Kolejnym wielkim projektem w 2022 było ogłoszenie muzeum, że nasi archeolodzy morscy zidentyfikowali wrak okrętu HM Bark Endeavour. Ta jednostka Royal Navy odegrała kluczową rolę w wielu miejscach na Pacyfiku. Nasze badania i wizualizacje wraku zasiały niezły ferment w mediach i warto je sprawdzić tutaj. Wspominaliśmy również 80. rocznicę utraty HMAS Perth w Cieśninie Sundajskiej, w 1942 roku.


HMS Unicorn

Nasze muzeum znajduje się na pokładzie HMS Unicorn, a okręt jest muzeum samym w sobie! Unicorn to drewniana fregata, pod którą stępkę położono w 1822 roku w angielskim Chatham, a wodowanie nastąpiło dwa lata później. Unicorn nigdy nie brał udziału w działaniach zbrojnych i do lat 70. XIX wieku, po dekadach wykorzystywania go w charakterze hulku magazynowego, został przerzucony do szkockiego Dundee, gdzie był okrętem szkoleniowym najpierw dla Królewskich Rezerw Marynarki Wojennej (RNR), później dla Ochotniczej Rezerwy Królewskiej Marynarki Wojennej (RNVR), a podczas II wojny światowej na pokładzie okrętu szkoliły się również „wrenki”, czyli członkinie kobiecej formacji Women’s Royal Navy Service (WRNS). Od 1968 roku jednostka ma charakter muzealny po przekazaniu jej Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Unicorn (Unicorn Preservation Society) i została udostępniona dla zwiedzających. Towarzystwo działa po dziś dzień.

Opowiedzcie nam o ciekawych aspektach Waszego muzeum.

HMS Unicorn szkolił rezerwistów, którzy służyli w obu wojnach światowych i był czynnym centrum dowodzenia wojsk morskich. 14 maja 1945 roku niemiecki U-Boot U-2326 poddał się w Dundee, ponieważ w tamtym czasie Unicorn stanowił bazę dla morskiego oficera dowodzącego w mieście. W ramach kapitulacji niemieccy oficerowie podporucznik Karl Bertsch oraz porucznik Karl Jobst przekazali swoje kordziki, które wciąż znajdują się zbiorach muzeum, kapitanowi W. F. Keayowi z RNVR. Tym samym HMS Unicorn został jedyną drewnianą jednostką, która przyjęła kapitulację okrętu podwodnego!

Jaki był ostatni rok dla Waszej instytucji?

Miniony rok był prawdziwym wyzwaniem dla Unicorna, ale niósł również mnóstwo okazji. Z jednej strony epidemia COVID mocno pogorszyła dochody z biletów i wciąż jesteśmy na etapie niepewnego powrotu do normy. Z drugiej strony, plany zapewnienia długoterminowej konserwacji okrętu postępowały wybornie. Ukończyliśmy modelowaną komputerowo analizę strukturalną, która łączyła wyniki badań drewna z danymi pozyskanymi metodą laserową, sonarową i fotogrametrii, by uzyskać najdokładniejszy w historii obraz rzeczywistego stanu okrętu.

Najdłuższa Noc Muzeów to dla nas naprawdę duża sprawa, bo nie jesteśmy tak znani, jak na to zasługujemy — HMS Unicorn spośród wszystkich historycznych, drewnianych okrętów takich rozmiarów na świecie, które wciąż unoszą się na wodzie, jest tym, który posiada największy udział pierwotnych części — wymieniono zaledwie od 5 do 15% belek. Jest też uznawany przez organizację National Historic Ships UK za jedną z najważniejszych brytyjskich jednostek na świecie! Takie wydarzenia, jak Najdłuższa Noc Muzeów, pozwalają nam rozwijać nasze zasięgi i zwiększają zainteresowanie okrętem, co jest kluczowe w kontekście zbierania środków na działanie muzeum.

Czy macie jakieś plany na przyszłość, którymi chcielibyście się z nami podzielić?

Możecie sprawdzić nasze obecne wystawy na stronie internetowej. Organizujemy również cykliczne wydarzenia i warsztaty! Wypatrujcie nadchodzących aktywności związanych z 200. rocznicą wodowania okrętu w 2024 roku oraz jesiennej wystawy „Treasures of the Unicorn”, która zostanie otworzona we wrześniu tego roku. Będziecie mogli dzięki niej zobaczyć niemieckie kordziki przekazane podczas kapitulacji okrętu podwodnego! Wciąż rozwijamy nasze plany przeniesienia Unicorna do suchego doku, by przeprowadzić prace konserwacyjne i stworzyć specjalne zaprojektowany oddział muzeum w dokach Dundee. Nie zapomnijcie, że na naszej stronie internetowej możecie przekazać datek na okręt, jeśli chcecie nas wspomóc!


Wygrajcie wycieczkę dla dwojga!

W naszej serii artykułów możecie natknąć się na rozsiane tajemnicze symbole. Jeśli wykażecie się sokolim wzrokiem i jako pierwsi odszyfrujecie 16-znakowy kod, wygracie opłaconą wycieczkę dla dwóch osób do wybranego przez Was muzeum, które bierze udział w wydarzeniu! Miejcie oczy szeroko otwarte, Kapitanowie!

Kliknijcie tutaj, żeby przeczytać pełny regulamin tego wydarzenia (wersja angielskojęzyczna)

Nie zapomnijcie sprawdzić pozostałych artykułów, by odebrać wszystkie misje i dowiedzieć się więcej o uczestniczących muzeach:

0 0 votes
Oceń wpis:
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze