WoWs: aktualizacja 0.9.11

Zimowe łupy.

Kapitanowie! W związku z instalacją aktualizacji serwery będą niedostępne

od: Cz. 03 Gru. 06:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Cz. 03 Gru. 06:00
do: Cz. 03 Gru. 09:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Cz. 03 Gru. 09:00

Rozmiar aktualizacji: 3,1 GB

AMERYKAŃSKIE PANCERNIKI

Amerykańskie pancerniki VIII KansasIX Minnesota i X Vermont staną się dostępne dla wszystkich graczy do zbadania.

Cechy gałęzi

 • Liczne działa baterii głównej o pokaźnej sile ognia i zasięgu, co jednak okupione jest długim czasem przeładowania.
 • Doskonała zwrotność jak na pancerniki, dobra ochrona przeciwtorpedowa, dość niska prędkość.
 • Przyzwoita obrona przeciwlotnicza, którą można dodatkowo wzmocnić sprzętem eksploatacyjnym Obrona przeciwlotnicza.

ZIMOWE ŁUPY

Aktualizacja 0.9.11 zapewnia pierwszą partię prezentów i aktywności noworocznych.

Darmowe zestawy losowe w Zbrojowni

Zestawy dostępne są od 4 do 22 grudnia o godz. 05:00 UTC

Możecie odebrać tylko jeden zestaw dziennie. Dostępnych będzie łącznie 12 zestawów, więc możecie ominąć do sześciu dni i wciąż odebrać wszystkie nagrody.

Podświetlimy banner Zbrojowni specjalnym kolorem i ozdobimy go specjalną ikoną z tekstem, żeby przypomnieć Wam o wyborze nagród.

Prezenty noworoczne

Przygotujcie się na czas prezentów w World of Warships! Od 4 grudnia pojawią się trzy typy kontenerów od Mikołaja, które nabyć będzie można m.in. za dublony w Zbrojowni.

Każdy świąteczny kontener zawiera nagrodę: dublony, dni konta premium, węgiel, wolne PD, jednorazowe kamuflaże, sygnały albo jeden ze 107 okrętów premium.

Grupy misji bojowych: łupy zimowe

Nowe wydarzenie w grze stawia przed Wami wyzwanie polegające na wypełnieniu 21 misji rozdzielonych pomiędzy trzy grupy misji bojowych. Pierwsza grupa dostępna będzie wraz z wprowadzeniem aktualizacji 0.9.11, a kolejne odblokowywane będą raz na tydzień. Nagrodą główna za wypełnienie ostatniej grupy będzie stały kamuflaż noworoczny dla okrętów VIII poziomu.

Grupy misji bojowych będą dostępne do wprowadzenia aktualizacji 0.9.12. Więcej informacji o kryteriach ukończenia misji dostępnych jest w kliencie gry.

Kalendarz adwentowy

Obchody związane z kalendarzem adwentowym rozpoczynają się 1 grudnia i potrwają do 31 grudnia. Otwierajcie karty, zgarniajcie nagrody i wypełniajcie misje, żeby dostać jeszcze więcej fantów! Więcej o kalendarzu adwentowym napiszmy w osobnym artykule.

Premie do skuteczności bojowej

Będziecie mieć dodatkową możliwość zdobywania punktów badawczych do resetowania gałęzi okrętów oraz tymczasowych premii. Teraz wystarczy zdobyć 300 bazowych PD. Zgarniajcie swoje premie w bitwach dowolnego typu!

„Premie za zwycięstwo” zostały zastąpione „premiami do skuteczności bojowej” w całym kliencie gry.


POTYCZKI

Aktualizacja 0.9.11 zwiastuje potyczki klanowe 12 oraz 13. Potyczki są teraz dostępne dla wszystkich graczy, nawet jeśli nie należą jeszcze do żadnego klanu. Aby dołączyć, zapiszcie się za pomocą menu Stwórz dywizjon, znajdującego się obok przycisku „Bitwa!” i czekajcie na zaproszenie do dywizjonu. Tylko dowódca tworzący dywizjon musi być w klanie — pozostała dwójka może nie należeć do żadnego klanu.

Potyczka klanowa 12

Początek: Śr. 09 Gru. 12:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Śr. 09 Gru. 12:00
Koniec: Pon. 14 Gru. 06:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Pon. 14 Gru. 06:00

Okna czasowe:

 • ASIA 11:00 — 16:00 UTC
 • CIS 15:00 — 20:00 UTC
 • EU 17:00 — 22:00 UTC
 • NA 00:00 — 05:00 UTC

Format: 3 na 3, okręty IX poziomu

Ograniczenia:

 • Maksymalnie jeden okręt każdej klasy na drużynę
 • Nie więcej niż dwóch najemników na dywizjon

Mapy i tryby: Złomowisko Alpha, Rozbicie w trybie dominacji, Dwaj bracia w trybie epicentrum

Nagrody: do 2500 jedn. węgla, 1 500 000 kredytów oraz 60 000 elitarnych PD dowódcy.

Potyczka klanowa 13

Początek: Śr. 16 Gru. 12:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Śr. 16 Gru. 12:00
Koniec: Pon. 21 Gru. 06:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Pon. 21 Gru. 06:00

Okna czasowe:

 • ASIA 11:00 — 16:00 UTC
 • CIS 15:00 — 20:00 UTC
 • EU 17:00 — 22:00 UTC
 • NA 00:00 — 05:00 UTC

Format: 5 na 5, okręty X poziomu

Ograniczenia:

 • Maksymalnie jeden lotniskowiec, pancernik i niszczyciel na drużynę
 • Maksymalnie dwa krążowniki na drużynę

Do czterech najemników w dywizjonie

Mapy i tryby: Wielki wyścig, Nowy Świt, Śpiący olbrzym w trybie dominacji

Nagrody: do 2500 jedn. węgla, 1 500 000 kredytów oraz 60 000 elitarnych PD dowódcy.

ZBROJOWNIA

Żetony amerykańskie i punkty bitewne można wymieniać w Zbrojowni do zakończenia wersji 0.9.10. Później żetony amerykańskie i punkty bitewne zostaną zamienione na kredyty po kursie odpowiednio 1:1000 kredytów i 1:75 kredytów.

Możliwość dokonania takiej wymiany będzie dostępna do: Cz. 03 Gru. 06:00 CET (UTC+1) / Twój czas lokalny: Cz. 03 Gru. 06:00

Następujące okręty dostępne będą po wprowadzeniu aktualizacji:

 • IX Z-44, niszczyciel typu 1936B, uzbrojony w pięciorurowe wyrzutnie torpedowe o krótkim przeładowaniu i torpedy o dalekim zasięgu. Okręt bryluje w atakach torpedowych z dużych odległości. W przeciwieństwie do możliwych do zbadania niemieckich niszczycieli, Z-44 nie ma dostępu do sprzętu eksploatacyjnego Sonda hydroakustyczna. Okręt ten dostępny jest za 228 000 jedn. węgla i w zestawach za dublony.
 • X Plymouth, jeden z wariantów projektu poprzedzającego budowę krążowników klasy Edinburgh. Okręt wyróżnia się szesnastoma działami kal. 152 mm w czterech wieżach, strzelającymi wyłącznie pociskami PP, podobnie jak u możliwych do zbadania brytyjskich lekkich krążowników. Okręt wyposażony jest w Radar dozorowania, Wytwornicę dymu i Sondę hydroakustyczną, ale zasięg jego artylerii jest niewielki, a pancerz dość słaby. Można go nabyć za 27 000 jedn. stali.
 • IX Neustrashimy, pierwszy radziecki niszczyciel zaprojektowany i zbudowany po II wojnie światowej. Ma jedną z najlepszych wartości kamuflażu na swoim poziomie, skuteczne uzbrojenie torpedowe i dużą pulę PW. Niszczyciel ten ma dostęp do różnych sprzętów eksploatacyjnych, w tym Wyspecjalizowanych grup naprawczych i Obrony przeciwlotniczej. Można go nabyć za 296 000 jedn. węgla.
 • VII Flint, amerykański krążownik z potężną artylerię, dobrą obroną przeciwlotniczą i świetną manewrowością. Dwanaście dział uniwersalnych kal. 127 mm o dużej szybkostrzelności i łukowatej trajektorii lotu pocisków. Schowajcie się za wyspą i zasypcie przeciwnika gradem pocisków. Flint uzbrojony jest w przyzwoite torpedy i ma dostęp do dobrego zestawu sprzętu eksploatacyjnego: Wytwornicy dymu o długim czasie rozpraszania zasłony i Sondy hydroakustycznej lub Obrony przeciwlotniczej na jednym miejscu. Można go nabyć za 168 000 jedn. węgla.

VII Flint i IX Neustrashimy wcześniej dostępne były za stal, wartościowy zasób zdobywany w turniejowych trybach gry. Nie chcemy obniżać wartości tych okrętów dla ich obecnych właścicieli, dlatego cena jest wyższa niż w przypadku innych okrętów tego samego poziomu nabywanych za węgiel.

 • VII Duke of York to słynny brytyjski pancernik, który odegrał kluczową rolę w zatopieniu cieszącego się nie mniejszą sławą niemieckiego okrętu Scharnhorst. Duke of York posiada pociski OB, które wyróżniają się zwiększonymi uszkodzeniami i zdolnością przebijania pancerza. Zadają one znaczące uszkodzenia wrogim pancernikom i krążownikom nawet z dużych odległości, na których pociski PP są mniej skuteczne. Żeby skutecznie zwalczać niszczyciele, Duke of York korzysta z Sondy hydroakustycznej, którą rzadko spotyka się na okrętach tego typu. Można go nabyć za 101 000 jedn. węgla.
 • VII Lazo, radziecki lekki krążownik zbudowany wg projektu 68, ma duże rozmiary i groźną baterię główną, złożoną z dwunastu dział kal. 152 mm. Lazo doskonale nadaje się do walk na dalekich dystansach. Bryluje w pojedynkach artyleryjskich na odległość 20 km, dzięki charakterystycznej dla radzieckich okrętów artylerii i szczególnym parametrom sprzętu eksploatacyjnego Samolot zwiadowczy. Można go nabyć za 83 000  jedn. węgla.
 • V Hill to amerykański lider flotylli niszczycieli, zaprojektowany pod koniec I wojny światowej. Okręt ma szybkostrzelne działa główne, korzystne kąty wystrzeliwania torped i dobrą obronę przeciwlotniczą jak na okręt tej klasy i poziomu. Można go nabyć za 38 000 jedn. węgla.

Dodaliśmy kontenery z kolekcji Marynarka Niemiec i Okrętownictwo — oba za 1000 jedn. węgla. To dobra okazja na skompletowanie obu kolekcji, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

Nagrodą za zebranie sekcji i całej kolekcji Marynarka Niemiec jest możliwość montażu dwóch flag lub alternatywnych wzorów kamuflażu na niemieckich okrętach. Nagrodą za zgromadzenie pełnej kolekcji Okrętownictwo jest kontener Duży prezent od Mikołaja.

W związku z nadchodzącymi zmianami w bitwach rankingowych wprowadziliśmy następujące zmiany:

 • Koszt stałych kamuflaży dla okrętów VII FlintIX BlackX StalingradX Bourgogne i X Shikishima wzrósł z 3 do 10 żetonów rankingowych.
 • Liczba żetonów rankingowych, które gracz może posiadać, wzrosła czterokrotnie.

Dodaliśmy stały kamuflaż Drapieżnik dla okrętu X Somers, dostępny za 10 żetonów rankingowych.

Począwszy od aktualizacji 0.10.1 następujące okręty nie będą już dostępne: IX GeorgiaIX AlaskaVIII MassachusettsX Thunderer i X Småland. Georgia, Alaska i Massachusetts nie będą możliwe do kupienia w Sklepie premium.

Okręty te zostaną usunięte z gry z powodu ich popularności i skuteczności bojowej. Chcąc utrzymać niezbędną różnorodność okrętów w drużynach, wycofujemy możliwość nabycia ich na czas nieokreślony, mogą jednak powrócić w przyszłości.

Rozumiemy, że zbieranie surowców na okręty to czasochłonny proces i dlatego informujemy Was z wyprzedzeniem, żeby wszyscy zainteresowani gracze mogli zdobyć te jednostki przed wprowadzeniem aktualizacji 0.10.1 za jakieś trzy miesiące.


POJEDYNCZY KLIENT GRY

W aktualizacji 0.9.9 przeszliśmy na pojedynczego klienta gry.

Jakie korzyści daje pojedynczy klient?

 • Gracze będą mogli grać na wszystkich głównych serwerach regionalnych World of Warships (CIS, EU, NA, ASIA) bez potrzeby instalowania osobnego klienta dla każdego z nich. Serwer gry będzie automatycznie określany przy logowaniu na konto w Wargaming.net Game Center.
 • Dzięki zmianie czterech klientów na jeden skracamy czas niezbędny do przygotowania i wdrożenia przyszłych aktualizacji, a zawartość gry będzie jednolita dla wszystkich regionów.

Jak wybrać serwer gry?

 • Należy uruchomić Wargaming.net Game Center i kliknąć na ikonkę konta w lewym górnym rogu.
 • W wyskakującym okienku zalogujcie się na swoje konto i wybierzcie pożądane konto.
 • Serwer gry będzie widoczny obok nazwy użytkownika.

Nadal należy instalować osobne klienty gry dla testów publicznych, supertestów i innych serwerów testowych. Żeby zmienić serwer główny na testowy, należy wybrać pożądanego klienta w menu instancji gry.

Wszystkie informacje o pojedynczym kliencie gry znajdziecie w osobnym artykule.

POZOSTAŁE ZMIANY

Zmiany banerów w Porcie gry

Banery w Zbrojowni i Sklepie premium będą teraz oznajmiać pojawienie się nowych przedmiotów, kuponów i ograniczonych czasowo ofert specjalnych.

Dodaliśmy wyskakujące okienka do banerów w Stoczni, żeby udostępnić graczom informacje o ich aktualnej fazie budowy okrętu.

Zmiany w zbalansowaniu gry

W aktualizacji 0.9.11 przeprowadziliśmy zmiany parametrów kilku okrętów na podstawie naszej analizy ich wydajności bojowej oraz informacji zwrotnej od graczy. Takie zmiany były potrzebne, aby ostrożnie poprawić zbalansowanie wybranych okrętów wojennych. W przyszłych aktualizacjach mogą pojawić się dalsze zmiany, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Radziecki niszczyciel X poziomu Chabarowsk i japoński niszczyciel X poziomu Harugumo

 • Utrata PW po trafieniu pociskiem PP lub PPO o kal. 280 mm lub większym nie przekroczy teraz 10% maksymalnych uszkodzeń, jakie może zadać taki pocisk.

Brytyjski lotniskowiec VIII poziomu Implacable

 • Zwiększono uszkodzenia maksymalne bomb z 5100 do 5300.
 • Szanse na wzniecenie pożaru zwiększono z 29% do 30%.

Amerykański pancernik VIII poziomu Kansas

 • Wartość parametru Sigma została zwiększona z 1,5 do 1,6.

Japoński niszczyciel IX poziomu Kitakaze

 • Zwiększono zasięg wykrywalności z powierzchni wody z 7,56 do 7,76 km. Inne wartości wykrywalności zostały odpowiednio zwiększone.

Dodatki i zmiany zawartości

Następujące okręty zostały dodane do testowania przez deweloperów, supertesterów i współtwórców społeczności: IV Dante AlighieriV Conte di CavourIX LepantoIX Marco PoloX Vampire II i VIII Fen Yang.

Stały kamuflaż Gotyk dla okrętu VIII Bismarck jest teraz dostępny za 5000 dublonów za pośrednictwem zakładki Wygląd.

Wygląd portu Baza Morska został przywrócony do pierwotnej wersji.

Inne zmiany i usprawnienia

W styczniu 2021 roku wstrzymujemy wsparcie dla macOS. Podjęliśmy tę decyzję ze względu na małą popularność tego systemu operacyjnego wśród naszych odbiorców. Wsparcie dla macOS hamuje nasze możliwości poprawienia wyglądu gry i jej ogólnej wydajności. Więcej informacji udzielić może Wsparcie gracza.

 • Dodaliśmy efekty dźwiękowe dla niektórych animacji w Porcie dla następujących kamuflaży tematycznych z uniwersum Transformers: Bojownik o wolność dla X Montana, Złoty Insekt dla X Gearing, Posłaniec Głębi dla X Großer Kurfürst oraz Zmiażdżyć i zniszczyć dla X Chabarowsk.
 • Dodaliśmy opcję wyłączania drgań ekranu po odniesieniu uszkodzeń i przy użyciu Doładowania silnika dla samolotów dzięki ustawieniu „Efekty kamery przy odnoszeniu uszkodzeń” w zakładce Sterowanie.
 • Okręty bitew kluczowych zostały usunięte z kont graczy i wszystkie PD zdobyte na tych okrętach zostały przeniesione na okręt I Erie.
 • Usunęliśmy możliwość ustalania trasy dla autopilota poprzez klikanie na kwadraty Minimapy.
 • Usunęliśmy nagrania Legend morskich z folderu res/userMusic. Wszystkich naszych podcastów możecie teraz słuchać tutaj.
 • Przy przeglądaniu kamuflaży w Zbrojowni wyświetlany będzie blok z danymi technicznymi okrętu z uwzględnieniem premii i efektów, jakie zapewnia oglądany kamuflaż.
 • Dodaliśmy opcję uruchamiania powtórek bez wyskakujących powiadomień o otwieraniu plików w takim formacie przez Windows.
 • Naprawiono błąd powodujący nieprawidłowe działanie sprzętu eksploatacyjnego Przyspieszacz ładowania baterii głównej.
 • Naprawiono błąd powodujący ustalanie błędnego kąta wyrzutni torpedowych po zablokowaniu głównych dział na celu. W takiej sytuacji torpedy mogły być wystrzelone w niewłaściwym kierunku lub wyrzutnie mogły całkowicie przestać działać.
 • Naprawiono błąd powodujący wyłączanie klienta gry przed pojawieniem się budowanego okrętu po przejściu do Stoczni.
 • Naprawiono błąd powodujący uzbrajanie torped wystrzeliwanych z samolotów w niewłaściwej odległości od celu.
 • Naprawiono błąd powodujący zamrażanie klienta gry przy logowaniu.
 • Naprawiono błąd, który uniemożliwiał wyświetlanie niektórych wskaźników (punkt celowania w oddali, wykrywalności i czasu lotu pocisku) dla samolotów w bitwie z włączonym alternatywnym trybem interfejsu.
 • Naprawiono błąd powodujący, że talent Andrew Cunninghama „Błyskawiczny” zapewniał niewłaściwą premię do szybkości samolotów.
 • Naprawiono błąd powodujący wyświetlanie zrzutu ekranu z ostatniej bitwy przed wyświetleniem wyników bitwy.
 • Inne zmiany i usprawnienia. Pełna ich lista dostępna jest we Wsparciu gracza.

Uważni czytelnicy mogą spodziewać się nagrody! Wystarczy kliknąć przycisk „Odbierz nagrodę”, a 1 dzień konta premium będzie Wasz! Uwaga: dzień konta premium rozpoczyna się natychmiast po kliknięciu przycisku, więc wskoczcie od razu w wir walki, żeby wykorzystać go jak najlepiej.

Nagrodę odebrać można do 15 grudnia o godz. 13:00 UTC.

ź: WoWs

0 0 votes
Oceń wpis:
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze