Q&A 17.12.2019

Odpowiedzi twórców WoT na pytania blogerów z okazji Stream of the Year 2019 w Moskwie. Na pytania odpowiadali Maxim Chuvalov (dyrektor ds. globalnego wydawnictwa World of Tanks), Alexey Ilyin (menedżer produktu World of Tanks) i Wiaczesław Makarov (dyrektor produktu w World of Tanks). Blogerzy: EviL GrannY, Amway921 i LeBwa.

Asd

– W przyszłym roku, każdy odcinek Linii Frontu będzie bardziej samowystarczalny; nawet jeśli grasz tylko w Stalowe Łowy (battle royale WoT), możesz zdobyć wszystkie nagrody. Nagrody będą nowe. SŁ i LF będą miały wspólny postęp, który potrwa cały rok ze wspólnymi nagrodami. Zaliczenie wszystkich odcinków nie będzie konieczne do zdobycia wszystkich nagród. Można też grać tylko LF lub tylko SŁ.
– O tegorocznym sezonie Linii Frontu: tak, być może posunęliśmy się za daleko i było zbyt wiele odcinków; w przyszłym roku będzie ich mniej.
– Proces przebudowy załogi jest na bardzo zaawansowanym etapie. Kompletujemy róże kombinacje i testujemy je.
– Postanowiliśmy uprościć ten system, ponieważ system obecny w grze jest skomplikowany i niewygodny dla graczy, odstaje on również od obecnych realiów. Uprościmy go, a o szczegółach poinformujemy Was w późniejszym terminie.
– Kiedy rozpoczynacie nowe wydarzenie, zwykle macie wiele problemów, Halloween zostało całkowicie anulowane. Dlaczego tak się dzieje i co należy zrobić, aby wszystko poszło gładko?
To jest nasz złożony wewnętrzny problem. Pracujemy teraz nad ulepszeniem i zmianą niektórych procesów. Ogólnie rzecz biorąc, nasz dział developerski mocno się rozwinął. Wprowadzanie nowych pracowników ich szkolenie itd. samo w sobie wymaga ogromu pracy. Dodatkowo część eventu była tworzona przy udziale zbyt dużej liczby nowych ludzi; ktoś gdzieś po prostu zawiódł.
– Postaramy się, aby konwersja załóg była sprawiedliwa i nikt nie był pokrzywdzony. Jak to będzie wyglądało liczbowo? Wciąż nie ustaliliśmy jeszcze finalnej wersji. Najważniejsze jest, by na końcu nie pojawiły się OP załogi, w pełni wymaksowane.
– Zmiana narodowości nowej załogi nie będzie możliwa.
– Rok 2019 był pełny różnych wydarzeń. W 2020 będzie ich mniej, ale za to będzie więcej nowych funkcji.
– Oprócz czołgów z podwójną lufą, w 2020r. pojawią się dwie nowe gałęzie (włoskie HT i druga, nieznana).
– Gdy wprowadzimy nowy balans, statystyki czekają pewne zmiany. Pojawi się nowa zakładka ze statystykami za określony czas, którą gracz odnotuje jako istotną; rozwiązanie to jest to o wiele lepsze niż obecne. Wchodząc do profilu, pojawią się dwie zakładki: statystyki ogólne i statystyki bieżące. Po kliknięciu bieżących statystyk pozostaniesz na tej karcie (przechodząc dalej będziesz widział tylko wybrany rodzaj statystyk). Chcemy to zrobić w ten sposób, by było wygodniej, ale być może pojawią się jeszcze jakieś poprawki.
– Nie chcemy jeszcze podawać szczegółów na temat włoskich HT – będą to bardzo ciekawe maszyny, ale nie będzie dwóch wież.
– Oprócz dwóch map ogłoszonych dla bitew losowych w 2020 r. (Perłowa Rzeka i Berlin), na razie nie mamy w planach nic więcej. Wprowadzone zostaną tylko poprawki do obecnych map i różnych wydarzeń, takich jak Halloween.
– Na zawsze porzuciliśmy walki drużynowe, ponieważ nikt w nie nie grał (to jest główny powód). Ci, którzy grali, po prostu farmili kredyty.
– Planujemy BARDZO duży turniej z okazji dziesięciolecia gry. Szczegóły zostaną podane w specjalnym ogłoszeniu na początku 2020 r. Urodziny gry są w sierpniu.
– Chcemy przeprowadzić jeszcze jedną rundę piaskownicy, w której będą dostępne wszystkie funkcje pomocnicze: nowe, uproszczone drzewka rozwoju oraz statystyki (jeśli będzie to technicznie możliwe) i wszystkie inne zmiany balansu. Zobaczmy, jak to wszystko działa razem, a jeśli wszystko pójdzie dobrze i duża liczba graczy weźmie udział, oraz jeśli otrzymamy wystarczającą liczbę opinii, które będą pozytywne, to pomyślimy o tym jak i kiedy wprowadzić zmiany na normalne serwery. Wstępnie jest to koniec wiosny.
– Zapowiedzieliśmy już nowe wyposażenie na 2020 rok. Doświadczenia z czołgami niskich poziomów będą poprawione. Wyposażenie będzie znacznie tańsze i będzie posiadało kilka usprawnień.
– Jeśli chodzi o uporządkowanie drzewek rozwoju: na samym dole drzewek nie będzie już takiej obfitości różnych maszyn. Chcemy, aby gracz miał łatwiej i bardziej interesująco.
– Mapa „Smocza Grań”? Zdecydowanie nie w 2020 roku.
– W przyszłym roku pojawi się nowy system komunikacji.
– Ograniczyliśmy liczbę „ekspresowych bitew” za pomocą różnych sztuczek z balansem i wielu innych rzeczy. Łącznie co drugą bitwę, odkąd wprowadzone zostały nowe metody. I to wydaje się być górnym pułapem. Ale czasami zdarza się, że jedna drużyna gra do bani, a druga jest dobra i nic nie można na to poradzić.
– Możecie się zdziwić, ale wczesny spot zmniejsza liczbę „ekspresowych bitew”. Im wcześniej podświetlona zostanie drużyna, tym rozsądniej grają gracze. Paliwem napędowym ekspresowych bitew nie jest to, że ktoś źle strzelił, a to, że pewna grupa graczy w danym momencie oszalała z jakiegoś powodu (np. zrobiła „wylew”).
– W ciągu ostatnich czterech miesięcy dokładnie analizowaliśmy wszystkie statystyki dotyczące LT (nie tylko kołowców). Wraz z wprowadzeniem Brytyjczyków zwrócono na to jeszcze większą uwagę, ponieważ pojawiło się ilościowo więcej LT. Wszystko jest raczej w normie, ale mamy różne przemyślenia…
Kiedy testowaliśmy MM z ograniczeniem do 3 SPG na bitwę, osiągnęliśmy dobre wyniki. Wcześniej było około 70% bitew z 3 artami, teraz jest to dokładnie 39% i dąży do 30%. Efekty nie pojawiają się natychmiast, system uczy się w zależności od sytuacji itp. Chodzi o to, że próbowaliśmy już zrobić to samo z LT. Działa, ale jest trudniejsze dla MM, ponieważ pojawia się znacznie więcej czynników. Nie prowadzimy obecnie aktywnych działań w tej sprawie, ale w przyszłym roku na pewno wrócimy do LT, z punktu widzenia mechanizmu losującego i dostosujemy rozkład tej klasy.
– Połączenie serwerów (RU/EU/NA) – jest to trudne przede wszystkim od strony prawnej. W zależności od danego kraju/regionu mamy różne prawa, różne zasady, ograniczenia, podatki itp. Problem nie leży po stronie technicznej. Już dawno stworzyliśmy takie rozwiązanie, a nawet je wewnętrznie przetestowaliśmy – roaming, jeśli ktoś pamięta.
– Dodanie turniejów (i wszystkiego, co się z nimi wiąże), bezpośrednio do klienta gry zaplanowaliśmy na 2020 rok. Ale po zapoznaniu się z naszą Mapą Drogową 2020, trzeźwo oceniliśmy nasze mocne strony i zdaliśmy sobie sprawę, że nie będziemy mieli wystarczającej siły i nie będziemy mieli czasu, aby to zrobić w 2020 roku. Mamy nadzieję, że jest to jedna z głównych funkcji, które pojawią się na początku 2021r.
A oto szczegóły problemu: interfejsów jest niewiele, ale ich tworzenie jest dla nas bardzo kosztowne. Zamiast tego łatwiej jest nam zrobić kolejne wydarzenie na Halloween. Z tym, jak teraz robimy interfejsy, jest lepiej, ale ma to też swoje niuanse techniczne. Sprzęt, załoga – wszystko to jest również powiązane z interfejsem. Koncentrujemy teraz wszystkie nasze siły w tym kierunku. Jest do zrobienia wiele nowych interfejsów do turniejach i do nowej załogi i myślę, że jasne jest, co wybierzemy.
– „Zdobyczne wyposażenie” będzie nagrodą za przepustkę bitewną (WoT). Jest to wyposażenie, które ma standardowe cechy, ale można je ulepszyć, poprzez podnoszenie poziomu. Będzie można je usunąć za złoto.
– Nie będzie zmiany ceny za usunięcie sprzętu za obligacje
– Chociaż zmiany w schematach nie są planowane, obecnie pracujemy nad funkcjami, które są z nimi ściśle powiązane. Będą bardziej użyteczne dla graczy, którzy ekspią konkretną linię. Teraz trafiają się losowo. Konieczne jest udoskonalenie tego systemu. W 2020 roku przerobiony system powinien być gotowy.
– Manager odpowiedzialny za CW, Alexei Plotnikov, potwierdził że nowa kampania odbędzie się w styczniu, nie wcześniej niż 12, potrwa dwa tygodnie, a walki będą toczyły się na X tierach. Nie przyniesie też ona nowego czołgu – nagrody.
– W ramach testu zostanie wprowadzona nowa mechanika w bitwach kampanii, wszyscy otrzymają do niej taki sam dostęp.
– Zostanie wprowadzona nowa mechanika – „warsztat„. Oba zespoły uczestniczące w bitwie otrzymają komponenty, z których będzie można zbudować pojazdy premium 8 tieru – IS-5, KV-4 Kreslavsky, Chieftain/T95 czy T23E3. Wszyscy uczestnicy dostaną taką samą ilość komponentów.

ź: WoT Express

17 Odpowiedzi do “Q&A 17.12.2019

 1. „Gdy wprowadzimy nowy balans, statystyki czekają pewne.”
  chyba zabrakło tutaj słowa „zmiany”
  „Zdobycze wyposażenie”
  drobna literówka
  „Oba zespołu uczestniczące w bitwie otrzymają komponenty (…)”
  tutaj też drobna literówka

  1. Nie każdy zagląda na inne portale, zwłaszcza na oficjalny, gdzie nie można kręcić beki w komentarzach. Odgrzewany kotlet na Dom1nie jest potrzebny, dla docelowego targetu WOT czyli dzieci z podstawówki i reszty analfabetów nie potrafiących przeczytać nawet krótkiego tekstu streszczenie zrobi Hallack.

 2. „O tegorocznym sezonie Linii Frontu: tak, być może posunęliśmy się za daleko i było zbyt wiele odcinków; w przyszłym roku będzie ich mniej.”- akurat ilość odcinków była wystarczająca. Kto chciał to zrobił na spokojnie ile musiał. Mniej odcinków= wyższe wymagania na średnio użyteczne dziewiątki czy czołgi premium które przecież powinieneś graczu kupić za swoje pieniądze. :)

  „Na zawsze porzuciliśmy walki drużynowe, ponieważ nikt w nie nie grał (to jest główny powód). Ci, którzy grali, po prostu farmili kredyty.”- no łał, odkrycie roku. Przecież ludzie właśnie po to grali żeby w przyjemniejszy sposób farmić srebro, w zgranej ekipie a nie ze zwierzakami na randomie.

  1. no i ten sam poziom maszyn więc gold tam nie był potrzebny na drużynówkach. Co do fl to było super zwłaszcza te darmowe rezerwy na koniec, jakby zrobili 5 rezerw do zdobycia w tydzień przed (zamiast 10) ale od początku fl to by mogli zostawić tak jak jest bez zmian, coś czuje że masz rację i będzie trudniej dostać nagrody, ale może jakimś cudem się mylimy i wg zrobi właśnie odwrotnie i będzie łatwiej i przyjemniej :) w tej kwestii jakoś jestem optymistą (nadzieja ginie ostania)

   1. Wiesz, porównując pierwszą Linię Frontu gdzie zarabiało się kosmicznie i sprawiało to frajdę (Progetto chyba nie był wtedy jeszcze tak wszędobylski albo i nawet w ogóle go nie było, brak kołowców i LT-ków rozbijających balans i wkurwiających otoczenie), a tegoroczną edycję (nerf zarobków, wkurwiające pojazdy), jestem sceptyczny co do rewelacji WG. Nie każdy ma czas i chęci łomocić jeden lub drugi tryb albo oba naraz, tym bardziej że wokół Stalowego Łowcy były kontrowersje a cheaterzy mieli używanie. Więc jeśli warunkiem zdobycia choćby minimalnego czołgu była by młocka minimum 5 godzin dziennie to ja dziękuję, są ciekawsze rzeczy do roboty.

    Rezerwy bojowe kupowane za golda zwiększają tylko obroty firmy więc krótszy czas wykonania jakiegoś trybu= większe parcie na szkło poprzez jednorazowe expienie w dużych ilościach. Dodajmy do tego jakieś super zajebiste nagrody jak ten magazynek ruski 9 tieru czy francuz co pojawiały się na łamach Dom1na i tym sposobem mamy WG które nachapie się niewielkim wysiłkiem. Dlatego jestem sceptyczny mimo szczerych chęci o tą grę i w jakim to się kierunku stacza…

    1. Mówiłem o darmowych rezerwach :P i dzięki nim skończyłem z pierwszym dniem 8 sezonu

 3. Nowe zmiany dla graczy idiotów i nieudaczników. Ostatnie ciekawe MM w bitwach randomowych: po 6-8 TD na drużynę i brak arty, po JEDNYM medzie na drużynę lub po 6 LT a w tym 3 kołkowce na drużynę, itp. Chłopaki ciężko pracują aby spierdolić to do końca.

 4. Osobiście nie podoba mi się zmienianie załóg dopiero w ostatnich niecałych 2 latach to rozkminiłem (bo miałem czas na grę, kiedy zakładałem konto w 2013 nie miałem nawet swojego kompa) i nie podoba mi się utrudnianie jeszcze jakby teraz zrobili że 2-3 perki nie wystarczą aby była sensowna załoga, trochę za późno z tymi zmianami wot już za długo jest w tej sprawdzonej formie aby mieszać, ale cóż skoro mogą rozp… hp i obrażenia dział czołgów to pewnie to zrobią.

  1. Moment, nawet nie ujawniono konkretów (ok, było coś o uniwersalności załogi pomijając dowódcę), więc po co gadać po próżnicy. Na razie nie ma o czym mówić, czekamy.

   A przy okazji „ułatwiania” drogi nowym graczom – niech wezmą się za poprawę interfejsu gry, a już zabawa kamuflażami, naklejkami i resztą gówienek to droga przez mękę. Nie rozumiem, jakim cudem nadal można nałożyć kamo na czołg, który ma nałożony zestaw stylizacyjny ? Kto wymyslił po..bany pasek kilometrowej długości z wyborem flag i innych oznaczeń ?

 5. Tekst „Możecie się zdziwić, ale wczesny spot zmniejsza liczbę „ekspresowych bitew” mnie rozwalił – Naprawdę gracze myśleli, że tak jest ?? Kto tam qrfa pracuje w tym wugie ?

  Wczesny spot oczywiście zatrzymuje natarcie, bo część tanków zatrzymuje się, żeby spróbować strzelić do spottera (oczywiście znika, zanim skupi się celownik), a jesli go nie widać, to zaczyna się cofanie i szukanie osłony. Bitwy „błyskawiczne” to po części wina losowania: czerwone barony kontra zieloni, ale też często instynkt stadny, który powoduje, że nawet zieloni w kupie czują się mocno i szarżują zapominając, że skampiony baron ma taką samą penę co atakujący „pro”.

  Jedyne, co wg może zrobić, to zacząć brać pod uwagę ocenę osobistą do MM i może to sa te wspomniane „sztuczki” (o wn8 oczywiście zapomnijmy, to nie jest częśc gry)

Dodaj komentarz