WoWs: Porównanie okrętów

Działa baterii głównej…

Kapitanowie!

W tym roku zaprezentujemy Wam kilka świeżych formatów filmowych; każdy z nich ma do zaoferowania inne spojrzenie na naszą grę i jej aspekty. Dziś wprowadzamy „Porównanie”!

Jak sam tytuł sugeruje, w tej serii bierzemy na warsztat określoną charakterystykę, mieszamy kilka okrętów, dodajemy atrakcyjny montaż, szczyptę nietuzinkowej perspektywy i dynamiczną ścieżkę dźwiękową, wedle uznania.

Światło pada na cztery pancerniki — oraz na charakterystyki ich dział baterii głównej:

  • Prędkość obrotu wież baterii głównej
  • Zasięg pocisku
  • Penetracja pancerza pocisku na samym końcu lotu
  • Bonus — głośność wystrzału!

North Carolina

Początkowo US Navy opracowało pancernik z działami głównymi kal. 356 mm, zgodnie z obowiązującymi postulatami traktatowymi, jednak ze względu na fakt odrzucenia ograniczeń przez Japonię kaliber zmieniono później na 406 mm. W trakcie II wojny światowej USS North Carolina eskortował konwoje i brał udział w walkach o Guadalcanal, bitwie koło wschodnich Wysp Salomona, kampanii na wyspach Gilberta i Marshalla, walkach o archipelag Marianów, bitwie na Morzu Filipińskim, a także desantach na Filipinach i Okinawie. Okręt odznaczono w trakcie wojny 12 gwiazdami bojowymi.

Bismarck

Pierwotny plan zakładał uzbrojenie nowego okrętu w osiem dział kal. 330 mm; kaliber ten został jednak powiększony do 380 mm, gdy Francja i Włochy rozpoczęły budowę pancerników z właśnie takim uzbrojeniem. W maju 1941 roku pancernik Bismarck i krążownik liniowy Prinz Eugen wyruszyły polować na konwoje na Atlantyku. Zostały jednak odnalezione przez brytyjskie okręty Prince of Wales i Hood. Po przyjęciu kilku trafień Hood eksplodował, a niemieckie rajdery udały się na Ocean Atlantycki. Brytyjska flota goniła swe ofiary i 26 maja uszkodzenie steru sprawiło, że załoga straciła kontrolę nad Bismarckiem. W wynikłej bitwie pancernik został zatopiony.

Richelieu

Typ Richelieu stanowił francuską odpowiedź na włoskie okręty typu Littorio. Ostateczny projekt był w zasadzie powiększoną wersją Dunkerque z ulepszoną obroną przeciwlotniczą. Richelieu został ewakuowany do Afryki, gdy wciąż znajdował się na etapie konstrukcji. Załapał się jednak na służbę podczas II wojny światowej w jej późniejszej fazie.

Roma

Roma, trzeci pancernik typu Vittorio Veneto, został zbudowany w ramach programu z 1938 roku. Wraz z siostrzanymi okrętami zapewniał obronę przeciwlotniczą nadmorskim miastom. W czerwcu 1943 roku został poważnie uszkodzony przez amerykański bombowiec w La Spezia. Po naprawie pancernik został okrętem flagowym admirała Carla Bergaminiego w dużej grupie bojowej, która miała atakować jednostki aliantów zmierzające na Sycylię. Dzień przed zaplanowaną operacją zawarto jednak rozejm. Okręt Roma miano internować na Malcie, lecz w drodze na wyspę został jednak zatopiony przez niemieckie samoloty.

ź: WoWs

0 0 votes
Oceń wpis:
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze