Wojny czołgów: jak grać pojazdami T-34 oraz M4A1 Sherman

Ponieważ pierwsza runda Wojen czołgów ruszyła na całego, chcielibyśmy poświęcić chwilę, aby wyrazić podziw wobec dwóch bestii, które staną przeciwko sobie.

Wytrzymały VT-34 i niezawodny VM4A1 Sherman okazali się tytanami drugiej wojny światowej, a między nimi zdołano zbudować ponad 100 000 maszyn. Ich spuścizna jest nieoceniona, a popularność trwa nadal w wirtualnym świecie!

Poniżej znajdziecie krótki przewodnik i parę najważniejszych wskazówek, które ułatwią Wam zapoznać się z czołgami, odblokować nagrody etapu i katapultować swoją drużynę wprost do zwycięstwa.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, możecie zarejestrować się w grze, wybrać swoją drużynę, wypełniać powtarzalne misje i zbierać punkty Wojen czołgów, by odblokować obfite nagrody za etapy i wyjątkowe prawo do przechwalania się!

Wojny czołgów: Runda 1.

Zarówno rejestracja jak i wydarzenie zaczynają się 3 maja o 07:00 CEST, a wydarzenie trwa do 10 maja, 07:00 CEST (UTC+2).

Jak grać T-34

VT-34 stanowił radziecką potęgę. Nieskomplikowany i tani w produkcji, na polu bitwy dowiódł swojej niezwykłej wszechstronności i zrobił dobry użytek z solidnej siły ognia, sporej prędkości i manewrowości.

Siła ognia

W kwestii siły ognia T-34 odznacza się uderzeniem o imponującej sile, a jego szybkie przeładowanie stanowi jego największy atut. Z czterech dostępnych opcji wybierzcie jego najlepszy oręż, czyli działa 76 mm S-54 oraz 57 mm ZiS-4. Pierwsze z nich odznacza się dobrą penetracją i rozerwie na kawałki większość pojazdów tego samego lub niższego poziomu. Tymczasem kal. 57 mm oferuje nieco mniejszą wartość przebicia amunicją standardową, ale jest w stanie wystrzelić 26 pocisków na minutę i odznacza się niesamowitą penetracją pociskami pełnokalibrowymi i świetnymi 2217 uszkodzeniami na minutę.

Cenna wskazówka: Flankujcie przeciwników, łapcie ich na otwartej przestrzeni, wykorzystując swoje uszkodzenia na minutę, aby wygrać większość starć jeden na jednego. Tylko upewnijcie się, że macie osłonę i wsparcie. Wasze strzały nie będą dotkliwe z dużej odległości, więc możecie sobie odpuścić solidnie maskowanie i snajperkę z dystansu!

Żywotność

Główną wadą pancerza T-34 jest… cóż… jego pancerz. Niestety, wkrótce zdacie sobie z tego sprawę i miejmy nadzieję, pogodzicie się z faktem, że większość trafień przeszyje jego stosunkowo cienką „skórę”. Przednia płyta pancerza jest wytrzymała jak na czołg średni V poziomu, a pochylony pancerz boczny jest w stanie odbijać pociski, ale najlepiej będzie nie liczyć zbytnio na możliwość odpierania wielu ataków.

Cenna wskazówka: Neutralizujcie efekt słabego pancerza, ostrożnie przechodząc do ofensywy, flankując przeciwników i stosując taktykę ukrytego kadłuba tam, gdzie to tylko możliwe. Wychylajcie się wyłącznie wtedy, gdy przeciwnicy Was nie wykryli lub nie oddają do Was strzałów.

Mobilność

Na szczęście cieńszy, a przez to lżejszy pancerz oznacza większą mobilność T-34. Czołg ten może się pochwalić dobrą zwrotnością i prędkością maksymalną rzędu 56 km/h oraz niezłą prędkością cofania. Szerokie gąsienice pomagają w terenie, w którym inne pojazdy pewnie ugrzęzłyby, a stosunek mocy do masy może być pomocny w wydostaniu się z trudnego miejsca, jeśli wpadniecie w pułapkę.

Cenna wskazówka: Flankowanie najlepszą taktyką. T-34 nie będzie stał na przeszkodzie, gdy zechcecie zmienić rolę i umożliwi stosunkowo bezproblemowe przemieszczenie się w inne miejsce.

Wyposażenie

Sprawdźcie poniższą konfigurację, by Wasz czołg osiągnął maksymalny potencjał.

ZALECANA KONFIGURACJA

Umiejętności załogi

DOWÓDCA
RADIOOPERATOR
KIEROWCA
ŁADOWNICZY

„Naprawa” będzie bezwzględnie najistotniejszą umiejętnością niezbędną do pozostania w grze na dłużej. Nie powinniście prowadzić natarcia ani walczyć na pierwszej linii, ale nawet na drugiej Wasze gąsienice mogą zostać zniszczone, a nie chcielibyście zostać zaskoczeni bez nich. Zawsze bądźcie przygotowani na szybki odwrót lub objęcie dogodniejszej pozycji. Dodatkowe umiejętności, a w szczególności Braterstwo broni, podnoszą charakterystyki działa i ogólne osiągi w bitwie.

Jak grać M4A1 Sherman

Najczęściej produkowany czołg aliantów. Wyprodukowano kilka wariantów VM4A1 Sherman , a wśród nich były M4A3E8 FuryLoza’s M4-A2 Sherman oraz Sherman VC Firefly. Ten owiany legendą Amerykanin zapewnia wielką siłę ognia, spory potencjał wykrywania, fantastyczne wartości opuszczania działa oraz różnorodną rozgrywkę.

Siła ognia

Ten amerykański czołg średni może pochwalić się dwiema solidnymi źródłami ognia, które dobrze poradzą sobie z pojazdami tego samego poziomu.

Działo 105 mm HE o niskiej penetracji, ale dużych uszkodzeniach to nieubłagany zabójca zdolny do zadawania niszczycielskich uszkodzeń celom o lekkim opancerzeniu. Nie jest już tak celne na dużym dystansie, ale pociski OB zadają solidne uszkodzenia słabszemu pancerzowi. Upewnijcie się, że posiadacie kilka pocisków kumulacyjnych w zapasie, które zagwarantują wysokie uszkodzenia, jeśli tylko znajdziecie się na sprzyjającej pozycji. Szybkie działo 76 mm zapewnia największą wszechstronność dzięki wysokiej szybkostrzelności, dobrej penetracji i solidnym uszkodzeniom pociskami przeciwpancernymi i pełnokalibrowymi APCR.

Cenna wskazówka: Niesamowite 12-stopniowe opuszczenie działa zapewni Wam znaczną przewagę, gdy zajmiecie pozycję, która schowa Wasz kadłub. Podobnie jak w przypadku T-34, najlepszą strategią będzie skupić się na flankowaniu wrogów w odpowiednim momencie i wspomaganie sojuszników w zwycięstwie.

Żywotność

M4A1 Sherman ma do zaoferowania klasyczną dla czołgów średnich ochronę. Nie należy ona do wybitnych, ale istnieją sposoby dobrego jej wykorzystania. Pancerz przodu wieży i jarzmo działa są w stanie wytrzymać niektóre strzały i nie będzie łatwym celem dla atakujących przeciwników.

Cenna wskazówka: Styl gry z ukrytym kadłubem i wykorzystywanie osłon pozwoli Wam walczyć dłużej. Wyciśnijcie ile się da z kątów opuszczania lufy. Wystawiajcie wyłącznie swoją wieże i wygodnie strzelajcie do przeciwników. Jeśli nie jesteście w nastroju do walki, wykorzystajcie szybkość, aby dostać się w bezpieczne miejsce lub przegrupować z kolegami z drużyny.

Mobilność

M4A1 Sherman nie jest może najszybszym czołgiem średnim, jaki widział świat. Jednak dowiezie Was gdzie trzeba na czas. Wspieranie i asystowanie Waszej drużynie nie polega jedynie na zadawaniu uszkodzeń i atakowaniu flank przeciwnika, ale również na umożliwianiu Waszym sojusznikom ostrzału celu, czy to przez wykrycie, czy też przez unieruchomienie go.

Cenna wskazówka: Na polu bitwy bądźcie oczami drużyny— wykorzystajcie swój imponujący zasięg widzenia, by wykryć niczego nie podejrzewających przeciwników.

Wyposażenie

Sprawdźcie poniższą konfigurację, by Wasz czołg osiągnął maksymalny potencjał.

ZALECANA KONFIGURACJA

Umiejętności załogi

DOWÓDCA
CELOWNICZY
KIEROWCA
RADIOOPERATOR
ŁADOWNICZY

„Naprawa” będzie bezwzględnie najistotniejszą umiejętnością niezbędną do pozostania w grze na dłużej. Nie powinniście prowadzić natarcia ani walczyć na pierwszej linii, ale nawet na drugiej Wasze gąsienice mogą zostać zniszczone, a nie chcielibyście zostać zaskoczeni bez nich. Zawsze bądźcie przygotowani na szybki odwrót lub objęcie dogodniejszej pozycji. Dodatkowe umiejętności, a w szczególności Braterstwo broni, podnoszą charakterystyki działa i ogólne osiągi w bitwie.

Poradnik twórców zawartości



Na co czekacie, Dowódcy? Wesprzyjcie w walce czołg, na który stawiacie, zacznijcie wypełniać misje i zgarniajcie punkty Wojen czołgów, aby odblokować nagrody za etapy. Do boju!

ź: WoT