Steam Tank Tracklayer, pancerny parowóz

Kolejny ciekawy wpis ze strony modelstory.pl, tym razem o prototypowym czołgu z I wojny światowej, który miał być zasilany… energią pary wodnej :) Co jak co ale Amerykanie mieli pomysły.

W poprzednich wpisach pisałem o kilku projektach, które wyszły spod ręki amerykańskich projektantów. Jankesi jako jedyni eksperymentowali z modelami napędzanymi parą. Tak też było w przypadku kolejnego projektu, którego testy przeprowadzono w kwietniu 1918 roku.

WSTĘPNE PROJEKTY

Zanim do tego doszło US Army miała okazję przetestować kilka koncepcji, które niekoniecznie zdobyły uznanie oficerów US Army. Best 75 Heavy Tank to konstrukcja wybudowana jeszcze w 1917 roku przez C.L. Best Company. Wyglądem przypomina nieco okręt pancerny CSS Virginia z czasów wojny secesyjnej. Na kilku fotografiach widać ten pojazd z ludźmi z gwardii narodowej stanu Kalifornia. Ze źródeł do których udało się dotrzeć wiadomo jedynie, że projekt odrzucono. Podobny los spotkał też inny model z tej samej firmy nazwany Best 75 Tracklayer Heavy.
Jankesi nie poddawali się. Kolejnym projektem i zarazem pierwszym amerykańskim czołgiem, który miał służyć Brytyjczykom był Studebaker Tank. Wyglądem przypominał opancerzoną wersję traktora zaopatrzeniowego Newtona. Istnieją tylko dwa zdjęcia czołgu, więc tak naprawdę ciężko jest sobie wyobrazić jak konstrukcja faktycznie wyglądała. Wiadomo jedynie, że model był uzbrojony w dwa karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm.

więcej na stronie modelstory.pl

5 Odpowiedzi do “Steam Tank Tracklayer, pancerny parowóz

Dodaj komentarz