równoważenie MT: STB-1, Leopard 1, AMX 30 B, Object 430U

W 2019 będziemy robili przegląd charakterystyk różnych pojazdów w World of Tanks, starając się znaleźć idealną równowagę. Jest to długi proces: dokładnie analizujemy Wasze opinie, by lepiej zrozumieć, w którą stronę powinniśmy pójść. Naszym ostatecznym celem jest zapewnienie, by wszystkie pojazdy były równie konkurencyjne na polu bitwy, jednocześnie zachowując indywidualne cechy każdego z nich.

Na WG Fest w grudniu ubiegłego roku ogłosiliśmy nadchodzące zmiany w równoważeniu pięciu kultowych pojazdów. Jeden z nich, Kranvagn, otrzyma komplet ulepszeń już niedługo, w aktualizacji 1.5. Teraz nadeszła pora, by przyjrzeć się niektórym czołgom średnim i wyregulować ich główne parametry bojowe. Przyjrzyjmy się temu z bliska!

STB-1 i jego gałąź

STB-1 to wszechstronny, szybko przyspieszający pojazd z odpowiednio pochyłą wieżą i dobrymi kątami opuszczenia lufy. Ten pojazd jest idealny do walki na średnim i bliskim dystansie, a zaprojektowano go tak, by mógł nieprzerwanie zadawać uszkodzenia. STB-1 zazwyczaj gra w roli aktywnego atakującego na linii frontu lub jako skuteczny pojazd wsparcia – ten drugi scenariusz odpowiada oryginalnym zamiarom jego konstruktorów. Jego uszkodzenia na minutę robią wrażenie i są one jednymi z najlepszych w World of Tanks, ale stabilizacja działa pozostawia sporo do życzenia. Nadszedł więc czas, by poprawić jego konkurencyjność i dodać kilka nowych cech do jego profilu!

Stb 1

Ostatecznie zamierzamy dać STB-1 coś, o co dość często prosicie: zawieszenie hydro-pneumatyczne— dokładnie takie, jak to dostępne w szwedzkich czołgach średnich najwyższych poziomów. Bardzo dokładnie przetestujemy tę możliwość i jeśli będziemy usatysfakcjonowani wynikami testu, ten pojazd otrzyma nową funkcjonalność.

Dodatkowo zamierzamy zrównoważyć efektywność niektórych innych pojazdów w japońskim drzewie technologicznym, zwłaszcza tych na poziomie VIII: STA-1oraz STA-2. Uszkodzenia na minutę w STA-1 zwiększą się, co sprawi, że będzie bardziej skuteczny.

Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy również Wasze opinie na temat STA-2 i jego rozgrywki i okazało się, że ten mobilny czołg mógłby być jeszcze bardziej skuteczny, więc zamierzamy nieznacznie poprawić niektóre z jego kluczowych charakterystyk. Szczegóły zmian w tej maszynie premium odkryjemy nieco później, gdy już skończymy dopracowywanie innych pojazdów.

Leopard 1

Uważamy Leoparda 1 za snajpera długodystansowego — szybkiego i zwrotnego. Po pierwsze zwiększymy jego uszkodzenia alfa z 390 na 420 oraz penetrację pancerza. Dla tego czołgu zmienimy również rodzaj pocisków standardowych. Domyślnie będzie strzelał pociskami przeciwpancernymi, a ich prędkość będzie jedną z najwyższych w grze.

Leopard 1 stanie się lepszym snajperem i będzie w stanie skuteczniej trafiać przeciwników z dużego dystansu dzięki poprawionej celności i skróconemu czasowi celowania. Co więcej, jego prędkość jazdy w przód poprawi się o 5 km/h do 70 km/h, co uczyni z niego najszybszy czołg średni X poziomu w grze!

Z powodu tak znaczących ulepszeń jego charakterystyk, będziemy musieli pogorszyć jego inne parametry, mające mniejszy wpływ na jego rolę w bitwie. W szczególności będziemy zmniejszać:

  • prędkość jazdy wstecz o 3 km/h, do 20 km/h
  • pulę PW o 100 punktów, do 1850 punktów
  • stosunek mocy do masy

Leo1

Mimo tego, po zmianach w równoważeniu Leopard 1 nadal utrzyma swoją wyjątkową mobilność.

Chcemy również odpowiednio skonfigurować całą gałąź i sprawdzić wpływ naszych zmian na pojazdy do zbadania. Tylko wtedy rozpoczniemy równoważenie pojazdów premium VIII poziomu. A zatem charakterystyki Pz. 58 Mutz z pewnością ulegną zmianie, ale dopiero po zrebilansowaniu całej gałęzi.

AMX 30 B

Główną zmianą, którą przygotowaliśmy, jest zwiększenie penetracji pancerza pociskami standardowymi i specjalnymi. Jednocześnie uszkodzenia alfa AMX 30 B pozostaną na przeciętnym poziomie.

Amx30b

Przy równoważeniu charakterystyk tego pojazdu cały czas pamiętaliśmy o tym, że nie posiadał on żadnej konkretnej roli w grze. AMX 30 B to uniwersalny pojazd wsparcia drugiej linii, który sprawuje się dobrze w różnych sytuacjach. Niemniej jednak brakuje mu celności i zdolności penetracji pancerza, gdy gra na długich dystansach, więc postanowiliśmy ulepszyć dokładnie te parametry. To najbardziej uniwersalny wybór, bo zachowuje się lepiej niż Leopard 1 na krótkim dystansie i lepiej niż STB-1 na długim.

Object 430 oraz Object 430U  

Te śmiertelnie groźne pojazdy wykazywały swoją skuteczność od ich pojawienia się w World of Tanks, więc nie śpieszyliśmy się ze zmianą ich parametrów. Nie były też zbyt popularne w bitwach losowych, a ich liczba nie wpływała na równowagę w grze.

Niemniej jednak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba tych dwóch czołgów wzrosła, jak również pojawiło się więcej opinii na temat ich efektywności bojowej. Dlatego postanowiliśmy zmniejszyć niektóre z ich nadmiernie rozbuchanych parametrów bojowych.

Obj430

Obj430u

Przed nami jeszcze sporo do zrobienia!

To tylko drugie podejście do rebilansowania na dużą skalę, którego podjęliśmy się w tym roku. W przyszłości skupimy się na niektórych popularnych czołgach ciężkich, więc dajcie nam znać na forum, które pojazdy powinny jako pierwsze zostać zrebilansowane. Bądźcie czujni!

0 0 votes
Oceń wpis:
46 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Wastar

super fajnie a ruskie medy to co? podoba mi sie pomysl na buffy dla tych czolgow

kwarcium

Buff dla niemca, nerf dla ruska, kwarcium, wstawaj, zesrałeś się…

Pray2Win

„Nie były też zbyt popularne w bitwach losowych, a ich liczba nie wpływała na równowagę w grze.

Niemniej jednak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba tych dwóch czołgów wzrosła, jak również pojawiło się więcej opinii na temat ich efektywności bojowej. Dlatego postanowiliśmy zmniejszyć niektóre z ich nadmiernie rozbuchanych parametrów bojowych.”

Bo więcej ludzi, w tym ja, doczłapało w końcu do tych pojazdów? I co? Nagle stały się zbyt OP ścierwem, takim jak Dzik czy k… jak się on tam nazywa? Beka.

Karczek Wieprzowy

Były wku*wiające od samego początku to że dopiero teraz je nerfią to zasługa WG tak samo jak z dzikiem

Sinecode

Pieprzenie. Jak tylko pokazali parametry 430U a potem okazało się czy to na testowym czy po pierwszym miesiącu jakie to jest OP, wszyscy rzucili się do robienia/wyekspienia za wolny exp, a zrobienie dychy to chwila moment bo w 430 wystarczy silnik przeskoczyć i ewentualnie też gąski.

Marcin

To jest chyba jakis zart jesli chodzi o STB 1 gdzie tu buff ?

Marek

Ja myślałem że Prima Aprilis już był, ale albo białorusini są aż tak zacofani albo trwa u nich nadal dzień żartów lub im się czołgi pomyliły… STB-1 powinien dostać takie buffy jak ma amx… Tym bardziej że Żabojad nie aż tak dawno był buffowany a japoniec nigdy :/

Marcin

Dzialo sadzilo kalafiory i to byla najwieksza wada a oni jeszcze celnosc i uszkodzenia zmiejszyli hiihih Stb 1 . Papierowemu leoosiowi zmniejszyc pule hp Brawo zwiekszenie pretkosci do przodu na tak malych mapach i przy rozmiarze czolgu to tylko ulatwienie dla przeciwnikow a szybkosc pociskow ktora byla zaleta zmniejszona nie mowiac juz o penie na goldzie ktora teraz eliminuje go calkiem z grry na dychach

rage

wiesz co chyba kto inny decyduje o zmianach na czołgach , bo na pewno nie społeczność , no ale przecież WG słucha opinii społeczności i wszelkich zmian dokonuje w oparciu właśnie o nie. Jednak okazuje się inaczej. Zmian dokonują osoby oderwane od rzeczywistości panującej w giereczce*

*giereczka – synonim do gry world of tanks (znanym dalej jako „prawie” symulator czołgu z wszelkimi doznaniami typu, podskakujące działo , pędzące pojazdy kołowe w pełni uszkodzonym układem jezdnym , i wiele innych tego typu realistycznych artakcji) zachęcam do zainteresowania się tym tytułem.

Sinecode

Powtarzam to od zawsze- jedyna słuszna nacja to ta spod sierpa i młota. Wszelaka inna to mięso armatnie służące za tarcze strzelnicze dla tych ruskich traktorów i to się nie zmieni.

rage

hm…jeśli chodzi o STB to buff czy nerff? bo tak jakoś nie do końca rozumiem, to taka równowaga mająca na celu odejściem od gry tym czołgiem , ąż stanie się takim ,którym nikt nie gra. Zostanie czołgiem elitarnym – zastąpionym przez inny pojazd , chyba o to tu chodzi.

Czolg E100

STB-1 to prototyp Typa 74, wątpie że go zamienią. A jak będą chcieli zamienić, to szturmem go zrobię

rage

haha 🙂 to jak każdy ,tylko gdzie tu sens a już w ogóle logika?

Czolg E100

Co kur** AMX 30B takiego buffa dostaje? on powinien nerfa dostać i to srogiego

Paweł

Nerfa ? no co ty to jest 10 tier a da sie nim zagrac dopiero jak wylosuje na 8 penetracja tego meda kuleje i wg teraz podnosi i to jest dobra ZMIANA BO AMX 30 to fajny czołg a mało sie nim gra bo tylko tym go nie pokonamy 😛

undertaker

Aha… STB widać chyba za dobry był skoro tak go zmieniają. No tak… co randomek to z 5-6 tych czołgów utrudniało życie gorzej od arty. Ludzie z pewnością płakali, że im pociski za szybko latają, za dużo dmg zadają na strzał… przecież tym się nie dało grać był taki op.
Podsłuchane w siedzibie WG:
„Co z STB? Jakie STB? Co, mieliśmy zbuffować?? A to puście to tak jak jest a później się powie ludziom, że to nieporozumienie takie.”

Marek

Dlaczego? Dlaczego STB-1 dostaje kopa w jaja w celności a żabojad buffa? To jest równoważenie? Równe by to było gdyby mieli taką samą celność a nie, japoniec kuleje to mu jeszcze pogarszają a francuz trafia i jeszcze lepsze parametry dostaje :/ To po jaką cholerkę ja robiłem STB-1? Po to aby patrzeć jak się kurzy bo jak nim się zagra to i tak nic nie trafi? :/ Za to ruskom nic po działach się nie oberwało nawet delikatnie…

Komandor Shepard

stb toć już tylko miotacz kulek ryżowych będzie 😀 nawet teraz trafić coś na pełnym skupieniu potrafi sprawić problem 😀

siemka_wariat

równoważenie takie? :STB-1 = Leopard 1 = AMX 30 B = Object 430/430U= to po co w ogóle robić jakiekolwiek linie??

Jan Kowalski

stb 231 penetracji :{ tyle to premki na 8 poziomie maja, na złocie :} i styl; gry staje się jasny, stój na a0 i snajp z golda, 2/3 dingnie albo spudłuje, a ty na bitwie wyjdziesz -100k srebra, mam ten czołg, i jak grałem 1 bitwę na pół roku, często bo mi się „nie ten czołg kliknoł” to teraz już w ogóle nie bedę go z garażu wyciągał, i będzie stał koło kv5 którym gram równie często :{ a magazynkowca i niemca penę bufneli :} wszystkie je mam, i lekki nerf ruskich im się należał, parę razy już miałem dingi… Czytaj więcej »

Natxd

Lorka ma taką penę na podstawowych :O

Ten_warrior_

nie płacz golda nie znerfili

Jan Kowalski

a powinni, ostatnio jak grałem kołowcem na t10 to 5na 6 pocisków którym dostałem były złote:{
i to od wszystkiego, is7, 140, a nawet jag e100 strzelał do mnie ze złota :{

masakra :{

niech już przytną dmg o 50%, może ludzie w końcu zaczną myśleć, zamiast na „dzień dobry” klikać 2 :{

Hermann_Brunner

Mam śmiać się czy płakać: STB-1 232 mm penetracji ????
Tyle to mają 8 premki : Patriot , Lorka,AMX m/49, Lowe ma nawet więcej

Ten_warrior_

330 na goldzie też mają?

Jan Kowalski

a ty grasz full gold na t10, wszystkim ?

jeżeli tak, to gratuluje, modelowy klient wot

Ten_warrior_

gram tak, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik, więc co najwyżej ja mogę ci pogratulować cebulactwa. Może i granie 140, czy jgpze100 na fulll goldzie nie jest optymalne, ale już na IS-7 tak. Jak ci taki typek wyjedzie na ryj to co zamiast strzelić cofniesz się przełączając na golda, czy zdasz się na łaskę RNG strzelając po „weakspotach”?

Ragedeer

STB-1 – penetracja podana na 500m… ??? i o ile AMX-30B jakoś tam wraca do swojego historycznego zastosowania to STB-1 już w niczym nie jest tym czołgiem od którego wziął swoje jakieś tam początkowe wytyczne (absolutnie teraz podobny jest już tylko kształt), współczuję tym co lubią ten czołg w realu… ale może z zawieszeniem coś się poprawi… Leopard 1 – te zmiany to tak w razie czego, jak rozumiem, gdyby komuś jednak przyszło do głowy przekraczać granicę 445m od przeciwnika… może na paru mapach to on pogra… ale ja nie mam nic przeciwko, po prostu będzie tylko dla tych co… Czytaj więcej »

obo_80

W sumie to i ja dodam w komentarzu co myślę o takich zmianach. STB-1 Kiedyś słynął głównie ze swojej depresji, ale potem większość konkurencji przestała odstawać w tym parametrze i stał się nijaki, mając inne parametry gorsze. Obecnie proponowane zmiany poprawiają mu to co i tak ma dość dobre a nerfią to co mu i tak dolega. Na plus różne rzeczy związane z mobilnością i szybkością celowania a na duży minus działo (celność, penetracja, alfa) i jeszcze zasięg widzenia który był plusem STB-1. Najbardziej bolesna będzie penetracja i szybkość pocisków. Spory NERF i tak słabego czołgu, który kiedyś lubiłem. Leopard1.… Czytaj więcej »

Ten_warrior_

leo nigdy nie był dobrym snajperem i po tym buffie też nie będzie. Musiałby mieć z 0.25 celności podstawowej i 350mm peny na goldzie. Teraz to co najwyżej w 8 może posnajpić, a i tak połowa pocisków zajdzie na wieże i dingnie się. Powiedz mi jak tych chcesz strzelać z dystansu w czołg ciężki 10 tieru z 315mm peny?? Przecież trafianie po weakspotach to będzie czyste RNG.

Jan Kowalski

straszne, bo jak to możliwe że med NIE DZIURAWI ht od przodu z 500 albo więcej metrów ?
toż to spisek :{

i jak to, TYLKO 315 penetracji na goldzie ?
skandal, powinien mieć z 400 albo najlepiej 500

wiesz, im więcej czytam twoich postów w tym wątku tym bardziej wydajesz się gold nobem, co bez złota „nie potrafi”

ja sam wożę max 5 złotych pocisków na czołgach t10, oprócz lt, gdzie mam 60% do 40% na korzyść srebrnej ammo

i uwierz, tak też się da grać

Ten_warrior_

zawsze da się grać, mogę jak debil snipić (bo do tego ten czołg ma służyć) i przebijać 1 na 10 strzałów, to też jakaś „gra” i pewnie ty tak grasz.
„co bez złota „nie potrafi””
nie to czołgi nie potrafią przebijać bez złota, gdyby pociski leciały tam gdzie celuje i nie byłoby ujemnego RNG to wystarczyło by mi 260 peny w większości przypadkach. Gold jest mi potrzebny jedynie do celowania w sfery czołgu, które mam szanse trafić, lub do zabezpieczenia się przez złym losowaniem peny.

Xenlin

Japoński miotacz kartofli, dalej pozostanie miotaczem kartofli, jeszcze „poprawili mu rozrzut”. Na plus mobilność +200 kuca ale co z tego, skoro pojazd nie może snajpić, do zwarcia się nie nadaje bo wieża wpuszcza a na pół dystansie mało co się walczy. Francuski miotacz kartofli, dalej pozostanie miotaczem kartofli. Co z tego, że poprawili mu rozrzut, skoro odbili to sobie na czasie skupiania. Snajpić nie może, do zwarcia się nie nadaje bo miękki jak diabli i jeszcze mobilność mu ucięli a to choć trochę ratowało ten pojazd. Niemiecki laserowy miotacz kartofli dostaje o dziwo buffa i to dość solidnego. Jedyny mankament… Czytaj więcej »

Sinecode

Typowe… 430-tki równie dobrze mogły by robić za czołgi ciężkie (to nie żart, 277 jest szybszy z taką samą, 4 perkową załogą na prostej i płaskiej a gorzej odbija, o ile w ogóle odbije) ze swoją debilną odpornością dalej będą siać pogrom i rozpierduchę a inne nacje… cóż, wiadomo skąd pochodzi ta gra więc nie dziwić powinna polityka jednej słusznej nacji i dodatkowych „dla zapewnienia stałego dopływu mięsa armatniego”.

Ten_warrior_

no i robi za ciężkie, bo z powodu mułowatości i karoflororzutnika na meda się nie nadaje…
co w tym złego, dla mnie jest bardzo dobry, ale nie OP. Niech się przypier do 907, cheftaina itp

Sinecode

Do 907 może i tak bo ma go już dosyć sporo ludzi, ale Chieftaina bym zostawił w spokoju bo to rzadkość.

Ten_warrior_

co za różnica ile tego jest? pierwszy raz się pojawił, z każda kampanią będzie tego więcej

Sinecode

Jest różnica, bo tak jak w przypadku 279e niewielki ułamek osób go posiada, z reguły tych naprawdę umiejących grać w czołgi. Popatrz sobie jakie są wymagania w misjach na 279e a zrozumiesz że zdobycie tego czołgu to nie taka łatwa sprawa i byle głąb nim nie pojedzie (no chyba że jakiś wkurwiony na politykę WG fiolet opchnie konto na alledrogo to może, a znam niestety takie przypadki…). Dopiero jak odsetek grających tych czołgiem wzrośnie to wajcha z parametrami w dół i nara.

Grzechoo

ktoś obeznany może pojaśnić co daje zamiana typu pocisków oraz to nowe zawieszenie na STB ? czy to będzie aż taki atut ?
Wystarczyłoby, żeby zrobili mu mega twarda wieże z przodu i normalnie można by było grać w pierwszej lini wykorzystując depresję, ale nie lepiej jak ruski naleśnik zagra naprzeciwko ciebie i dziurawi przód wieże jak chce
reszta parametrów mogłaby zostać bez zmian

Natxd

No właśnie nie napisali co zmieni hydro-pneumatyczne zawieszenie w STB, więc pełnych danych nie podali :/

Ten_warrior_

Jak dla mnie 430U dostaje po dupie niezasłużenie. Może całkowicie go nie zniszczą, ale już raczej rzadziej wyciągnę go z garażu… Jakieś plusy? 315mm peny dla Leo XD haha snajper na 8… Na 10 nadal nic nie przebije na dystansie. Podziękował za takie rebalansy…

speedbartek

Przepraszam bardzo ale „że co ku..a?!” z jakiej racji kulejący STB-1 jeszcze bardziej dostaje po dupie? Od lat ma on tragiczny rozrzut- coś co absolutnie powinno zostać poprawione, jest nerfione jeszcze bardziej. Jeżeli te (nie)buffy idą w tym kierunku to ja nie mam ochoty wracać do WoTa.

Konrad

To jest jeden wielki żart

Konrad

Nie wiedziałem że stb1 jest aż tak dobry że nerfa dostał myślałem że to jeden z najgorszych medów ale chyba się myliłem

Mr Tarlow

Ciekawe czy dadzą buffa chińskiemu 121? W obecnej chwili jest tak mocny, że prawie się go nie nie widuje na randomach.

Adam Szczepaniak

W końcu ograniczyli predkość w 30B. Może nie bedzie padał jako pierwszy na polu walki 🤣