polskie drzewko w WoT (supertest 9.14)

To nie żart, a oficjalna informacja. Po wprowadzeniu drzewka kokotów polscy gracze nie byli ani rozzłoszczeni, ani zazdrośni, lecz zawiedzeni. To nie nastrajało jednej z większych społeczności WoT do pozostania przy tej grze. Chyba w końcu dotarło do kogoś w Mińsku (lub na Cyprze), że czas spełnić daną niegdyś (ledwie 5 lat temu) obietnicę. Oto informacje z supertestu:

Dowódcy!

Zastanawialiście się kiedyś, nad czym pracują deweloperzy przygotowujący kolejną aktualizację? W takim razie, zapraszamy Was do zapoznania się z podsumowaniem najnowszego supertestu aktualizacji 9.14!

Supertest jest dostępny tylko dla grupy specjalnie wyselekcjonowanych graczy. Jednak w tym przypadku chcemy przedstawić Wam informacje o zmianach, zanim trafią one do testów publicznych dostępnych dla wszystkich graczy.

Ważne: Wszystkie informacje zawarte w tym artykule dotyczą wersji roboczej; w zależności od wyników testu opisywane zmiany mogą zostać zmodyfikowane przed wprowadzeniem do końcowej wersji, bądź zostać całkowicie usunięte.

Elementy gry

Element gry Opis
Usprawniony silnik fizyki ruchu pojazdów i poprawiona oprawa dźwiękowa Rozpoczęto końcowy etap prac nad usprawnieniem silnika fizyki ruchu pojazdów oraz poprawą oprawy dźwiękowejPrzed rozpoczęciem testu publicznego wersji 9.14 zostaną przeprowadzone końcowe testy w ramach supertestu. Więcej informacji na temat zmian opublikujemy wkrótce na naszym portalu.
Odległość rysowania pojazdów oraz zasięg wykrywania na minimapie Minimapa została uzupełniona okręgami ilustrującymi odległość rysowania pojazdów, maksymalny zasięg wykrywania oraz bieżący zasięg wykrywania dla gracza. Okręg zasięgu wykrywania zależy od wielu czynników, które wpływają na zasięg widzenia pojazdu (na przykład zainstalowane wyposażenie – osłonięta optyka i lorneta polowa, umiejętności oraz atuty załogi, sprzęt eksploatacyjny itp.).Na ekranie ustawień dodano także opcje włączania/wyłączania wyświetlania odległości rysowania oraz zasięgu wykrywania.
Usprawniono mechanikę aktywacji apteczki oraz zestawu naprawczego Zmieniono sposób korzystania z małych zestawów naprawczych i małych apteczek. Od teraz, jeżeli w pojeździe uszkodzony jest tylko jeden moduł lub ranny jest tylko jeden członek załogi, podczas używania sprzętu eksploatacyjnego nie trzeba będzie ręcznie wybierać docelowego modułu/członka załogi. W takich przypadkach naprawa lub leczenie zostaną wykonane automatycznie.
Uproszczone badania modułów pojazdów dla początkujących Wprowadzono zmiany w systemie badań pojazdów na poziomie I i II, aby uprościć proces poznawania gry przez nowych graczy. W pojazdach I poziomu można będzie zbadać tylko jeden moduł: działo. W pojazdach II poziomu można będzie zbadać po jednym module każdego typu (silnik, działo, zawieszenie, radio i wieżę).
Misje osobiste z wyznaczonymi celami (manewry) dla poziomów IV-V Wprowadzono specjalne misje osobiste z wyznaczonymi celami, które mają zapoznać początkujących graczy ze stylami gry pojazdów dostępnych w World of Tanks.
Zmiany w pojazdach:

Waffenträger auf E 100: Pojazd ten zostanie usunięty z niemieckiego drzewa technologicznego, a na jego miejsce (jako niszczyciel czołgów X poziomu) zostanie wprowadzony Grille 15. Nie nastąpi to jednak przed aktualizacją 9.14, a dokładna data zostanie podana w późniejszym czasie.

Pojazd Zmiana
T28 Prototype Dodano możliwość zamontowania usprawnionej wentylacji, klasa 3
T95E2 Przeniesiono współdzieloną kwalifikację „Radiooperator” z dowódcy na ładowniczego
Pojazdy w jakości HD

Przerobiono 24 pojazdy do jakości HD:

 • ZSSR: А-20, IS-6, MS-1
 • Niemcy: VK 72.01 K, E 25, VK 30.01 H, Nashorn, Pz.Kpfw. T 25, G.W. Tiger
 • Stany Zjednoczone: T1 Heavy, M44, T28 Prototyp, T40, M53/55, T20
 • Wielka Brytania: Crusader, AT 15, Sexton II
 • Francja: 105 LeFH18B2, AMX 50 Foch (155)
 • Japonia: Chi-Ni, Type 96 Chi-Ha, Type 5 Ke-Ho, Type 3 Chi-Nu

Więcej informacji na temat czołgów w jakości HD można znaleźć w dziale W rozwoju na naszej stronie internetowej.

W Superteście pojawi się także polski czołg.Planujemy dodać Polskę do listy państw dostępnych w grze. Obecnie trwają wewnętrzne testy proponowanego drzewa technologicznego oraz zawartych w nim pojazdów. Te materiały nie pojawią się w nadchodzącej aktualizacji. Aby uzyskać informacje na ten temat, regularnie odwiedzajcie naszą witrynę internetową.

Pojawią się również czołgi, o których pisaliśmy wcześniej:
Kirowiec – 1
T25 Pilot Number 1
LEKPZ M41 90 mm
GRILLE 15
BAT.-CHÂTILLON 25 T AP
SENTINEL AC IE2 IV

źródło: worldoftanks.eu

BONUS

75 Odpowiedzi do “polskie drzewko w WoT (supertest 9.14)

 1. Tak na dobrą sprawę nigdzie nie napisano, że będzie Polskie drzewko, tylko, że Polska nacja zostanie dodana do gry. SerB jeden wie co się pod tym sformułowaniem kryje i jakie zbrodnicze plany rodzą się w umysłach deweloperów.

  1. Dwóch wesołych Januszy z Polski klepiących czołgi czołgi niemieckie w niemieckim garażu, wesołych bo za miesiąc klepania w niemieckim garażu zarobią tyle, co za pół roku klepania w garażu polskim. Dodane będzie też polskie drzewko, pod którym Janusze będą spożywać browary po pracy w garażu, oraz polski emblemat husarza, który będzie się znajdował na 20 letnim Peugeocie, którym Janusze przyjechali z Polski
   Stay tuned for more info

  2. jak byk na polu stoi tak napisane:
   Obecnie trwają wewnętrzne testy proponowanego drzewa technologicznego oraz zawartych w nim pojazdów.
   Gdzie nie widzisz wzmianki o drzewku technologicznym a jedynie o nacji. Można to interpretować tak że teraz do testów wchodzi jeden pojazd z całego drzewka które opracowują.

   Pozdrawiam.

 2. Stało się !!! Nowa legenda wschodzi na piedestał legendarności, która strąci z niego, jakże tajemniczego sąsiada Hallacka!!!!!! Polskie czołgi w wocie, od teraz niechaj wszystkie narody wiedzą iż Polacy nie biedni iż swoją gałąź mają !!!!!!! (w planach) Od teraz chwała łaskawych braci zza wschodu, sprawi, iż do ich kieszeni trafi istny “potop” pieniędzy, ludzi wdzięcznych za tą (a jakże) epicką łaskawość.
  ~wiesz polski 2016

    1. Było coś w stylu Pancernika narysowanego przez Lema bodajże. Skoro potrafią zrobić WTF E100, to czemu nie dać HT?

    2. WTF nie jest dobrym przykładem bo chcą go usunąć, ale O-I Exp, O-I, O-Ni, O-Ho i reszta tego gunwa to dobry przykład :)

    3. e 50 M, Vk 72, gw e100, conq GC, top tier kokoty … itp …. itd….

 3. Prawdopodobnie pojawi się jako premka nasza tankietka lub “wyodrębniony” Rudy… Ale i tak nie wyobrażam sobie drzewka (najpierw polska myśl techniczna, a od 4 tieru alianckie-ruskie klony medów ??), ale jestem ciekaw, kiedy pierwsze przecieki i kiedy premiera. Pozdrawiam fochowatych, którym NIC nie pasuje, nawet tak dobra wiadomość jak plany tanków pl.

  1. Problemem nie jest ilość naszych czołgów . Problem są ruskie (białorusini jeden pies)
   produkujący tą grę i mający nas za śmieci . W grze występują takie czołgi jak zmyślona seria HT japońskie , jak zmyślony E 50M , jak zmyślony FV 215b 12mm , oba Czeskie medy 9 i 10 t. . To jest gra niech i bedzie 1000 czołgów zeby był większy wybór żeby gra była przyjemniejsza . Gdyby producenci szanowali naród polski , mielibyśmy już drzewko czołgów średnich i lekkich do X tieru.
   Sam TKS który ma się pojawić jako gówno 2 tieru z karabinem premium , jest oznaką że nas nie szanują. Czytałem wiele prawdziwych i spekulacyjnych dokumentacji o tej maszynie . Montowano na nim armaty 47mm , 57mm i nieudana próba armaty 75mm , z która powinien pojawić się na 5 tierze zbalansowany jako maszyna o podbnym stylu do ELC .
   TKS-D próba zamontowania największej armaty 75mm Plot. , powinien pojawić się jako 7 tier niszczyciel premium o podbnym balansie do E 25 .
   KSUS I , KSUS II , BUGI , PT 30 , PT 40 , PT 14 , PT 22, PT 25 , ST 46, ST 48 , ST 50 , C.C.P. I , C.C.P. II, Pancernik , Czołg Kościuszko(ciężki) , dokumentacje o tych maszynach nie muszą być prawdzie , nie muszą być pełne o tych i wielu , wielu innych . Jakby nas szanowali , nie brakuje materiału , na maszyny prawdziwe , zmyślone i krótkie serie PT 4 4 egzemplarze (dla mnie 6 tier lt) , wszystkie przebudowane do PŻ inż 140 (7 tier)

   1. TKD nadawał by się najwyżej jako niskotieroy tedek premium, inaczej byłby niższym dickermaxem ale ok… a ST 46, ST 48 , ST 50 i kościuszko to są fejki, pancernik prawdopodobnie też ale lemcernik jest “wg approved więc będzie na x tierze a na 9 bym stawiał jaką inna wersja, chociaz jak z jednego “oja” zrobili całą linię to mogą i z lemcernika ;)

    1. lemcernik “wg approved”… lol… nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale ten komunistyczny propagandzista Pashlook przedstawia go jako czołg radziecki…
     według domniemanych listów Lema projekt zostal dostarczony komunistom.

     Sama treść listów jest też podejrzana… wygląda jakby ktoś zebrał wszystkie mało znane projekty z okresu II wojny i przedstawił je w formie listu pisarza fantastyki naukowej…

     Przypominam że do 2012 roku kiedy to WG oświadczyło ze odnalezione wysokie tiery polskich czołgów nikt nie słyszał o takich wynalazkach jak CCP, Bugi czy Lemcernik… ani historycy ani fani literatury Lema…

    1. akurat bugi nie jest fejkiem …

     LMAO!!!

     A skąd takie rewelacje ROTFL!!!

     Wieża i kadłub z AMX 40
     Podwozie i działo z KSUST
     Wymiary z D*** wziete brak po uwzględnieniu szerokości gąsek
     wanna kadłuba szerokości RT17…

     Więcej mi się już nie chce przytaczać…

   2. Kshanti pisze:
    5 lutego 2016 o 23:08

    Sam TKS który ma się pojawić jako gówno 2 tieru z karabinem premium , jest oznaką że nas nie szanują. Czytałem wiele prawdziwych i spekulacyjnych dokumentacji o tej maszynie . Montowano na nim armaty 47mm , 57mm i nieudana próba armaty 75mm , z która powinien pojawić się na 5 tierze zbalansowany jako maszyna o podbnym stylu do ELC .
    TKS-D próba zamontowania największej armaty 75mm Plot. , powinien pojawić się jako 7 tier niszczyciel premium o podbnym balansie do E 25 .
    KSUS I , KSUS II , BUGI , PT 30 , PT 40 , PT 14 , PT 22, PT 25 , ST 46, ST 48 , ST 50 , C.C.P. I , C.C.P. II, Pancernik , Czołg Kościuszko(ciężki) , dokumentacje o tych maszynach nie muszą być prawdzie , nie muszą być pełne o tych i wielu , wielu innych . Jakby nas szanowali , nie brakuje materiału , na maszyny prawdziwe , zmyślone i krótkie serie PT 4 4 egzemplarze (dla mnie 6 tier lt) , wszystkie przebudowane do PŻ inż 140 (7 tier)

    Sarkazm mode ON ?!?
    Stanisław Lem junior ?!?

   1. A co za problem zrobić hybrydę? ile to takich jest np Chiński serwer ma 121B.
    Wersji t64b było sporo 105 z NATO 115 125 mm różne sprzęty jeździły :). W sumie Fv 215 183 nigdy nie powstał Wt nigdy nie powstał to co za problem żeby zrobić wyimaginowanego T64 B z inną armatą

   1. T-64(z działem 115mm) był ostatnim radzieckim czołgiem oznaczonym w wojsku jako czołg średni. T-64B faktycznie był już czołgiem podstawowym, gdyż udało się połączyć siłę ognia czołgu ciężkiego z mobilnością czołgu średniego.

    1. Dlatego WT E-100 idzie na śmietnik, a co do Mausa to jest to zwyczajne czepianie się przez Ciebie.

    2. Nie WT idzie na smietnik bo nnoby placza, ze ich na magazynek zdejmuje. DLaczego ? bo w grze jest pelno zmyslonych maszyn i nic z nimi nie robia…

 4. Bez euforii na 99% to będzie tylko premium tks a później dodanie kilku innych zapowiadanych premium czołgów “drzewko” było wcześniej zapowiadane i ma się składać tylko z kilku premium pojazdów na wzór nacji chińskiej z czasów gdy był w tam tylko typ

 5. Drzewko zawsze może powstać, kopie kopiami ale każdy przecież chętnie pogra czołgiem bez czerwonej gwiazdy lecz z polskim oznaczeniem.
  tier I Renault
  II-IV tankietki
  V t-34 (jakies modernizacje)
  VI Rudy :)
  VII Pt-76 (tyle że to lekki więc nie wiem jak to tu wcisnąć)
  VIII nie mam pojęcia
  IX T-54 po nerfie
  X T-55 z kadłubem 145mm/100mm/60mm
  wieża 300/150mm/65mm

  1. Jakie tankietki chcesz dawać do 4 tieru ;)
   Pozwolę sobie przytoczyć jedyną sensowną opcję zaproponowaną przez RazNaRoka na forum WoT:
   01. WB-10, Renault FT-M “Hanuś (powiększony kadłub, gąsienice Kardaszewicza, wzmocniony silnik, nowa instalacja paliwowa), Renault M26/27 wz.32 (zmodernizowany RT M26/27: zawieszenie z Vickers 6t, wieża dwu-broniowa)
   02. TK-3, TK-D, TK-W, TK-S, TK-SB, TK-SD, Vickers 6t Typ B, 4TP 20mm FK-A, 4TP 37mm Bofors, PZInż160
   03. 7TP wczesny, 7TP późny, 7TP PLOT ( 2x20mm FK-A lub 2x20mm Polsten), 7TP wz.39 (9TP biura BBTBrPanc), 7TP wzmocniony (9TP biura PZInż), 10TP
   04. 14TP, KSUST mk.1, KSUST mk.2, BBTBrPanc mk.1, BBTBrPanc mk.2
   05. BS PZInż HABICH
   06. T-34-85 M2 (zmodernizowany w Polsce, przekraczanie przeszkód wodnych po dnie, więcej amunicji, wymienione filtry i instalacja paliwowa silnika, zmniejszona załoga, silniejsza radiostacja polowa)
   07. PT-76 (zmodernizowany w Polsce, zmieniona wieża, dodatkowe uzbrojenie PLOT, aczkolwiek może być za słaby na tym tier), T-43 (pogłoski… w latach 50′ gdy rozpoczęto modernizacje T-34-85 do Polski miała trafić dokumentacja T-43, którego miano zmodernizować ale wobec wstrzymanych prac nad rozwojem prototypu oraz zakupu licencji T-54A badań nie podjęto)
   08. ??? (wielka czarna dziura… jeśli nic się tu nie odnajdzie pozostaje sfałszowany czołg CCP osłabiony do roli ciężkiego i powolnego MT z działem dużego kalibru)
   09. T-54E (zmodernizowany w Polsce T-54A z dodatkowymi ekranami przeciw pociskom kumulacyjnym)
   10. T-55AM (zmodernizowany w Polsce T-55A, może być jednak zbyt młody jak na realia WoT, produkcja seryjną uruchomiono w 1986)

   Osobiście uważam, że można by było jeszcze jakiś naciągnąć tiery 4 i 5 do góry. Argument przemawiający za tym jest jeden – jeżeli polskie drzewko ma posiadać “klony”, to fajnie by było gdyby na sensownych tierach (5, 6) znajdowało się coś polskiego.

   1. Inne “kopie” czołgów które można umieścić w polskim drzewku to czołgi używane przez 1 Dywizje Pancerną gen. Maczka czy 2 Warszawską Dywizje Pancerną w walkach na frocie zachodnim:
    – Crusader III AA mk II uzbrojony w działko Oerlikon 20mm
    – Sexton z 25-funtowym działem, w Muzeum Wojska Polskiego w W-wie można taki pojazd znaleźć
    – M5A1 Stuart / Stuart VI 35mm
    – Sherman V 75mm działo
    – Sherman VC Firefly 17-funtówe działo
    – Mk VIII Challenger jako czołg średni
    – Achilles 17-funtówe działo

    Część z powyższych czołgów można jako pojazdy premium umieścić w drzewku, oczywiście uwzględniając odpowiednie malowanie i oznaczenia.

    1. Mówisz że pod koniec bety byłą oficjalna zapowiedź drzewka? A skąd wiesz czy drzewko nie jest już prawie gotowe a jedynie WG czekało na odpowiedni moment np. na poważną konkurencje która może podebrać graczy patrz AW

 6. Wiecie co jest najlepsze? Polskie drzewko może mieć nawet więcej czołgów w drzewku, niż mają Chiny! :) Co prawda będą to tiery 2-4 ale co tam :D Jeśli powstanie jedna, sprawna linia w pełni Polska, to naprawdę będę szczęśliwy. Niech nawet dadzą te zmyślone dziadostwa, a co :).
  1. Renaulta 17 się da albo wb-10.
  2. TKS-sik
  3. 7TP
  4. 14TP
  5. Pierwsza koncepcja 25TP
  6. 25TP od BBT Br. Panc.
  7. Może ten fałszywy CCP?
  8. 40TP od pana Habicha
  9. Tutaj nie bardzo wiem co mogło by się pojawić
  10. Lemcernik albo ten tajemniczy ST-50
  Oczywiście nie jest to pełne drzewko lecz tylko koncept jednej linii. Jak myślicie?

 7. To wy się może wreszcie określcie czego wy chcecie . Nie ma drzewa: ,,Polacy to jedna z największych grup europejskich graczy,WG złodzieje (KAŻĄ) nam płacić za swoją 3to play grę ,a nie chcą dodać polskiego drzewka” . Drzewo będzie:,,EEE tam po co grać w 80% ruskimi kopiami i WG będzie na nas kasę robić bo będziemy (MUSIELI) im ekstra płacić”. Ludzie weźcie sobie znajdźcie jakieś inne zajęcie ,bo od napinania się na jakieś gierki i ich twórców rozbolą was dupy ,i będziecie mieli kolejny powód do napinania ,bo firmy farmaceutyczne będą wam (KAZAŁY) kupić maść na ten ból.

  1. GBPK – Chyba jedyna sensowna wypowiedź wśród wszystkich, które się tutaj pojawiły. Ludzie chyba mają nie tylko ból d… ale i niedokrwienie jednej lub obu półkul mózgu, skoro przeczą sami sobie: nie chcą ruskich kopii, czołgi używane przez Polskie Siły na zachodzie – po co kolejne kopie, prototypy – nieeee, wymyślone bajkowozy przez WG – nieeee – to ludzie do jasnej ciasnej, to jakie Wy chcecie polskie czołgi, skoro realia i fakty historyczne były i są takie a nie inne?
   Niech będzie mix pojazdów: ruskie kopie, amerykańskie/angielskie kopie, prototypy, wymysły wargamingu i chociaż zbyt twórcze to na pewno nie będzie, to chyba przyjemniej będzie jeździć z polskim Orłem na burcie niż z ruską gwiazdą.
   W World of Warships jest jedna premka – ORP Błyskawica, która de facto była dostępna w sprzedaży przez góra 2 tygodnie, i jest bardzo miło, kosi elegancko i przynosi zasłużone zainteresowanie wśród obcokrajowców. Oczywiście, żeby nie było, warshipsowe jajogłowce rozpętują taką samą burzę w szklance wody o polskie drzewko rozwoju w grze. I też gadka ta sama: to nie, bo klon z UK, to nie, bo wymyślone, to nie bo się dubluje i bądź tu mądry.
   Niech w WoTcie dadzą nawet góra dwie polskie gównopremki niskiego tieru to też już będzie dobrze.
   A jak się czyta te wszystkie posty mądralińskich i jaśnie oświeconych znawców wszystkiego co chcą ale też nie chcą jednocześnie, to czasami nie wiadomo gdzie oczy podziać z zażenowania…

   1. Najlepsze jest to że już jakiś czas temu WG wspomniało że nasze “drzewko” ma być tylko w postaci kilku premek tak jak błyskawica w Wows czy type 59 gdy nie było drzewka chińskiego. Ba nawet zapowiedzieli wstępnie jakie to mają być pojazdy. Teraz prawdopodobnie potwierdzili że zaczynają testować 1 pojazd a dzieciaki już się kłócą co będzie na X tierze

    1. ALE WY MACIE ! bol dupy na czyjs bol dupy :D
     A wgl to czepiajcie sie zlego bo to z jakze entuzjastycznego tytulu mozna wywnioskowac, ze 9.14 beda testowac polskie DRZEWKO…

 8. Ludzie – tu NIE JEST napisane, że teraz każdy mały zestaw naprawczy i mała apteczka zadziała automatycznie jak tylko nam kogoś zranią albo coś uszkodzą. Sam się przeraziłem tym co piszecie i postanowiłem do końca to sam przeczytać.
  Z tekstu wynika, że jak mamy uszkodzony moduł albo załoganta i jest to tylko jedno uszkodzenie albo tylko jeden załogant, to odtąd wybierając mały zestaw naprawczy albo małą apteczkę nie będziemy już musieli wybierać modułu do naprawy ani rannego członka załogi, bo wybierze się on automatycznie, a nie automatycznie zadziała. To byłby już totalny bezsens ze strony WG.
  Przykładowo ja zawsze mam małą apteczkę pod “6”. Jak zabili mi radiooperatora, to żeby go uzdrowić musiałem wcisnąć 6 i 5. Teraz wystarczy, że wcisnę 6. Nadal to gracz aktywuje zestawy!

  Po drugie jestem za polskim drzewkiem w WoT nawet jeśli tam miałyby być ruskie klony. Przyjemnie będzie jeździć z szachownicą i Orłem na wieży, nawet jeśli to będzie kupa złomu. Skoro Czechosłowakom dali czołg, który nawet nigdy nie został zbudowany, to i my możemy mieć drzewko.

 9. ja bym to widział tak: I tier-polska przeróbka renault FT-17 II 7-TP III 9-TP /KSUS(zaczynają sięciężkie) VI-KSUS2 VII-BUGI (nie błędy ylko inicjały inżynierów) VIII-53/55-TP(co z tego, że to fejk jak mogą być oje to polskie fejki też) IX i X- lemcernik np wersja z wieżą plot i bez + na dyszce jakaś fejkowa lepsza armata drga linia II-10-TP III-14-TP (takie polkie a’la BT) IV-20/25-TP i strzałka do heavich. Jako premki różne cromwelle, firefly shermany, T-34 itd w barwach polskich jednostek (np T-34 andersa albo Cromwell dowodzenia gen. Maczka) oraz tankietki (chyba, że w osobnej linii ale z racji braku wieży były by bardziej tedekami niż lekkimi) i jak dla mnie na 99% ta testowana premka to 2/3 tier TK-D czyli tedek z dużym działem na TKSie. A jak się uprą na linię medów to mogą być klony T-54/55 po przeróbkach ale zawsze polska załoga i oznaczenia ;)

  1. Jedrek95 pisze:
   6 lutego 2016 o 11:42

   VII-BUGI (nie błędy tylko inicjały inżynierów)

   1.
   A nie rzuciły ci się w oczy nazwiska dwóch przedwojennych ministrów ?

   2.
   czemu konferencja na temat czołgu ciężkiego odbyła się w Grudziądzu a nie Modlinie czy Warszawie które miały więcej wspólnego z bronią pancerną.

   3.
   Jedyny przedwojenny cywilny zespół naukowców który miał coś wspólnego z obronnością poza Instytutem Technicznym Uzbrojenia (ITU), Komitetem do Spraw Uzbrojenia i Sprzętu (KSUS) i Biurem Badań Technicznych Broni Pancernych (BBT Br. Panc.) był Tymczasowy Komitet Doradczo-Naukowy – ale on obradował w Warszawie w gmachu Instytutu Aerodynamicznego przy ul. 6 Sierpnia 50…

  1. A dlaczego miałby być polski…
   Skoro filmowy 102 Rudy por. Olgierda Jarosza (Wasyla Semena) i realny 102 por. Wacława Feryńca były maszynami sowieckiej konstrukcji?

   Z historycznego punktu widzenia realna 1BP otrzymała pojazdy radzieckie… z działami 76mm i później z działem 85mm.
   Natomiast w filmie wobec braku pojazdów w konfiguracji historycznej i niskiego budżetu oba zostały zagrane przez równie radzieckie T-34-85 które przebudowano do wariantu M2 opracowanego w naszym Bumarze…

   Zgłębiając temat dalej to również produkowane w Bumarze na licencji radzieckiej T-34-85 w wariantach M1 i M2 nie tak do końca polskie były… gdyż uzbrojenie i celowniki były importowane z USSR…

 10. nie macie co się spuszczać o polskie czołgi i tak ich nie będzie , a na pewno nie będzie drzewka polskiego wg robi was w h… od samego początku tak jak z havokiem , robią was w h… i śmieją się z was a wy dalej naiwni wierzycie w polskie drzewko że będzie , jak dodają to premki polskie , bo to jest najprościej a nie całe drzewko , radzę się nie nastawiać na to i grać jak do tej pory bez względu na to co ma być jak będzie to będzie , nie wierzcie w obiecanki cacanki ze strony wugie bo oni są mistrzami w obiecywaniu ,a i tak z tego nic nie ma, hooi z nimi :)

  1. WOT to tylko gra, zabawa, ja bym się na Twoim miejscu tak nie emocjonował negatywnie. Po co? No, chyba że – wbrew pozorom – bardzo Ci na tym drzewku pl zależy.

   PS. Jeśli wuj z WG, to ten wuj tylko przez “ch” (czyli pisz “ch…”).

 11. O kurde, ludzie dlaczego wy narzekacie na polskie drzewko? Skoro knedliki/ pepiki mają swoje drzewo, skoro jest chińskie drzewko, skoro powstała zmyślona linia japońskich molochów to dlaczego nie ma być polskiego drzewka? Nawet jak będą to kolny radzieckie i “tajne” projekty SerBa to mi to nie przeszkadza, bo bym pewnie wrócił do tej gry, bo bym grał w końcu swoimi maszynami, a jak chcecie historyczność w grze to pograjcie sobie w War Thunder’a i tam macie historyczne pojazdy i mało prototypów. Serio, wiecznie narzekacie a jak chcą wprowadzić coś naszego to psioczycie.

 12. Heh tak zareklamowali, że w AW będą polskie czołgi itd. to w WG ktoś narobił w portki, że może być nie wesoło to zaczęli kombinować jak tutaj zadowolić Polaków. xD
  (Co tam, że po x latach się obudzili, teraz będzie zaciesz, że WG coś tam rzuci jakiś czołg)

Dodaj komentarz