nowoczesny lekki czołg od Rheinmetall… dość znajomy

W czerwcu tego roku do sieci przedostały się rysunki koncepcyjne nowoczesnego niemieckiego czołgu lekkiego na bazie ciężkiego BWP „Lynx” KF41, zaprezentowanego w czerwcu 2018 roku. Ciekawym jest, że maszyna zdaje się przypominać starszą o 6 lat, polską koncepcję pojazdu tego typu.

1
W ramach programu Main Ground Combat System (MGCS) niemiecka spółka Rheinmetall Aktiengesellschaft opracowała lekką platformę bojową. Załoga czołgu składa się z 2 osób i jest umieszczona w izolowanej kapsule w kadłubie. Silnik znajduje się z przodu kadłuba, natomiast układ chłodzenia z tyłu, gdzie znajduje się również przedział, w którym możliwy jest transport np. dodatkowej amunicji. Bezzałogowa wieża może być uzbrojona w działo 105 SB lub Rheinmetall Rh-120, wyposażone w automat ładowania (amunicja przechowywana w wieży, w dwóch zmechanizowanych stosach). Planuje się też zastosować nowoczesny mechanizm zapłonu pocisków, który ma umożliwiać wzrost prędkości początkowej pocisków nawet o 20%. Obserwacja otoczenia czołgu będzie realizowana przez system kamer zamontowanych wokół wieży; ogólnie cała platforma ma być w pełni modułowa, lekka i dysponować nowoczesną technologią.

2
3
4

Dla przypomnienia, w 2013 r. OBRUM zaprezentował koncepcyjny lekki czołg PL-01 CONCEPT, którego założenia były dość podobne. Polski pomysł został wtedy raczej wyśmiany. Wiadomo, to była tylko makieta maszyny, ale jak widać sam pomysł nie był do końca nietrafiony.
5

Ź: 1, 2

0 0 votes
Oceń wpis:
14 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Ten_warrior_

coś się porobiło, niemiaszki kopiują polską makietę

Grytek1

Mokry sen Hansa 🙂 Polski Czołg 🙂

Unterwalder

Wygląda sexownie, zresztą jak i sam Lynx. Ale to sztuka dla sztuki; nikt takiego pojazdu nie kupi za 90%-95% ceny pełnoprawnego czołgu podstawowego. Nawet Amerykanie którzy od 50 lat bawią się koncepcją aeromobliności. Do Europy za słaby a gdzie indziej wiadomo – zaporą będzie cena. Nowy TAM z tego nie będzie.

Tankistax

Generalnie norma w Polsce się nie opłaca, nie warto robić i projekt zostaje skasowany. Ale w innych krajach kombinują coś sobie popatrzą i ładnie wprowadzą do służby. Tam już będzie warto i się będzie opłacało. Za 10-15 lat i do nas dotrze ten pojazd z importu 😛

Sinecode

Szybciej opchnęli projekt niemcom za śmieszne pieniądze. Nic dziwnego- w niemczech ten projekt zrealizują bo nie dość że mają pieniądze, to mają też zaplecze technologiczno-produkcyjne. A u nas tego wszystkiego brak…

Flysold

Wyśmiewali polski koncept tylko Polacy – ci przyzwyczajeni do wmawiania, że wszystko co polskie jest do d… Za granicą tej koncepcji nie wyśmiewano.

Jisaburo Ozawa

Nie wiem kto wysmiewał ale to była koncepcja producenta a nie MONu i bez szansy na ewentualne zamówienie. Trzy dekady wczesniej podobnie było z PZL-230 Skorpion.

Ten_warrior_

Flysold… aż się czasy młodości przypomniały.

Andrzej Borowiak

Nasz problem to brak technologii. Co z tego, ze ktoś zaprojektuje dobry samolot, skoro nawet nie posiadamy technologii wykonania kompozytów, z których można zrobić kadłub? Niestety z czołgami jest jeszcze gorzej, bo tu technologie mieliśmy i się ich pozbyliśmy. Skasowanie linii produkującej silniki do czołgów było idiotyzmem. Te silniki nie były może maga nowoczesne i przyszłościowe ale skoro napędzały T-72 to dałyby rade z lżejszym pojazdem. To niestety dotyczy wszystkich szczebli i elementów. Nasze koncepcje to tylko składaki z cudzych części i jako takie nie maja racji bytu. To wszystko trzeba odbudować. Swego czasu mieliśmy dosyć dobry projekt lekkiego samolotu… Czytaj więcej »

Jisaburo Ozawa

Proszę nie pisać że „się ich pozbyliśmy” tylko że zrobili to politycy zaczynając od Balcerowicza a na Tusku kończąc.

Laknat Tanker

A potem pojawił się Jarosław Polskęzbaw i jego wierny uczeń Mateuszek i wspólnie odbudowali polski przemysł … lekki, średni oraz ciężki. I już już na dniach Polska, która znowu, jak za Gierka stała się trzecią potęga na świecie rozpocznie budowę nowoczesnych czołgów, jeszcze nowocześniejszych samolotów i najnowocześniejszych statków (jednego ostatnio pokazali – wykonany w najnowszej technologii łączenia metalu taśmą klejącą). Oczywiście ta najnowocześniejsza broń trafi na wyposażenie LWP (Ludowego Wojska Pisowskiego), które pod wodzą marszałka polnego Antka, co to się parówkom nie kłaniał odbiją z rąk odwiecznych wrogów Moskwę, Berlin i Bonn na dokładkę … wszystko ta jako rekompensatę za… Czytaj więcej »

Jisaburo Ozawa

Forumowicz Laknat Tanker to nerwowy zwój kompleksów któremu pisowcy nadepnęli na głowę.

Ten_warrior_

nie lubię polityki na portalach z nią nie związanych, ale Laknat fajnie to opisał

Sinecode

Z tymi silnikami to trochę popłynąłeś. Ruscy mają ten sam problem- ich silniki to dinozaur pamiętający 2 wojnę światową i nie nadający się na dzisiejsze warunki. Niska trwałość, czasochłonność wymiany jednostki napędowej w razie awarii (w Leopardzie wymiana silnika to max 4 godziny, a nawet 15 minut cały powerpack w przypadku świetnie wyszkolonej obsługi, w T-72 trwa to ponad 24… T-90 to nic innego jak mocno zmodernizowane T-72 więc problem jest ten sam na całej linii), ogromne wymiary, duża masa i ogromny apetyt na paliwo. Ruscy przez całą zimną wojnę próbowali opracować lepszą i nowocześniejszą jednostkę napędową dającą lepsze parametry… Czytaj więcej »