dzienniki twórców: nowe polskie czołgi średnie, cz.III

Transkrypcja ostatniego dziennika deweloperów na temat polskich czołgów średnich.

W grudniu, podczas Stream of the Year gracze World of Tanks odkryli, że pojawiły się dwie nowe gałęzie pojazdów. Jedna z nich była włoska, a drugą trzymano w tajemnicy.

Dt1

Nadszedł czas, aby wszystko ujawnić – już wkrótce w grze pojawi się skrzydlata husaria, czyli polskie czołgi średnie.

Dt2

ODROBINA HISTORII
Po II wojnie światowej Polska szybko rozwijała się jako jeden z członków Układu Warszawskiego. Nikogo nie dziwi zatem, że produkcja czołgów w Polsce znajdowała się pod silnym wpływem radzieckiej inżynierii oraz badań, które doprowadziły do powstania pojazdów opancerzonych Wermachtu. Radzieckie naleciałości widać bardzo dobrze na przykładzie projektu CS-44.

Dt3

Prosta, spawana wieża jest tanim w produkcji rozwiązaniem opartym na technologii. Radzieckie korzenie widać też w zaawansowanym układzie napędowym, ale boczne fartuchy ewidentnie wynikają z analizy czołgów Wehrmachtu pod koniec II wojny światowej.

Dt4

Pojemnik z tyłu CS-53 dowodzi, że polscy inżynierowie znali szczegóły, które napłynęły z zachodniej szkoły konstrukcji czołgów, ale trzeba podkreślić, że ówczesny przemysł pancerny w Polsce rozwijał się całkowicie samodzielnie. Wykorzystaniu rozwiązań technicznych z obu stron Żelaznej Kurtyny towarzyszyły pionierskie pomysły. Nie dotyczyły tylko głównych dział i działek przeciwlotniczych, ale również niuansów układu napędowego, jak na przykład mniejszych kół używanych w CS-63.

Dt5

Dt6

Później to rozwiązanie zostało wykorzystane przez ZSRR.

NOWA GAŁĄŹ CZOŁGÓW ŚREDNICH
W tamtych czasach w Polsce było za mało czołgów średnich, aby złożyć z nich kompletną gałąź, ale przetrwały schematy pojazdów do skonstruowania w przyszłości. Dołączyliśmy je do gry zgodnie z logiką i pomysłami wykorzystanymi wcześniej przez polskich inżynierów.

TveY6HGISDE

Zgodnie z planem gałąź polskich czołgów średnich będzie zawierać sześć pojazdów od V do X poziomu. Będzie też czołg premium VIII poziomu.
Przejście do nowych pojazdów zacznie się od 14TP IV poziomu.

Ustalenie parametrów nowych pojazdów zajmie trochę czasu, ale możemy już opowiedzieć Wam o naszej wizji dotyczącej polskich czołgów średnich.

Dt7

DS PZInż-I
V POZIOM

Dt8

Pierwszy pojazd w nowej gałęzi to DS PZInż-I na V poziomie.
To wczesny projekt czołgu średniego, który powstawał pod koniec lat 30-tych, ale ten proces został przerwany przez niemiecką inwazję na Polskę. Opierał się o te same założenia co 14TP, ale miał też pewne cechy czołgu średniego. To wpływa na jego zachowanie. W przeciwieństwie do dobrze opancerzonych czołgów ciężkich nowe średnie maszyny będą szybsze i bardziej zwrotne.

Dt9

Dt10

Dt11

B.U.G.I.
VI POZIOM

Dt12

informacje z 24 sierpnia 2015 na temat B.U.G.I. – LINK

Pojazd VI poziomu ma zaskakują nazwę jak na czołg – B.U.G.I.
Wygląda tak, jak oczekiwalibyśmy od czołgu z tak chwytliwą nazwą. Jego koncepcja przypomina 25TP KSUST II. To czołg średni z oczywistymi atutami, ale bez oczywistych wad.

Dt13

Dt14

Dt15

CS-44
VII POZIOM

Dt16

Na VII poziomie nie znajdziemy eksperymentów w nazwach czy zachowaniu pojazdów. CS-44 to czołg kompletny pod względem parametrów i stylu gry. Świetne działo 100 mm z dobrymi kątami obniżenia pozwala mu na skuteczną walkę na każdym terenie. Można nim strzelać bez odkrywania kadłuba i zachować względne bezpieczeństwo.

Dt17

Dt18

CS-52 / CS-53
VIII POZIOM

Aktualnie pracujemy nad dwoma polskimi czołgami średnimi VIII poziomu. Prawdopodobnie jeden z nich wyląduje w drzewku technologicznym, a drugi zostanie czołgiem premium.

Dt20

CS-52 (prawdopodobnie premium) przypomina nieco sylwetką radzieckiego T-44. To nie przypadek – polskie pojazdy z początku lat 50-tych były zainspirowane radziecką inżynierią.

CS 52

Wstępna charakterystyka:
Tier: VIII, MT Polska, prawdopodobnie premium
Działo: 105 mm
DMG: 320/320/420
Penetracja: 208/252/53 mm
Czas przeładowania: 10,5 s
Celność: 0,36
Czas celowania: 2,3 s
Obrót wieży: 43 °/s
Wychył pionowy działa: -6/+17°
Magazyn amunicji: 35 szt.
V-max: +50/-20 km/h
Moc silnika: 620 KM
Stosunek mocy do masy: 17
Obrót kadłuba: 40 °/s
Ilość HP: 1.300
Pancerz kadłuba: 80/75/45 mm
Pancerz wieży: 190/110/90 mm
Zasięg widzenia: 380 m
Zasięg radia: 525 m
Liczba załogantów: 4

Dt21

Dt22

Dt23

Dt24

Dt25

CS-52 i czołgi wyższego poziomu nie są zbyt wysokie i mają dobre kąty opuszczenia działa. Jest to pojazd wsparcia zdolny do pomocy sojusznikom z każdej strony, zwłaszcza przy użyciu nierówności terenu.

Kolejny czołg VIII poziomu nazywa się CS-53.

Dt19

Jego projekt pochodzi z początku lat 50-tych. Przy tworzeniu jego konstrukcji Polacy wykorzystali rozwiązania wprowadzone w masowo produkowanych radzieckich czołgach T-54, ale mieli też dość własnych pomysłów, aby pojazd zachowywał się i wyglądał w charakterystyczny sposób. Jego głównym atutem jest działo 100 mm, które zadaje przyzwoite uszkodzenia. Ponadto dobre kąty jego opuszczenia pozwalają CS-53 zajmować pozycję niedostępne dla T-54.

Dt26

Dt27

Dt28

Dopiero po testach okaże się, który z pojazdów będzie można zbadać, a który będzie dostępny w wersji premium.

CS-59
IX POZIOM

Dt29

Na IX poziomie znajdziemy CS-59, który stanowi rozwinięcie pomysłów wykorzystanych w poprzednich pojazdach – ma grubszy pancerz, większe działo i lepsze kąty opuszczenia.

Dt30

Dt31

CS-63
X POZIOM

Dt32

Klejnotem w koronie linii polskich czołgów średnich jest CS-63 X poziomu. Jego projekt powstał w latach 60-tych. Spawany kadłub, wieża jako odlew w oryginalnej konfiguracji i silnik z turbiną gazową. Czołg nie ma zbyt dużo wspólnego z jego radzieckimi odpowiednikami. Według wczesnych ustaleń CS-63 będzie miał twardy przedni pancerz wieży i dobre kąty opuszczenia działa – -8 stopni. To pozwoli na skuteczną grę z wykorzystaniem naturalnej zasłony tam, gdzie nie poradzą sobie inne czołgi średnie tego samego poziomu. Na tle innych czołgów średnich X poziomu CS-63 wyróżnia jego silnik z turbiną gazową.
Rozważamy wprowadzenie niestandardowej mechaniki dla najlepszego pojazdu gałęzi. Przetestujemy ten silnik w dwóch trybach – standardowym i szybkim. W pierwszym trybie CS-63 będzie się zachowywać jak zwykły czołg średni o standardowych parametrach. Po włączeniu tego drugiego wzrośnie jednak moc silnika, jego prędkość maksymalna oraz dynamika przyspieszenia. Jednocześnie znacznie pogorszy się stabilizacja działa i czas celowania. W takich warunkach strzelanie nie będzie skuteczne.

WoT Template New Tank CS-63 EN

CS-63 może poruszać się w dwóch trybach: normalnym / szybkim

Wstępna charakterystyka:
Tier: X, MT Polska
Działo: 105 mm
DMG: 390/390/510
Penetracja: 258/315/53 mm
Czas przeładowania: 8,5 s
Celność: 0,36
Czas celowania: 2,3 (3,5) s
Obrót wieży: 50 °/s
Wychył pionowy działa: -8/+20°
Magazyn amunicji: 50 szt.
V-max: +55/-15 (+70/-20) km/h
Moc silnika: 740 (1150) KM
Stosunek mocy do masy: 18,1 (28,2)
Obrót kadłuba: 48 °/s
Ilość HP: 2.000
Pancerz kadłuba: 80/50/40 mm
Pancerz wieży: 260/60/40 mm
Zasięg widzenia: 400 m
Zasięg radia: 730 m
Liczba załogantów: 4

Rozważamy też obniżenie maskowania pojazdu, kiedy znajduje się w trybie szybkim. Ponadto chcemy wyłączyć działanie wyposażenia, materiałów eksploatacyjnych i umiejętności załogi w tym trybie. Chodzi nam o zrównoważenie silnych i słabych stron. Planujemy, aby tryby można było zmieniać przy pomocy przycisku. Zmiana trochę potrwa i będzie możliwa tylko przy całkowitym zatrzymaniu pojazdu. Z drugiej strony, tryb będzie można zmieniać wedle życzenia, a ten szybki nie będzie miał negatywnego wpływu na sam silnik czy układ napędowy. Nie będzie to materiał eksploatacyjny, tylko wbudowana cecha CS-63.
Można również wybrać pożądany tryb z wyprzedzeniem podczas odliczania przed bitwą. Ten wyjątkowy atut pozwoli CS-63 zająć korzystną pozycję na początku bitwy, a potem szybko zmieniać ją w ogniu walki.

Dt33

Dt34

Dt35

Dt36


Polskie czołgi średnie już wkrótce trafią do supertestu. Ich parametry są dalekie od ostatecznych i dostosujemy je, zanim pojazdy trafią do gry. Wkrótce ogłosimy, kiedy to nastąpi.
Póki co, trzymajcie rękę na pulsie i powodzenia w boju!

0 0 votes
Oceń wpis:
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
Rain

„Po II wojnie światowej Polska szybko rozwijała się jako jeden z członków Układu Warszawskiego”

Rozwijały to się kraje objęte Planem Marshalla, m.in. Niemcy. Polska się odbudowywała pod rosyjską okupacją.

Paweł W

+1

Macias

Dobrze powiedziane,z resztą do dzisiaj widać kto się dobrze rozwijał ☹️

Straszny_Cienias

WG zawsze podchodziło do historii i faktów w sowiecki sposób. To łgarstwo jest jednym z mniejszych. Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie, że „Stalin był postacią kontrowersyjną”.

Sinecode

„CS 52 (prawdopodobnie premium) przypomina nieco sylwetką radzieckiego T-44. To nie przypadek – polskie pojazdy z początku lat 50-tych były zainspirowane radziecką inżynierią.”

Tutaj tak zgrabnie napisali że nie zainspirowane tylko po wykasowaniu najpierw przez hitlerowców a potem przez NKWD 90% inteligencji, niedobitki które się ostały wprowadzały do produkcji licencje radzieckie. A nieliczni próbowali po godzinach coś tam działać na własną rękę, tak jak to np. było z silnikiem S-21 z Warszawy/Nysy/Żuka, gdzie prototypy były wręcz strugane po partyzancku po godzinach w kątach zakładu byle nie drażnić partyjnej wierchuszki.

Jarek

polskie czolgi ok tylko ta mechanika turbiny gazowej z dupy co to ma byc dopalacz który nerfie strzelanie ,atuty zalogi.

Tommy_Gun

Nie chce wyjść na osobę „stronniczą” ale wydaję mi się iż wyłączanie perków załogi w zamian za +20 km/h to trochę za dużo. Powinni chociaż 6-sty zmysł zostawić aktywny. Bo tak to trzeba będzie grać na „pamięć” / czuja. Cały sens z tego co widzę jest taki aby ten czołg był w stanie szybko zająć pozycję lub zmienić pozycję. Bez „Żarówki” na X to będzie trochę ciężko. W zasadzie bardziej spowoduje to iż ten czołg będzie ograniczony do roli snajpera , albo pasywnego scouta.

Sinecode

Ta turbina gazowa to fabryczne LPG… 😉

Wastar

is-8 ltwt. ta mechanika z dupy troche to sie zgodze.

Sinecode

„Po II wojnie światowej Polska szybko rozwijała się jako jeden z członków Układu Warszawskiego. Nikogo nie dziwi zatem, że produkcja czołgów w Polsce znajdowała się pod silnym wpływem radzieckiej inżynierii oraz badań, które doprowadziły do powstania pojazdów opancerzonych Wermachtu.” Wiem że to pewnie błąd tłumaczenia ale śmiesznie to się czyta jak po 2 wojnie światowej nasi dali inspirację Wehrmachtowi. 😀 Tak całkiem serio: WG w 2016- nie będzie polskiego drzewka, mamy za mało danych żeby cokolwiek wprowadzić! WG w 2020- no elo, po gałęzi czołgów ciężkich łapcie czołgi średnie. Jak kupicie odpowiednio dużo premek to dostaniecie LT-ki, kołowce, arty i… Czytaj więcej »

Batu

To nie tyle błąd tłumaczenia (choć brakuje przecinka po „inżynierii”), co błąd czytającego.
Słowo „ORAZ” stanowi klucz do przeczytania ze zrozumieniem.
W przypadku dalszych problemów radzę „ORAZ” zamienić na „A TAKŻE” – być może będzie łatwiej.