Co sprawia, że ekran przeciwkumulacyjny jest tak skuteczny?

Prawdopodobnie widzieliście już dodatkowe płyty na wielu pojazdach z gry.  Ale czy kiedykolwiek zastanowiliście się, do czego służą?

Już mówimy: nazywamy je ekranami przeciwkumulacyjnymi. To dodatkowy ochronny pancerz, który redukuje siłę uderzenia pocisków, jednocześnie oszczędzając na wadze i kosztach.

Zatem skąd on pochodzi, jaką ma efektywność i gdzie jest używany? Z okazji pojawienia się VIIIS-2 shielded w Sklepie premium, pomyśleliśmy, że to idealny czas, by przyjrzeć się bliżej ekranom przeciwkulminacyjnym. Czytajcie dalej, pasjonaci czołgów!

Definicja

Ekran przeciwkumulacyjny to dwie lub więcej płyt pancerza umieszczonych z nieznacznymi przerwami między sobą, stanowiącymi ok. 10% łącznej wagi pancerza. Cieńszy pancerz, często wykonany ze stali lub gumy, zazwyczaj zostaje przyspawany lub przyśrubowany do boku pojazdu – najczęściej wokół gąsienic, z przodu, na bokach czołgu lub w miejscu przechowywania amunicji – w celu ochrony najwrażliwszych sekcji.


Funkcje

Redukcja siły przebicia
Celem takiego cienkiego płata jest absorpcja uderzenia pocisku w miejscu oddalonym od głównego pancerza, aby uniemożliwić sile detonacji jego przebicie. Puste miejsca między płatami zwiększają czas lotu pocisku, zmniejszając siłę przebicia. Nawet 5 cm ekranu przeciwkumulacyjnego wystarczy, by zredukować efektywność pocisku.

Pochyłość
Jeśli dodatkowy pancerz jest pochyły, redukuje pełną siłę pocisków przeciwpancernych poprzez ich odbijanie i rozbijanie. Z drugiej strony, jeśli pancerz nie jest pochyły, zwiększa ochronę, ponieważ wybuchowe pociski eksplodują na ekranie przeciwkumulacyjnym zanim dotrą do głównego pancerza. Najefektywniejszy kąt wynosi ok. 60-65° lub 300° przy pociskach PP (przeciwpancernych).

„Umieszczenie płyty grubości 2,5–5 cm przed 15 cm pancerza zredukowało zakres, z którego cel mógł zostać unieszkodliwiony – z 2650 metrów do 320 metrów!”

– Referat o ekranie przeciwkumulacyjnym wygłoszony podczas drugiej konferencji Ballistic Research Laboratories, Aberdeen Proving Ground, Maryland, 27-29 listopada 1950 roku

Oszczędność na wadze i kosztach
Ekran przeciwkumulacyjny jest najefektywniejszy, gdy najbardziej odsłonięta płyta rozbija nadchodzący pocisk. Zastosowanie ekranu przeciwkumulacyjnego może oszczędzić 10–50% kosztów i wagi w porównaniu z pancerzem pełnym, przy niewielkim poświęceniu ogólnej ochrony. Ta wartość różni się, w zależności od kąta, rodzaju penetracji i różnych innych czynników.


Wejście

Przodujący Niemcy
Niemcy jako pierwsi zastosowali ekrany przeciwkumulacyjne podczas pierwszej wojny światowej na czołgach Schneider CA1 i Saint-Chamond. Jednak ekrany przeciwkumulacyjne zyskiwały coraz większą popularność podczas drugiej wojny światowej, gdy Niemcy zaczęli stosować je na czołgach, pojazdach szturmowych i zmotoryzowanej artylerii z cienkimi płatami podtrzymywanymi na drabinkach wzdłuż boków kadłuba i wieży. To zwiększyło ich ochronę przed ogniem przeciwpacernym w podczas walk przeciwko alianckim karabinom przeciwczołgowym, pociskom APCR (pełnokalibrowym z rdzeniem) i HEAT (kumulacyjnym).

„Wiadomość z siedziby Sił Pancernych i Zmechanizowanych z 25 stycznia, 1944 r., poświadczała, że ekrany z drucianej siatki na niemieckich czołgach Pz.Kpfw. IV stanowiły dobra ochronę przeciwko pociskom HEAT i minom”.

– Referat o ekranie przeciwkumulacyjnym wygłoszony podczas drugiej konferencji Ballistic Research Laboratories, Aberdeen Proving Ground, Maryland, 27-29 listopada 1950 roku

Wojna na Pacyfiku
Alianci także dodali własne ekrany przeciwkumulacyjne w roli ulepszenia polowego. Na przykład M4 Sherman został wyposażony w ekran przeciwkumulacyjny, by absorbować uderzenia od 47 m APC podczas walk na Pacyfiku. Płyta kalibru 1/10 rozbijała części pocisku, które zderzyły się z metalem i przez to nie mogły przebić głównego pancerza. Przy tak dobrych rezultatach alianci mieli zamiar zainstalować stalowe płyty na czołgach biorących udział w walkach na Pacyfiku. Jednak oficjalny koniec wojny w Japonii, znany jako V-J Day, wyprzedził możliwość szerokiego zastosowania pochyłego pancerza.

Współczesne czołgi
Obecnie większość czołgów bojowych, takich jak Leopard 2 lub T-72B, i niektóre zaawansowane czołgi lekkie korzystają z ekranów przeciwkumulacyjnych z ulepszonym pancerzem NERA. Ten pancerz reaktywny jest dość niedrogi, łatwo go zamontować i inteligentnie kontroluje fale uderzeniowe, by zminimalizować uderzenie pocisku.

Statki kosmiczne
Ekrany przeciwkumulujace są używane nawet w projektach statków kosmicznych, aby chronić maszynę przed latającymi odłamkami, drobinami i fragmentami meteorytów w przestrzeni kosmicznej.


Czy te ekrany działają w grze? Wypróbujcie ekrany przeciwkumulacyjne w grze już teraz

Gotowi na wypróbowanie ekranów przeciwkumulacyjnych? Wjeżdżajcie do gry i pokażcie swoje możliwości w bitwie. Obejrzyjcie poniżej niektóre pojazdy w grze wyposażone w ekrany przeciwkumulacyjne. Którym zagracie najpierw?

Charakterystyki VIIIS-2 shielded podobne są do tych u możliwego do zbadania VIIIS czołgu z drzewa technologicznego. Jednak wagę ekranów czołg ten często przypłaca mobilnością. Więc na co się w ogóle zdają te ekrany?

Ekrany mogą ochronić ten pojazd przed pociskami HEAT i zmniejszyć uszkodzenia od pocisków OB. Ekrany dają przewagę nad przeciwnikami bez pocisków APCR. Ekran ma tylko 5 mm grubości, ale może powstrzymać pocisk HEAT kal. 152 mm z VIISU-152.


Do zobaczenia na polu bitwy, Dowódcy! Do dzieła!

ź: WoT

3 3 votes
Oceń wpis:
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze