1.9: elementy nowego balansu

Po ostatniej iteracji Piaskownicy potrzebowaliśmy trochę czasu, aby przeanalizować statystyki i wyniki ankiety.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim aktywnym graczom, którzy zaangażowali się w testowanie i podzielili się swoimi uwagami. Testy nowego balansu okazały się bardzo przydatne, odkrywcze i pomocne w zrozumieniu, w która stronę powinniśmy iść dalej.

Dziękujemy za Wasze opinie!

Ten skomplikowany rebalans posiadał wiele elementów, które poddaliśmy testom. Potwierdziło się wiele naszych hipotez, ale niektóre rozwiązania nadal potrzebują dopracowania.

Jednak dzięki testowaniu w Piaskownicy i Waszemu zaangażowaniu dysponujemy teraz niezbędnymi danymi, które pozwolą nam kontynuować nasze badania i dalszy rozwój elementów nowego balansu. Jak tylko je dopracujemy i zaktualizujemy, będziecie mogli przetestować je w Piaskownicy. Doceniamy Wasze poświęcenie!

Na serwerze Piaskownicy dzielimy się pomysłami i hipotezami z naszymi graczami oraz czytamy ich opinie na temat bieżących zmian, rozgrywki i rebalansowania. Ta platforma została stworzona w celu wspólnego rozwiązywania problemów, razem ze społecznością graczy. Testowanie jakichkolwiek elementów w Piaskownicy nie oznacza, że zostaną one wykorzystane w grze.

Co dalej?

Obecnie pracujemy nad następującymi najbardziej obiecującymi rozwiązaniami w najnowszej iteracji nowego balansu:

 • Zwiększenie liczby PW i pojemności magazynu amunicji dla pojazdów niskiego poziomu
 • Zmiany w drzewie technologicznym
 • Pojazdy kolekcjonerskie

Z Waszych uwag wywnioskowaliśmy, że ogólnie, podobały Wam się te zmiany, a wyniki testów potwierdzają nasze odczucia. Zamierzamy wprowadzić te elementy w nadchodzącej aktualizacji 1.9. Przyjrzyjmy się im zatem z osobna.

Zwiększenie liczby PW i pojemności magazynu amunicji dla pojazdów niskiego poziomu

Podczas testów Piaskownicy zwiększyliśmy pulę PW dla wszystkich pojazdów. Po dokładnym przeanalizowaniu wyników testów, zdecydowaliśmy się nieco zmienić nowe wartości PW dla wszystkich pojazdów poziomów I–VI.

Zmiany w puli PW dla pojazdów niskopoziomowych dadzą następujące efekty:

 • zwiększoną ogólną skuteczność i lepszą żywotność w bitwach niskiego i średniego poziomu, co uczyni je jeszcze przyjemniejszymi.
 • bardziej komfortowe przejście na pojazdy wyższych poziomów.
 • spójniejszą progresję wytrzymałości pomiędzy poziomami.
 • nowi gracze będą mogli nauczyć się więcej z każdej przeprowadzonej bitwy i tym samym szybciej ulepszyć swoje umiejętności.

Co więcej, zwiększyliśmy pojemność magazynu amunicji dla tych pojazdów, adekwatnie do ich zwiększonej puli PW.

Zmiany w drzewie technologicznym

Interfejs drzewa technologicznego będzie jeszcze bardziej przejrzysty, prostszy i łatwiejszy w użyciu dla graczy. W wyniku tej zmiany wizualnej i przeniesienia czołgów niskopoziomowych, graczom łatwiej będzie nawigować i określać najlepsze ścieżki rozwoju.

Centralna gałąź będzie najprostsza i najbardziej przejrzysta. Będzie to gałąź czołgów ciężkich. Od niej można będzie przejść do czołgów średnich i niszczycieli czołgów. Artyleria znajdzie się na górze, a czołgi lekkie na samym dole drzewa technologicznego. Zobaczcie sami.

+10 zdjęć

Pojazdy kolekcjonerskie

Dostaliśmy od Was wiele informacji zwrotnych na temat testów w Piaskownicy dotyczących pojazdów kolekcjonerskich oraz powiązanej z nimi rekompensaty. To najgorętsze tematy w społeczności graczy, więc omówimy je szczegółowo.

Jeszcze raz podkreślamy: wszystkie 92 pojazdy przeniesione z drzewa technologicznego, w tym czołgi poziomów IX–X wspomniane poniżej, pozostaną w grze.

Po wprowadzeniu funkcjonalności pojazdów kolekcjonerskich wszystkie kolekcjonerskie czołgi pozostaną w garażu i będą dostępne w dowolnym momencie po wejściu nowej aktualizacji na serwer główny. Sprawdźcie sami.

 • Maksymalny poziom dostępnych pojazdów kolekcjonerskich zależy od tego, jaki jest najwyższy poziom, który zbadaliście dla poszczególnej nacji. Na przykład, po zbadaniu V poziomu w drzewie francuskim zyskacie dostęp do wszystkich francuskich pojazdów kolekcjonerskich aż do poziomu V włącznie.
 • Aby zakupić kolekcjonerskie pojazdy potrzebujecie jedynie kredytów—PD nie będą wymagane — co będzie korzystniejsze zarówno dla nowych graczy jak i tych doświadczonych. Koszt kupna i sprzedaży pojazdów w kredytach nie będzie się różnił od bieżących wartości. Łatwiej też będzie otrzymać status elitarny dla czołgów spoza puli premium, ponieważ nie będziecie musieli badać kolejnego czołgu z gałęzi.
 • Dostępne będą podstawowe wersje wszystkich czołgów, zatem po ich kupnie możecie zacząć ulepszać ich moduły, podobnie jak w standardowych pojazdach.
 • Pojazdy kolekcjonerskie nie będą się różnić od ich poprzednich wersji. Nie stracą możliwości otrzymania statusu elitarnego, który będzie łatwiejszy do zdobycia.

Poza czołgami poziomów I–VIII, przeniesiemy też następujące czołgi poziomów IX-X:

Poza tym niektóre pojazdy zostaną przeniesione na inne poziomy lub nawet dostaną przypisaną inną klasę. Do gry wejdą po raz pierwszy także nowe czołgi. Sprawdźcie sami.

LISTA POJAZDÓW

Pojazdy, które zostaną przeniesione na inne poziomy (w sumie 12 jednostek)

Pojazdy, którym zostanie nadana nowa klasa (w sumie 5 jednostek)

Pojazdy, które zostaną dodane w grze (w sumie 3 jednostki)

 • B-5— radziecki czołg lekki III poziomu.
 • T6 Medium— amerykański czołg średni IV poziomu. Innymi słowy, to ten sławny Sherman, z właściwym sobie stylem gry.
 • Cavalier— brytyjski czołg średni V poziomu.

Pojazdy kolekcjonerskie znacznie uproszczą gałęzie wielu nacji, które od teraz będzie łatwiej nawigować. Jednocześnie nadal możecie cieszyć się rozbudowaną kolekcja czołgów w swoich garażach. Co więcej, wprowadzimy też nowe medale za odblokowywanie pojazdów kolekcjonerskich, co wydłuży listę Waszych osiągnięć w grze.

FAQ

Co stanie się z pojazdami przeniesionymi z drzewa technologicznego? Czy pozostaną one w grze?

Wszystkie 92 pojazdy, które otrzymają status kolekcjonerskich, pozostaną w kliencie gry i na kontach graczy (pod warunkiem, że będą tam zanim aktualizacja wejdzie w życie). Po wprowadzeniu pojazdów kolekcjonerskich, wszystkie te jednostki będą dostępne do kupienia za kredyty i nie będzie trzeba wydawać PD na ich zbadanie.

Jak zdobyć czołg kolekcjonerski?

Pojazdy kolekcjonerskie w drzewie każdej nacji będą dostępne do kupienia, zależnie od najwyższego poziomu, jaki zdołaliście zbadać w danym drzewie. Na przykład, jeśli zbadaliście już Tigera II w drzewie technologicznym Niemiec, to będziecie mogli kupić Jagdpanther II i inne niemieckie pojazdy kolekcjonerskie niższych poziomów.

Jaka jest najbardziej zasadnicza różnica między pojazdami kolekcjonerskimi a standardowymi pojazdami możliwymi do zbadania? Czy należy przeszkolić załogę, aby przypisać ją do kolekcjonerskich pojazdów?

Główna różnicą jest sposób, w jaki możecie je nabyć. W przypadku pojazdów kolekcjonerskich nie musicie wydawać PD na ich badanie. Pod względem innych cech (ekonomii, szkolenia załogi itd.), standardowe i kolekcjonerskie pojazdy nie różnią się od siebie.

Gdzie można kupić kolekcjonerskie czołgi?

W osobnej sekcji w sklepie w grze. Możecie tam dotrzeć z drzewa technologicznego, lub przez zakładkę „Pojazdy kolekcjonerskie” w sklepie w grze. Nie utracicie zniżki w kredytach, która otrzymaliście, na przykład, podczas Operacji świątecznych.

Co stanie się z osiągnięciami Inżynier-mechanik i Ekspert pancerny?

Osiągnięcia Inżynier-mechanik i Starszy ekspert pancerny stosuje się tylko dla standardowych pojazdów możliwych do zbadania.

Aby zdobyć osiągniecie Narodowy inżynier-mechanik należy zniszczyć wszystkie czołgi z drzew technologicznych poszczególnych nacji, z kolekcjonerskimi włącznie.

Planujemy też dodać nowe osiągnięcie za zebranie wszystkich pojazdów kolekcjonerskich w grze oraz 11 specjalnych osiągnięć za posiadanie wszystkich pojazdów kolekcjonerskich poszczególnej nacji.

Ile będą kosztować pojazdy kolekcjonerskie?

Koszt ich zakupu i sprzedaży pozostanie taki sam jak w przypadku ich standardowych wersji.

Czy pojazdy kolekcjonerskie zostaną w przyszłości zrebalansowane?

Pojazdy kolekcjonerskie są tak samo ważne jak te standardowe, zatem podlegają też tym samym zasadom, jeśli chodzi o rebalansowanie.

Jak wyposażone będą pojazdy kolekcjonerskie?

Pojazdy kolekcjonerskie zostaną przeniesione wraz z wszystkimi ich modułami i będzie można wybrać, które z nich zamontować na czołgu. Na przykład, dla Shermana Jumbo możecie wybierać pomiędzy działem kal. 76 mm a działem używającym pocisków odłamkowo-burzących.

Mechanika przenoszenia pojazdów kolekcjonerskich

 1. Jeśli pojazd do poziomu VIII włącznie został przeniesiony do zakładki Pojazdy kolekcjonerskie, jednostka kolejnego poziomu (+1) oraz wszystkie czołgi niższych poziomów zostaną automatycznie zbadane*. Stanie się tak niezależnie od tego, czy pojazd ten został kupiony, czy nie.
 2. Wszystkie fragmenty schematów niezbadanych pojazdów zostaną zamienione na odpowiadająca im liczbę uniwersalnych i narodowych fragmentów, zależnie od poziomu jednostki. Na przykład, schemat pojazdu IV poziomu zostanie zrekompensowany 1 narodowym i 4 uniwersalnymi fragmentami schematów.
 3. Jeśli zbadaliście przeniesione pojazdy poziomów IX−X (113, Т-62А, AMX 30 B, AMX 30 1er prototype), możecie kupić je w zakładce Pojazdy kolekcjonerskie w dowolnym momencie po wystartowaniu aktualizacji 1.9, niezależnie od tego, czy już zbadaliście inne czołgi poziomów IX-X.
  Na przykład: zbadaliście jedynie dwa francuskie czołgi poziomów IX-X, AMX 30 1er prototype i AMX 30 B. Po wprowadzeniu aktualizacji możecie zakupić je w dowolnym momencie w zakładce pojazdów kolekcjonerskich, nawet jeśli zbadaliście maksymalnie czołgi VIII poziomu we francuskiej gałęzi.
 4. Wszyscy gracze, którzy byli już blisko zdobycia trzech pojazdów X poziomu (113, AMX 30 B, T-62A), ale ich nie zbadali i zatrzymali się na jednostkach poziomu IX (111, AMX 30 1er prototype, T-54) oraz nie zbadali żadnych pojazdów poziomu X, dostaną dostęp do czołgów X poziomu z tych nacji w zakładce Pojazdy kolekcjonerskie, po wprowadzeniu aktualizacji.
 5. Wszyscy gracze, którzy byli już blisko zdobycia pojazdu IX poziomu ( AMX 30 1er prototype), ale go nie zbadali i zatrzymali się na jednostce poziomu VIII (Batignolles-Châtillon 12t) oraz nie zbadali żadnych pojazdów IX poziomu, dostaną dostęp do czołgów IX poziomu (+1 poziom) z francuskiej nacji w zakładce Pojazdy kolekcjonerskie, po wprowadzeniu aktualizacji.
*Mamy wiele czołgów w drzewie technologicznym, dlatego istnieją wyjątki od tej reguły. Na przykład, w przypadku brytyjskich pojazdów I poziomu jedynie nowy brytyjski czołg I poziomu zostanie zbadany. Japońskie pojazdy II poziomu zostaną odblokowane wraz z ich modułami. Istnieje jeszcze kilka innych wyjątków, o których napiszemy przy okazji nadchodzącego testu publicznego.
Zasady rekompensaty wejdą w życie w momencie wprowadzenia aktualizacji 1.9 na serwery główne. Powyższe rodzaje rekompensaty mogą nie być dostępne podczas testów publicznych wersji 1.9. Będziemy się z Wami dzielić wiadomościami z wyprzedzeniem, jak tylko otrzymamy więcej informacji.

FAQ

Zbadałem T-62A przez T-54 i dopiero dziś go odblokowałem. Nadal mam PD powiązane z tym czołgiem. Co się z nimi stanie?

 • Jeśli posiadacie czołg X poziomu z radzieckiej gałęzi, poczekajcie na wprowadzenie aktualizacji. Potem będziecie mogli zdobyć T-62A bez wydawania PD i zakupić go za kredyty po cenie standardowego czołgu X poziomu.
 • Jeśli w Waszym radzieckim drzewie technologicznym nie ma żadnych zbadanych czołgów X poziomu, możecie wydać te PD w celu zbadania Object 140 i automatycznie odblokować T-62A.
 • Jeśli już posiadacie Object 140, T-54 zyska status elitarny, a zyskane powiązane z nim PD możecie wydać wedle woli.

Ten przykład ma zastosowanie dla wszystkich pojazdów kolekcjonerskich. Możecie zdobyć pojazd, który Was interesuje, nawet jeśli nie starczyło Wam czasu na jego zbadanie zaraz po wprowadzeniu aktualizacji, bez wydawania ani jednego PD.

Czy nowy gracz może kupić pojazd kolekcjonerski X poziomu?

Nie, ponieważ aby uzyskać dostęp do poziomów kolekcjonerskich X poziomu, należy zbadać czołg X poziomu w drzewie technologicznym danej nacji. Jeśli już tak zrobiliście, trudno Was nazwać nowymi graczami.

Powiedzmy, że zbadałem Jagdpanther II przed wprowadzeniem aktualizacji 1.9, jednak kolejny pojazd, Jagdtiger, nie został odblokowany. Co dalej?

Jeśli już posiadacie Jagdpanther II w swoim garażu, on nadal tam pozostanie. Jeśli nie, możecie go kupić w sklepie w grze, w zakładce Pojazdy kolekcjonerskie. W tym przypadku Jagdtiger zostanie zbadany automatycznie.

Czy wprowadzone zostaną restrykcje odnośnie gry pojazdami kolekcjonerskimi w niektórych trybach, turniejach lub wydarzeniach w grze?

Pojazdy kolekcjonerskie nie będą miały żadnych restrykcji w porównaniu z czołgami możliwymi do zbadania, więc nie wahajcie się używać ich we wszystkich trybach.

Jeszcze raz dziękujemy Wam za Wasze opinie! Wasz wkład w rozwój World of Tanks jest nieoceniony. Zostańcie z nami, wyczekujcie nowych wiadomości i powodzenia na polu bitwy!

28 Odpowiedzi do “1.9: elementy nowego balansu

 1. Super mój ulubiony pojazd KV-1S pójdzie znakiem tego na poziom 6. W większości przypadków nie radzi sobie już z 6 choć z nimi szanse ma a z 7 to już problem jest. A teraz będzie rzucany na poziom 8? Jeśli penetracji mu nie pod niosą to będzie jedną wielką kupą. KV-85, T-150 i KV-2 będą go odsuwać z uwagi że będą lepsze. To moja tylko opinia.

   1. WG nie potwierdziło tego, tym bardziej że po co stary KV-1S skoro KV-85 będzie miał wciąż swoją konfiguracje jako czołg kolekcjonerski a na poziomie 7 masz KV-122 który w zasadzie też jest starym KV-1S więc po co ci trzeci taki sam czołg

    1. „Stary” KV-1S miał całkiem przyzwoite parametry działa 122mm (tego samego, które ma IS na VII tierze): czas przeładowania, „rozjeżdzanie się” celownika, wychył w dół. To nie był ten sam czołg, co KV-85 z armatą 122mm. Dodaj do tego niesławną ruską celność (te trafienia „z dupy” przez pół mapy…) oraz stosunek 390 obrażeń do średniej ilości HP tierów IV – VI, a otrzymasz mokry sen seal clubbera.
     Zapowiadane zwiększenie ilości HP tierów do VI włącznie stępi zęby tej bestii, więc pewnie dlatego chcą zmienić tier z V na VI.

 2. Zazwyczaj nie jestem wulgarny, ale teraz się nawet ja nie pochamuję… Kurwa, co za zjeby z WG! Kurwa, pojazdy kolekcjonerskie, może jeszcze z leichtraktora zrobią II, a I zajmie Kurwa K-Wagen!? KV… Kurwa… KW-1S powinien być V, aby kurwa gra była jeszcze historyczna… może niech kurwa jeszcze Tigerowi I dadzą armatę 12,8 cm albo pz 1c z magazynkiem mieszczącym 6 naboi od Grilla 15… Kurwa, jak to wejdzie odinstalowuję to ścierwo z komputera, żeby mi majkrafta nie przyćmiło :P

  1. Jakiej historycznosci ty sie doszukujesz? O co Ci czlowieku chodzi. Pieprzysz jak potluczony. 75% czolgow to nawet nie prototypy tylko projekciki nieby gdzies tam odgrzebane. Cale drzewka lub nacje na tym bazuja. A ty sie sadzisz o to czy KW-1S bedzie na V czy VI tierze? A fakt ze potezny tygrys jest posmiewiskiem VII tierow to strasznie historyczne bo leja go medy ktorych nigdy niemialby szansy spotkac bo nieco inny okres czasu jest ok? Albo ze pol hp 1/3 mu TD ktore nie istnialy jest ok? Ze bez klopotu przebijaja go lajciki ktore nie istnialy?

  2. „KW-1S powinien być V, aby kurwa gra była jeszcze historyczna”
   ???? Ale że co, rozkazem nr 69 Ludowego Komisarza Obrony Józefa Stalina z dnia 30 lutego 1954 roku KW-1S musi być V tier bo jak nie to kurwa skurwysyny?
   Serio nie ogarniam ludzi, którzy krzyczą o historyczność w tej gierce, jak w niej śmigają wymysły jakiegoś Paszki pomalowane w mandarynki.

 3. W imię walki o lepsze jutro dla kretynów i niedomagających umysłowo WG kastruje i niweluje wszystko co „skomplikowane” i „wymagające”. Obecnie w bitwach randomowych im więcej premek w drużynie tym mniejsza szansa na wygraną a dobrzy gracze losowani są na pozycji -2, za to miernoty +2. Na około 40 bitew dziennie jestem losowany na pozycji -2 około 30 razy.

  1. Jisaburo Ozawa czy ty chociaż raz byłeś z czegoś zadowolony ? Zawsze narzekasz i nawet na 14 dni konta Premium za Free marudziłeś, że chciałeś odpocząć od WoT, a które mogłeś odebrać w dowolnym terminie do 3 kwietnia.

 4. Ok jak dla mnie bardzo sensowne. Uproszczenie drzewek jak najbardziej na tak. Wiele pojazdow jest zwyczjnie zbednych. Ale bardziej interesuja mnie wnioski jakie WG wyciagnelo jezeli chodzi o proponowana mechanike pociskow OB oraz o zmiany na gownomio… znaczy artyleriach. Czy stana sie jeszcze wiekszym rakiem czy zostana zbalansownae. Dzieki mechanice ogluszenia ktora przyznaje punkty aktualnie artyleria nie ma problemu nawet z celowaniem do LT czy MT. Moze kiedys miala z duze obrazenia na strzal ale przynajmniej wolala walic w HT. Teraz wali we wszystko co wyswieci bo nawet jak nie zada obrazen to ogluszy co liczy sie jako asysta. Paradoksalnie czesciej obrywam od arty grajac medem niz grajac ciezarkiem. Czemu? Bo ogluszony LT lub MT szybciej dostanie w leb i jest totalnie bezuzyteczny. I rebalans kolowcow poprosze bo te gnidy od boku sa twardsze niz HT. Przyjmie na oponki od najwiekszego TD, naprawi sie i jedzie dalej. Wiele linii LT przestalo miec wogole sens w dobie tych wariatow z burzakami

 5. „Jeśli już posiadacie Jagdpanther II w swoim garażu, on nadal tam pozostanie. Jeśli nie, możecie go kupić w sklepie w grze, w zakładce Pojazdy kolekcjonerskie. W tym przypadku Jagdtiger zostanie zbadany automatycznie.”

  Czyli jak mam Jagdpanther II kupiony w garażu, ale jest pusty i bez załogi i nie mam na nim ani jednej bitwy to z automatu dostanę IX tier, którego nie jest zbadany ? ? ? Za darmo 9 tier ?! LOL….

  A i jeszcze Valentine:
  Valentine — z IV poziomu na III poziom

  Nie wiem jak zrobią to teraz, ale poprzednio na piaskownicy zostawili mu pancerz i armatę topową i miało to coś 90 peny i 110 dmg na III tierze a samo miało 60 mm pancerza z każdej strony… jak to tak zostawią to zgadnijcie jak będzie wyglądał mm na II – III tierze….

  1. Nie. Jezeli masz obadanego Jagdpanthera II ale nie kupionego wtedy jezeli go kupisz jako pojazd kolekcjonerski wybada sie automatycznie Jagdtiger. Czytanie ze zrozumieniem. Pojazdy nizszych tierow musza byc zrebalansowane. Inaczej beda kwiatki w stylu V tieru z penetracja 60mm

   1. Pozwolę sobie zauważyć, że chyba Ty nie do końca opanowałeś czytanie ze zrozumieniem ;)
    „Jeśli pojazd do poziomu VIII włącznie został przeniesiony do zakładki Pojazdy kolekcjonerskie, jednostka kolejnego poziomu (+1) oraz wszystkie czołgi niższych poziomów zostaną automatycznie zbadane*. STANIE SIĘ TAK NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY POJAZD TEN ZOSTAŁ KUPIONY, CZY NIE.”
    Specjalnie dla Ciebie dużymi literkami. Wystarczy zbadać JPII, a po aktualizacji Jagdtiger zbada się z automatu.

Dodaj komentarz