Historia bez cenzury: bój ci w lufę – Bitwa na łuku kurskim

Kolejna akcja marketingowa polskiego oddziału WG:
Chcesz zasiąść za sterami czołgu albo działa samobieżnego? Odpal World Of Tanks Blitz i sprawdź jaki prezent dla Was przygotowaliśmy – LINK (ref link Historii bez cenzury)

Dzisiaj opowiemy Wam o największej bitwie pancernej w historii. Jak to się stało, że Niemcy przegrali starcie z Sowietami, mimo że według niektórych statystyk wygrali? Czy niemieckie „Pantery” mogły zmienić losy bitwy? Czym różniły się działa samobieżne od czołgów i czym były „organy Stalina”? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego odcinka. Zapraszamy do oglądania!

4 Odpowiedzi do “Historia bez cenzury: bój ci w lufę – Bitwa na łuku kurskim

 1. aż boję się oglądać, żeby mnie coś nie pierd*** jak usłyszę o realistycznych polach bitew i historycznych maszynach w wot

 2. >>Nie była największą w dziejach. Największą była bitwa w rejonie Dubno – Łuck – Brody (23–30 czerwca 1941)

  Dokładnie. Tylko wszyscy zafiksowani są na Łuku Kurskim.

  >> III Rzesza miała katastrofalne niedobory w ludziach a nie sprzęcie (już od 1942)

  Doskonały przykład formacje SS, które rekrutowały na potęgę ochotników z terenów podbitych, bo Wehrmacht nie chciał rdzennych poborowych oddawać.

 3. To jest trochę bardziej złożone.

  Największą jeśli chodzi o ilość czołgów faktycznie jest bitwa Dubno – Łuck – Brody, o której historiografia długo nie chciała wspominać.
  Kursk jest jedną z największych bitew pancernych, ale warto wspomnieć też o Gembloux w 1940.

  Co do niedoborów – i tak, i nie. W 1942/42 Niemcy nie mieli jeszcze takiego problemu z siłą żywą, choć problemem stawały się straty wśród wyszkolonych i doświadczonych żołnierzy, których trudniej jest zastąpić tak po prostu.
  Problemem wówczas był raczej sprzęt i paliwo. Do Stalingradu Niemcy nie przeszli w pełni na ekonomię wojenną i nie produkowali aż tyle sprzętu, ile było potrzebne.
  Poza tym, problemem Niemców nie była nawet, powiedzmy, ilość czołgów które mogli wyprodukować ale to, że oprócz czogłów potrzeba było masy transporterów, ciężarówek, lokomotyw które są niezbędne do sprawnego zaopatrywania jednostek i utrzymywania ich mobilności.

Wyłączono możliwość dodawania komentarzy.