Armored Warfare: XM247 Sergeant York

XM247 Sergeant York był produkowanym w małych ilościach samobieżnym działem przeciwlotniczym z początku lat 80-tych, które stanowiło zwieńczenie programu DIVAD, obejmującego również inny pojazd dostępny w Armored Warfare, a mianowicie M48 GAU-8.

scr1

Działo zostało zaprojektowane jako system przeciwlotniczy, który miał towarzyszyć formacjom pancernym, chroniąc je głównie przed helikopterami i nisko latającymi samolotami szturmowymi. Niestety, pojazd został zbyt wcześnie wprowadzony do produkcji i ucierpiał z powodu licznych problemów wieku dziecięcego, co doprowadziło do jego ostatecznego wycofania w 1985 roku.

W Armored Warfare pojazd XM247 Sergeant York będzie opancerzonym wozem bojowym premium 5. poziomu. oraz pierwszą nagrodą Bitewnej Drogi Patriotów przyznawaną za przejście jej poziomów. Kolejną nagrodą Bitewnej Drogi będzie niedawno zaprezentowany lekki czołg premium 8. poziomu Griffin 120mm.

scr7

Jak można wywnioskować na podstawie wyglądu, będzie to dość ciężki OWB z dwoma działami i dużą siłą rażenia. Zanim jednak wdamy się w szczegóły, zwyczajowe zastrzeżenie:

Poniższe parametry są wartościami wstępnymi, ponieważ pojazd nie został jeszcze odpowiednio przetestowany. Z pewnością ulegną one zmianie i należy traktować je jedynie jako pewien zarys.

Biorąc to pod uwagę, można powiedzieć, że:

XM247 będzie nieco przypominać większy, cięższy, wolniejszy, ale także lepiej uzbrojony i opancerzony OWB AMX-13 DCA. Zważywszy jednak na jego klasę, opancerzenie nie będzie stanowiło głównego parametru. Kadłub pojazdu (z czołgu podstawowego M48A5, w kategoriach gry Magach 5) będzie w stanie wytrzymać lekki ostrzał, natomiast duża wieżyczka w mniejszym lub większym stopniu będzie podatna na wszystko, w tym lżejsze działka automatyczne. Nie będzie to pojazd przełamujący, ani nawet frontowy.

Nie będzie również charakteryzował się dużą mobilnością – ze względu na kadłub i silnik wywodzące się z czołgu Patton, przyspieszenie i maksymalna prędkość pojazdu będą mniej więcej na podobnym poziomie, chociaż zapewnimy mu mocniejszy silnik o mocy 900 KM niż w oryginalnym pojeździe, aby zrekompensować dodatkowy ciężar wieży.

scr8

Zamiast tego, XM247 będzie pojazdem wsparcia ogniowego o średnim i dalekim zasięgu. Dzięki dość dokładnym podwójnym działom automatycznym kal. 40 mm i przyzwoitej szybkostrzelności (400 strzałów na minutę dla obu dział łącznie) będzie w stanie spuścić grad pocisków i ognia na każdy cel. Jego działa będą wystrzeliwać albo pociski HE-I (z popularną dodatkową premią do szansy podpalenia przeciwnika), albo solidne pociski podkalibrowe AP o penetracji 200 mm i 50 pkt. obrażeń na strzał.

Dodatkowo, działa nie będą strzelać seriami – po prostu naciskaj lewy przycisk myszy i utrzymuj wroga w zasięgu wzroku. Oczywiście z czasem spowoduje to zmniejszenie celności, ale strzelanie długimi seriami będzie opcją.

Prawdopodobnie dokonaliście już odpowiednich obliczeń – zgadza się, pojazd ten będzie zadawał bardzo duże obrażenia na minutę, szczególnie przeciwko lekko opancerzonym celom. Jego działa również będą pozwalały na dość wygodne celowanie (-10/+85 depresji oraz elewacji, szybkie nakierowywanie wieży).

Jednakże, jak się pewnie domyślacie, pojazd ten, biorąc pod uwagę jego rozmiar, będzie dobrze widoczny. W końcu to przecież podwozie czołgu podstawowego z wieżyczką większą niż w pierwowzorze. W rezultacie, podczas gdy zasięg widzenia będzie doskonały (415 metrów), współczynnik kamuflażu będzie dość słaby (16 procent).

scr9

Sergeant York ma jednak jeszcze jednego asa w rękawie – system aktywnego radaru, pozwalający na rozstawienie zestawu radarowego do wykrywania wrogów na większe odległości. Skorzystanie z tej opcji sprawi, że będzie jeszcze bardziej widoczny niż wcześniej (redukcja kamuflażu z 16 do 12 procent), ale jednocześnie zasięg widzenia ulegnie zwiększeniu z 415 metrów do 450 metrów.

ź: AW

Dodaj komentarz