Pojazdy, emblematy i inskrypcje są integralną częścią wszystkich projektów Wargaming. Z ich pomocą możemy stworzyć atmosferę tamtych czasów i wydarzeń. Niektóre z tych elementów rozgrywki (inskrypcje: „Stalinec”, „Za Stalina!”, „Za naszą Radziecką Ojczyznę!”, „Józef Stalin” itp.) są upolitycznione i często stanowią urazę, czy też budzą mieszane uczucia u wielu użytkowników. Firma WG zdaje sobie sprawę, iż część poszczególnych użytkowników/graczy naszej społeczności może poczuć się urażona obecnością tych haseł w grze. Jednocześnie pragniemy poinformować, że nie chcemy przekręcać historii i usuwać zawartości gry, która nie jest zakazana na poziomie międzynarodowym.

5688 900

755px-valentine-tank-stalin

Zs02

W World of Tanks materiały te są powszechnie dostępne dla każdej nacji w grze, za wyjątkiem symboli mocno związanych z symboliką Państw Osi (nazistowskie Niemcy, faszystowskie Włochy i militarystyczna Japonia) oraz ich sojusznikami – inicjatorami wybuchu IIWŚ. Nastawienie firmy WG do tej symboliki jest szczególnie negatywne i zakazuje ich używania w obecnych i przyszłych projektach, tak aby nie rozprzestrzeniały się w śród społeczności graczy.

Planujemy restrykcyjnie przestrzegać tych zasad.

Kiedy wprowadzaliśmy system emblematów w wersji 8.0, zaimplementowaliśmy możliwość umieszczania różnych emblematów i inskrypcji dla różnych regionów świata, bez jednoczesnego przedstawienia oficjalnego stanowiska firmy odnośnie użycia tych elementów gry. Rezultatem tego było usunięcie emblematów i inskrypcji powiązanych z osobą Józefa Stalina z serwerów znajdujących się w Europie, Ameryce oraz z serwerów znajdujących się w Azji.

Nasza społeczność graczy pomogła Nam zrozumieć, iż błędem było ich usuwanie. Pomimo faktu, iż nazwisko Stalina nie jest powiązane tylko ze zwycięstwami, ale także ze wczesnymi porażkami podczas wojny. Nie możemy zapomnieć, iż pomimo tego, że wiele jego działań zostało ocenionych zbyt surowo, to jego ostateczny wkład w zwycięstwo nad faszyzmem, jako jednego z przywódców narodów nastawionych przeciwko Hitlerowi, jest niepodważalne. W patchu 8.8, wszystkie inskrypcje powiązane ze Stalinem powrócą dla wszystkich regionów świata.

Pamiętamy Nasza historię i jesteśmy z niej dumni.

Oficjalne stanowisko WG

LINK: podsumowanie

oraz część II

Tagged with →  

42 Responses to symbole zwycięstwa

 1. Latająca Maszyna pisze:

  Sąd dumni z wymordowania 20 tysięcy polskich jeńców i współpracy z Hitlerem? Pogratulować.

 2. r89 pisze:

  nie ma to jak gloryfikować największego morderce w historii

 3. Dopóki SerB i reszta kształtujących politykę wizerunkową WG nie kandyduje u nas w wyborach to mam to totalnie w zadzie. Szukam w tej grze rozrywki i tylko tego. Napisy na czołgach, imiona i nazwiska załogi, ksywki pozostałych graczy, to wszystko ma dla mnie znikome znaczenie.

  A w powyższym stanowisku WG doszukiwałbym się zagrywki PRowej. Obstawiam, że celowo chcą wywołać kontrowersje. „Nie ważne jak, byleby mówili.”

 4. szafix pisze:

  Ciekawe czemu w takim razie na serwerze RU nie ma swastyk…przecież to historyczny symbol.

 5. Seba451s21 pisze:

  Powinny być wszystkie wojenne inskrypcje + symbole.Kur*a to jest gra ,ja rozumie jakby wam na domach ktoś to pisał ale nie do cholery na wirtualnych czołgach.
  Pedały i muzułmanie na ulicach tolerujecie ale znaczka już nie.

 6. Guziec87 pisze:

  To jest jawna kpina i przekręcanie historii.

  Jako, że dla Polski i Polaków obecna ocena Stalina i stalinizmu jest jednoznacznie negatywna, a społeczność polska na WoT EU jest największa, to pasowałoby zorganizować petycję przeciwko tym inskrypcjom na naszym serwerze.

  Najbardziej rozwala mnie argumentacja – Stalin to bohater bo wygrał wojnę (nie ważne jakim kosztem dla ZSRR i narodów ościennych) – ciekawe czy gdyby Hitler wygrał to też WG by go tak gloryfikowało?
  Poza tym WG zapomina, że poza Wielką Wojną Ojczyźnianą, gdzie Stalin był tym „dobrym”, jest jeszcze wcześniejszy okres, gdzie Stalin ramię w ramię z Hitlerem dokonywał rozbioru Europy, napadając na Polskę, kraje bałtyckie czy Finlandię.

  Kolejny argument – te inskrypcje są historyczne – a przepraszam, swastyka to już nie jest historyczna?
  WG jest aż niesmaczne w tym swoim propagandowym zapale – będzie Stalin bo my go lubimy, ale Hitlera nie bo go nie lubimy…

  Najlepiej niech jeszcze dodadzą takie inskrypcje jak „Beria” czy „Dzierżyński” – jak się bawić, to się bawić…

 7. mitotasak pisze:

  Heh a zobaczcie jak ruskie kacapy cieszą się z tego na swoim forum.

 8. Proponuję strzelać do każdego czołgu z takim emblematem bez względu na to, w jakiej jest drużynie – to chyba jedyna możliwa forma protestu…

 9. HatefulEvil pisze:

  To ja chce swastyke jak ma byc historycznie. Nie przeszkadza mi ani jedno ani drugie, tylko faworyzowanie jednego z dwojga.

 10. JezOOS pisze:

  Krew się we mnie gotuje jak czytam „Oficjalne stanowisko WG” … Żołnierze AK na terenach „wyzwolonych” przez ten dzicz zza Kaukazu sami się potykali i przez przypadek upadali na bagnety i się zabijali. Ale Stalin oczywiście o niczym nie wiedział.

 11. Motopompa_do_motopompowania_motowody pisze:

  Ehh. Czy wy naprawdę tak mało wiecie o świecie? Podstawowa zasada : „Zwycięzców nikt nie sądzi” oraz „Silniejszy ma zawszę rację”.

 12. raczej to, że punkt widzenia zależy od dupy położenia, btw komunizm był tak szkodliwy jak faszyzm albo nawet bardziej , ale wg jako białoruska firma nie może tego oficjalnie przyznać

 13. Roophert pisze:

  A pierdolamento… ja powiem tak, nie miał bym nic przeciwko emblematom związanych ze Stalinem, gdyby tak samo były dostępne emblematy związane z Hitlerem. Wprowadzenie „realiów” II WŚ, ok, ale takie pieprzenie jak tu teraz wypisali to już przesada.
  „Nie możemy zapomnieć, iż pomimo tego, że wiele jego działań zostało ocenionych zbyt surowo, to jego ostateczny wkład w zwycięstwo nad faszyzmem, jako jednego z przywódców narodów nastawionych przeciwko Hitlerowi, jest niepodważalne.”
  Jak delikatnie to zostało ujęte, no normalnie mnie zagotowało! „Zbyt surowo” – miliony wymordowanych Rosjan, tysiące Polaków, Ukraińców, Niemców… „zbyt surowo”.
  Po za tym zwycięstwo nad faszyzmem… ta, Sowieci dotarli do Włoch? Hmmm…

 14. _hobbest_ pisze:

  ręce kurwa opadają…ale był dzień klimenta woroszyłowa to i może być to.

 15. anonimej pisze:

  Normalnie lol, człowiek który wymordował wszystkich kompetentnych oficerów w ZSRR, spier… wygraną wojnę z Polską,wymordował polskich oficerów Katyń itd, zlekceważył informacje o ataku Rzeszy dzieki czemu miliony rosjan zginelo ma być bohaterem?
  Dzis pisze na support moje oficjalne stanowisko – od dziś zero $$ dla WG

 16. Kazek pisze:

  To czemu nie wywalili czołgów IS ? Przecież to Józef Stalin.

 17. JezOOS pisze:

  Wysłałem właśnie soczystą wiadomość do supportu WG. Czerwone kacapy nie dostaną ode mnie złamanego grosza. A SerB powinien dostać po mordzie młotem i ktoś powinien mu poprawić sierpem, jestem ciekaw czy wtedy powie swoje błyskotliwe „Strasznie …”

 18. G. pisze:

  Co za skurwy..ństwo!! Zawsze wiedziałem, że ruscy to chory naród a WG zarządzają kompletni debile, ale to bije wszelkie rekordy :/

 19. Atreyu pisze:

  Witam.

  Jeśli WG się nie ugnie i nie zmieni zdania – na co się nie zapowiada, to proponuję stworzenie moda usuwającego ww. emblematy i napisy z gry:
  http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/279462-088-usuniecie-stalinizmu-z-gry/

  Pozdrawiam.

 20. Jaraxle pisze:

  Wszelkie historyczne symbole związane z III Rzeszą są surowo zakazane. Używanie nazw nawiązujący do ideologii nazistowskiej surowo zakazane. A tym czasem wpychają „Za Stalina”. Powinni dorzucić jeszcze „który wymordował miliony ludzi”. Czytam sobie odpowiedzi ludzi odpowiedzialnych za Community i aż dziw bierze, że żaden z nich jakoś specjalnie nie oponuje na forum. Tylko coś tam grzecznie przytakują i kiepsko próbują argumentować tą odgórną decyzję. Tak się sprzedać za garść srebrników.

  Z jednej strony jakieś jęki o historyczności, a tym czasem dostajemy także czołgi, które nigdy nie wyszyły poza fazę projektu kreślarskiego. Nie wiem dlaczego tak bardzo WG chce zaginać rzeczywistość. Jakieś spadki na serwerach RU i liczą, że obudzi się w nich patriotyzm? Poczytałem trochę fora rosyjskie i tam ta decyzja została przyjęta, jak jakieś zwycięstwo, a Europejczycy są nazywani burżujami. Teraz tylko czekać na roaming. Będzie się działo.

  • brykus pisze:

   Stalin od wczesnych lat komunizmu walczył z inteligencją i zabijał wszelkie przejawy samodzielności. Rosjanie zostali przemaglowani do tego stopnia, że teraz to jeden z najgłupszych narodów świata. Najgłupszych znaczy pozbawionych własnej oceny….

 21. Wiecie co? Zaczyna mi to coraz bardziej wisieć. Znaczy wisieć w stosunku do gry i tego co sobie wg poczyna. Chcą w to brnąć? Ich sprawa. Po prostu do nich nic nie trafia i oni wiedzą lepiej, więc chyba najlepiej po prostu mieć ich gdzieś. Oni społeczność graczy i tak maja ciężko gdzieś.
  A potem gdy wejdzie roaming? Wtedy niech się te kacapy pojawią i nieważne w którym teamie – ubijac gadów i mozna im wtedy dopisać ‚za stalina’ ;p i niech płaczą, że te burżuje w europy szydzą z ich bohateryja narodowyjego. Ciekaw jestem czy coś wg by przedsiewzieło gdyby masowo ruskie na eu serwie byli wybijani 😉 Górę by wzięło ich polityczne (pr) nastawienie czy tez kasa ważniejsza by była ;P

 22. CapaciousCore pisze:

  Spamuj jeszcze więcej (PM’ów) aby nagonić więcej ruchu na swoją witrynę… Bojownik się znalazł. Jak się nie podoba to nie graj i przyglądaj się jak biznes się robi. Każdy może stworzyć taką gierkę, wypromować i czerpać zyski tym samym wprowadzać własne zasady. Skoro nie potrafią zaimplementować gotowca, który oficjalnie opublikowałem to z czym do ludzi… Z korporacjami się nie dyskutuje i zrozumiesz to jak będziesz na ich poziomie.

 23. Jedediasz Jedediasz pisze:

  Stalin doprowadził do tego że 2 wojna się wydarzyła
  Polecam obejrzeć:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=K4uok1VM2yU

 24. SLR pisze:

  Ech widzę dużo shitstormu. Prawda jest taka, że to jest gra historyczna (a przynajmniej w pewnym stopniu) dlatego ze względu na historię powinny być zarówno swastyki jak i młoty i sierpy. A propagowanie faszyzmu/nazizmu/komunizmu poprzez znaki zawsze było dla mnie niezrozumiałe. Jak w starych CoDach i MoHach gdzie zamiast swastyk (w wersji niemieckiej) były plusiki… Śmieszne to jest. Ludzie po zobaczeniu swastyki nie zaczną od razu gazować Żydów, tak jak po zobaczeniu czerwonej gwiazdy śpiewać Międzynarodówki. A WG robi to pod publiczkę, ale publiczkę rosyjską. Tam Stalin zawsze będzie dobrą postacią mimo 60 mln. ludzi zamordowanych za jego panowania. A co do kolegi Jedediasza i IIWŚ. Zarówno Hitler jak i Stalin dążyli do jej wybuchu i robienie winnego tylko ze Stalina jest okłamywaniem samego siebie.

Dodaj komentarz