Zostawię tylko wpis Falathiego, oraz zachęcam do pozostawania opinii w komentarzu i/lub na forum.

Panie i Panowie,

Jak zapewne zauważyliście, gracze na niektórych regionach poza EU mieli szansę nabyć Defendera w lutym. Chcemy być wobec Was w pełni transparentni w tej kwestii i dlatego informujemy Was, że obecnie nie mamy ŻADNYCH planów zaoferowania tego czołgu do sprzedaży na serwerze europejskim.

Dlaczego?

Gdy Defender został wprowadzony w 2017, wielu z Was wyraziło obawy odnośnie efektywności tego czołgu w grze i uznało go za o wiele za mocny. Spędziliśmy nieco czasu analizując uważnie sytuację i po przejrzeniu danych oraz Waszych opinii doszliśmy do wniosku, że ten czołg nie powinien pojawić się w sprzedaży, ponieważ sprawia problemy.
Przejdźmy do obecnej sytuacji. Wiele pracy włożono w ponowne zbalansowanie gry, co mocno zmieniło jej charakter i w związku z tym ponownie przyjrzeliśmy się pozycji Defendera w obecnej grze. Jakkolwiek wciąż sądzimy, że pojazd jest dobry o tyle w obecnej sytuacji nie jest już alfą i omegą czołgów ciężkich. Niemniej zdajemy sobie sprawę z tego, że europejska społeczność żywi mocne obawy związane z tym czołgiem i jego wprowadzeniem. Z tego powodu zdecydowaliśmy, że jak dotąd nie będziemy ponownie wprowadzać tego czołgu w Europie.

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy spośród Was mogą nie zgadzać się z tą decyzją. Będziemy ze szczególną uwagą śledzić Wasze opinie w tym wątku. Bardzo prosimy, podzielcie się Waszymi opiniami odnośnie Defendera: słuchamy.

Do zobaczenia na polu bitwy!

Tekst eng - Kandly
Commanders!

Many of you already noticed that players in some other regions of the world have the opportunity to get their hands on the Defender in February. We would like to be as transparent with you as possible about this question and let you know that currently we have no plans to put this vehicle on sale on the European Server for now.

Here is why:

When the Defender was first introduced back in 2017, many of you expressed concerns about its in-game performance as you considered it to be too powerful. We took the time to analyse the situation carefully and – after looking at the data and your feedback – we came to the conclusion that the tank should not be put on sale as long as we considered it to be problematic. Fast forward to today, a lot of work has been accomplished on the overall game balance, changing the metagame significantly, and leading us to re-assess the state of the Defender. While we still believe the vehicle to be a good one, we also believe the current meta no longer makes it the be-all-end-all of top tier heavies. However, we know that the European community has had particularly strong concerns about the Defender since it has been introduced. For this reason, we have decided not to re-introduce the vehicle in Europe for now.

We understand that some of you might not agree with this decision, and we will continue to pay particular attention to reading your feedback about this topic. Please continue to share your thoughts about the Defender, we will be listening.

See you on the battlefield!

40 Responses to Defender w sprzedaży – albo i nie.

 1. Crowley DX pisze:

  Czy wprowadzą czy nie, wszystko jedno. Dobrze napisali, że Defender już nie jest alfa i omegą. Każdy, kto w tej chwili powie, że jest mega OP jest wkurwiony, bo nie może go już kupić. Oczywiście wystaje z grona premek, nie zaprzeczam ale w bitwie już go na prawdę rzadko widuję. Każdy zorientowany gracz już wie jak go zrobić. Pewnie jeszcze jest kosmiczną zarabiarą ale hype już chyba minął.

 2. kisiel150 kisiel150 pisze:

  Mimo wszystko bardzo cieszę się rozsądną decyzją WG, żeby tego czołgu nie wprowadzać. Jestem posiadaczem obiektu 252 u, i stąd wiem, że ten czołg na VI jest absolutnym dominatorem (dopóki nie spotka jakiegoś gracza z Löwe i mózgiem w głowie w przeciwnej drużynie), a nawet na X radzi sobie świetnie. Niech dowodem będzie to, że ja, gracz mocno przeciętny lub nawet słaby ,( 1400 wn8), w dodatku wallet warrior i skrajny debil robi tym czołgiem średnio ~2,5k dmg, niezależnie od losowania.

  Konkluzja: Od jakiegoś czasu Wargaming opamiętał się, zaczął podejmować racjonalne decyzje i prowadzi tą grę w dobrym kierunku, a oświadczenie, że „nie planują sprzedaży defendera” jest bardzo dobrym znakiem.

 3. Spioszeq pisze:

  I dobrze – wiecej kasy w portfelu

 4. hary76 pisze:

  Ta i pierdolc…….za rok dadzą w paczkach i znowu kasiorka.Ile takich gównianych oświadczeń już było.Przepraszam że zapytam ale czy już w imię balansu kaski i sprawiedliwości serwer EU otrzymał free premki które dostaną inne serwery.Żebyście kurw….tu byli tacy konsekwetni i sprawiedliwi.Pojeban……firma i tyle.

 5. dundee447 dundee447 pisze:

  Defender nigdy nie był OP, owszem był mocny, ale tylko do pierwszej analizy na tanks.gg. Teraz WG nie będzie wstawiać go do sklepu, jak tej kupy Typa59, aż „obrośnie legendą” i wystawi za jakiś czas w kalendarzu adwentowym, skrzynkach, itp. (albo wcześniej, bo wprowadzą do sprzedaży, kilka innych o porównywalnych parametrach)… zresztą rynek europejski nie jest tak marginalny, żeby pozwolić sobie na jego pomijanie.

  • Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

   Wcale nie jest OP, jest tylko nieprzbijalny dla 6, 7 i części 8. Jak taki TVP VTU ma z nim walczyć?? W garnki celować? Dolna płyta nawet gold dinga… Objechać? Maus może jest pancerny, ale jest wolny. Defendera przeciętnym medem nie objeździesz.
   Może za miast napierdzilać OP premkami i płakać, że X cię biją, pograj czasem czołgiem z drzewka i zobaczysz jaka to tortura w porównaniu do tego „słabego” Defendera.

   • kwiliniosz kwiliniosz pisze:

    Nie tylko przeciętnym medem. Nawet Cromwell nie da rady objechać defekatora, a to przecież dopiero połowa sukcesu. Nawet w dupsko trzeba przycelować, bo tylna górna płyta ma ~150 mm efektywnego. Absurd, zwłaszcza że amerykańskie i brytyjskie X tiery to i I tier z tyłu mógłby przebić…

   • dundee447 dundee447 pisze:

    @ Ten_warrior_, podpowiesz mi do której części mojego wpisu, odnosisz się Twoim? Może naucz się czytać ze zrozumieniem (tu „piję” w szczególności do Twojego ostatniego akapitu).

    • Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

     a) odnoszę się do „Defender nigdy nie był OP…”
     b) ostatni akapit to tylko logiczny rozumowanie.
     Jak dla ciebie nie jest OP, to pewnie jesteś jego posiadaczem i wkurzasz się, że go kupiłeś i rzuca cię na X, gdzie już taki OP nie jest. Przy czym to są jedynie domysły. Jednak faktem jest, że napewno nie grasz słabymi VIII, czy innymi zapomnianymi przez WG czołgami tylko przechodzisz je za free expa. Gdybyś grał to by ci przez gardło nie przeszło stwierdzenie, że Defender nie jest OP

     • dundee447 dundee447 pisze:

      Twój tok rozumowania jest nie trafiony… nawet nie zadałeś sobie trudu, żeby sprawdzić swoje domysły. Zamiast tego wolisz rzucać „fakty” z dupy i to w dodatku z całą pewnością…

      • Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

       Jeśli coś jest logiczne, niech znaczy, że jest pewne.
       Równie dobrze ty rzucasz fakty z dupy typu „Defender nie jest OP” i nie zadasz sobie trudu, żeby to jakoś udowodnić. Twój tok rozumowania jest nie trafiony bo Defender jest OP…

       • dundee447 dundee447 pisze:

        Bzdura. Subtelna różnica polega na tym, że ja wyraziłem swoje subiektywne (sic!) zdanie w temacie Defendera, który jest mocny, ale nigdy nie uważałem go za OP.
        To, że Defender ponoć jest OP, to już Twój problem, jeśli sobie nie radzisz w walce z nim. Nadinterpretowujesz moje jedno zdanie i dodajesz do niego inne bzdury o płaczu, tym czym jeżdżę lub nie, albo co przechodzę za free expa, dodatkowo nazywasz to faktem. Pieprzenie.
        Tak jak pisałem powyżej, czytaj ze zrozumieniem i nie sil się na interpretację czyjegoś tekstu, bo zwyczajnie Ci nie idzie.

 6. Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

  Ciekawa logika, na innych serwerach im to już nie przeszkadza Defender?! Balans jest w dupie, jeszcze tylko wysypu Defenderów brakuje. Szczególnie teraz gdy kupiłem Black Princea, nie wiem jak muszą mieć nastrane w głowach, żeby nie widzieć problemów czołgów jego pokroju. Nie wierzę, że są aż tak skończymi kretynami, specjalnie rozwalają balans, żeby gracze w drodze do tych „wybranych czołgów” przechodzili przez free expa. Do tego jeszcze co najmniej jakiś czas zmieniają te OP czołgi, żeby idioci inne linie „grindowali” E5, potem Maus, kiedyś oberwie Super Conqueror (pewnie wtedy gdy do niego dojdę)

 7. deValgo deValgo pisze:

  „WG/Falati itp mówi prawdę” – ten zwrot nie tworzy związku frazeologicznego. Ile razy kłamali n/t wycofania lub nie wprowadzania jakichś tenków do sprzedaży, a w niedługim czasie następowała „nieoczekiwana” zmiana decyzji i pufff, Alien trafił do sklepu, Fura też był, E-25… Zmodyfikują MM/balans to i kwestia Defendera też powróci.
  Kiedyś słyszałem coś takiego: Zmienność decyzji świadczy o ciągłości dowodzenia. Z drugiej strony grymaszą jak rozwydrzona nastolatka, która by chciała ale się boi. Może są tacy, którym to odpowiada. Niestety, w tych durnych łbach z Zachodniej Mongolii nadal funkcjonuje system totalitarny i nie rozumieją że przez takie zagrywki ludzie odchodzą do bardziej stabilnych źródeł rozrywki. Nie każdy żyje tylko w świecie WoT… To tylko zwykła strzelanka ubrana w „realia” wielkich bitew pancernych.

 8. opanowany pisze:

  Widać inne serwery nie wyrabiają zakładanego planu finansowego to dla podratowania go dali ww. czołg a eu łyka jak leci wszystko co im się da np:ostatnie dzieło elc ,spadną dochody to i defender się pojawi na 100procent a co do tego gościa na F wie ilem mu powiedzą goście z wyższego szczebla i na nic nie ma wpływu jedyny + jaki ma to że info dostaje wcześniej pozdro

 9. megami pisze:

  W przyszłym roku w skrzynkach świątecznych.

 10. Defender jako ruski tenk jest OP? Pff… To co powiecie o Obj. 257, który jest normalnie w drzewku, obecnie zalewa randomy i posiada megaidiotoodporny pancerz? To jest dopiero jazda.

  • Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

   Weź przystań, ma 130mm na przodzie… Mniej niż Defender, który jest o tier niżej!!! jedyne co go wyróżnia to „magiczny” boczny pancerz. Przy czym magiczny to on jest jedynie dla ciemnej masy randomowej i to do czasu… Spokojnie można go przebić 7

   • Może i 130 mm, ale pod kątem 90 stopni. Normalnie licz jako pancerz efektywny, gdzie wartości przy strzelaniu to minimum 195 mm, gdzie większość pojazdów na VII tierze ma penetrację poniżej tej liczby. Poza tym boki są absurdalne, gdzie gąsienice łapią tylko za zero a jedynymi miejscami do przebicia są dwa paski, jeden nad gąsienicami, drugi na pancerzu. A jako, że jest to pancerz warstwowy, to potrafi trollować. Wieża niby ma weakspoty, ale one też potrafią zrobić w konia.

 11. Paweł Pilski pisze:

  „gracze na niektórych regionach poza EU”

  W jakim to języku? Po śląsku? W każdym razie cytowanie czy też powoływanie się na Falathiego to jest średni pomysł, bo ta osoba przez lata zapracowała sobie na to, aby jej nie traktować zbyt poważnie. Jest też wersja po angielsku, lepiej zredagowana, ale również sformułowana pod dyktando pijarowców z Mińska. Dziś mówią jedno, za pół roku usłyszymy coś zupełnie innego. Usłyszeliśmy już, że polskie drzewko wejdzie w 2018 roku, a taki wymieniany już z nicka Falathi w grudniu stwierdził nawet na publicznym i oficjalnym forum, że polskie drzewko będzie prędzej niż się wszystkim wydaje 😀

 12. Obtartyy pisze:

  Jak WG mówi ze nie będzie w sprzedaży to można być pewnym ze będzie .

 13. BloQ2pb BloQ2pb pisze:

  Dla mnie jest sprawa jasna jak słońce. Błędem wogle było wprowadzenie tego czołgu do gry i dziś sam fakt iż WG się zdecydowało na zaprzestanie jego sprzedaży jest przyznaniem się do błędu, tylko powstaje pytanie co dalej ? Bo ci którzy kupili ten czołg dziś mogą się nim cieszyć ale wcale nie ma gwarancji iż ten Defender nie skończy jak IS6 dzisiaj będąc kompletnie bezużytecznym pojazdem premium, natomiast ci co nie kupili Defender-a dziś może i zazdroszczą ale kto wie czy czasem nie podjęli z perspektywy czasu właściwej decyzji biznesowej. Tak czy siak Defender był błędem i ani Falathi czy jakiś inny pseudomówca tego nie ubierze w piękne słowa.

Dodaj komentarz