Kolejna forumowa ankieta, czy uważasz że 4TP powinien otwierać polską linię jako tier I?


Tekst autorstwa RazNaRoka:

Czołg 4TP (PZInż.140, PZInż.180)
Należał do rodziny nowoczesnych pojazdów gąsienicowych, skonstruowanych w całości w Polsce, pod koniec latach trzydziestych przez inż. E. Habicha.

Wchodziły do niej ponadto: czołg pływający PZInż 130 i ciągnik gąsienicowy PZInż.152 oraz projekt niszczyciela czołgów PZInż.160, opierające się na zunifikowanych podzespołach.
W Polsce na początku lat trzydziestych trwała już seryjna produkcja tankietek. Wpierw TK, a później TKS. W programie rozwoju broni pancernej przewidziano także budowę lekkiego czołgu rozpoznawczego z silniejszym uzbrojeniem umieszczonym w obrotowej wieży. Zakładano, że czołg taki w przyszłości zastąpi tankietki. Wobec tego, we wrześniu 1932 roku przeprowadzono w Polsce pokazy czołgu 4-tonowego, czołgu pływającego oraz ciągnika konstrukcji Cardena i Loyda. W następstwie pokazów, szef Departamentu Zaopatrzenia Inżynierii, płk. T. Kossakowski wystąpił, w maju 1933 roku, z propozycją zakupu 5 czołgów rozpoznawczych 4-tonowych Carden-Loyd i jednego czołgu pływającego, mających służyć do dalszych szczegółowych badań. Do zakupu jednak nie doszło z powodu braku funduszy (zbyt duży koszt jak na warunki polskie). Zdecydowano, zamiast tego, zaprojektować podobne czołgi w kraju, w oparciu o szczegółowe wymagania ustalone przez Biuro Badań Technicznych Broni Pancernych.

Opracowanie 4-tonowego czołgu rozpoznawczego oraz opartego na tych samych podzespołach czołgu pływającego zlecono w 1935 roku Państwowym Zakładom Inżynierii (PZInż.).
Głównym projektantem czołgu 4 TP był szef Działu Studiów PZInż., inż. Edward Habich. Projekt i dokumentację czołgu pływającego ukończono jesienią 1936 roku. Oprócz ogólnego wzorowania się na koncepcji Cardena i Loyda, w projektowaniu pojazdu wykorzystano także inne najnowsze światowe rozwiązania (z konstrukcji angielskich i szwedzkich), oraz szereg własnych rozwiązań, np. nowoczesne zawieszenie wahaczy wózków na wałkach skrętnych. Silnik czołgu (oznaczony PZInż.425) był również polskiej konstrukcji, inż. J. Wernera i J. Dowkontta. Czołg lekki 4 TP dzielił z czołgiem pływającym PZInż 130 ten sam układ ogólny, oraz wiele podzespołów, takich jak silnik, układ napędowy i zawieszenie.

Już w styczniu 1937 roku, w planie rozwoju broni pancernej na lata 1937-42, przewidziano zastąpienie tankietek TK/TKS nowym czołgiem rozpoznawczym, któremu nadano oznaczenie wojskowe: 4TP. Program zakładał zbudowanie 480 czołgów tego typu dla wyposażenia 18 kompanii czołgów rozpoznawczych w dywizjach piechoty oraz w czterech przewidywanych tzw. Oddziałach Motorowych

W listopadzie 1937 r. prototyp (bez uzbrojenia) wyjechał na swoją pierwszą jazdę. W trakcie rajdu „Jesień 1937” czołg bezawaryjnie przejechał 1860 km dlatego Dowództwo Broni Pancernych uznało 4TP za konstrukcję udaną. Następnym krokiem do stworzenia z prototypu pełnoprawnej maszyny zwiadowczej było dobranie odpowiedniego uzbrojenia.

W czerwcu i lipcu 1938 prowadzono próby z zamontowanym prototypowym najcięższym karabinem maszynowym polskiej konstrukcji wz.38 FK-A (Model A), który następnie zwrócono do wytwórni.

Dla czołgów seryjnych przewidziano uzbrojenie w postaci sprzężonych w wieży: nkm (działka automatycznego) 20mm wz. 38 FK-A i ckm 7,92mm wz. 30.

W toku budowy prototypu rozważano uzbrojenie w postaci działka p.panc. 37mm Bofors wz.37 L/45. Na polecenie Dowództwa Broni Pancernych inż. Habich opracował projekt odmiany czołgu 4TP o oznaczeniu PZInż.180, z większą jednoosobową wieżą o kształcie ściętego graniastosłupa, uzbrojoną w armatę 37mm. Jednakże uznano, że dowódca czołgu, przeciążony czynnościami związanymi z obsługą armaty, nie mógłby należycie wykonywać wszystkich zadań wobec czego odstąpiono od tego projektu, zwłaszcza, że armata musiałaby zostać przekonstruowana, żeby się zmieścić w wieży.
Rozpatrywano także uzbrojenie czołgu 4TP w miotacz ognia polskiej konstrukcji, lecz projekt ten również zarzucono.

Ostatnie próby prototypu miały miejsce w maju 1939 roku (prawdopodobnie miał wtedy wymieniony silnik na PZInż 725), ogółem przejechał on ponad 4300 km, bez poważniejszych awarii.

Prototyp przekazano do Warsztatu Doświadczalnego w Ursusie, dalszy jego los nie jest znany, prawdopodobnie zniszczony w Ursusie.
Budowę prototypu 4TP ukończono w 1937 roku, jednak produkcji seryjnej nie uruchomiono ponieważ Sztab Główny jesienią 1938 roku uznał, że czas potrzebny na zorganizowanie produkcji seryjnej czołgu 4 TP spowoduje zbyt duży spadek wartości bojowej pojazdu.

Mzkwkg0

Dane Techniczne:

Załoga 2 osoby
Opancerzenie kadłub: przód 8-15 mm, boki 13 mm, tył 10-13 mm, strop 5 mm, dno 4-8 mm
wieża: przód, boki i tył 13 mm, strop 5-6 mm
Uzbrojenie PZInż140
Uzbrojenie PZInż180
NKM 20 mm wz.38 FK-A (działko automatyczne), 7.92mm Ckm wz.30
37mm Bofors wz.37 L/45 (działko p.panc.), 7.92mm Ckm wz.30
Zapas amunicji 200 naboi 20 mm, 2500 naboi 7,92 mm
Masa własna 4,33 t
Długość całkowita 3,84 m
Szerokość 2,08 m
Wysokość 1,75 m
Prześwit 32 cm
Silnik / moc silnika silnik wysokoprężny PZInż-425, 8-cylindrowy, o poj. 3880 cm³, 4-suwowy, chłodzony cieczą, o mocy 95 KM przy 3600 obr/min
Maksymalna prędkość po drodze 55 km/h na drodze
Zasięg po drodze / w terenie szosa 450 km, teren 240 km
Głębokość brodu do 0,7 m
Pokonywanie wzniesień do 38 stopni
Pokonywanie rowów (szerokość) do 1,6 m
Nacisk jednostkowy ok. 0,34 kg/cm²

Jak już wiecie nie wszyscy zgadzają się z opinią Wargaming dotyczącą wyboru Tier I przedstawioną w materiale: Dzienniki twórców: polskie drzewko. Część 2
Argumentacja Wargaming odnośnie wyboru Tier I w World of Tanks jest prozaiczna…
WG nie chce umieszczać w Tier I kolejnego Renault… ale skąd pomysł że miałby to być Renault??

W okresie 1930-36 Wojsko Polskie jak wiele innych armii świata miało najwięcej czołgów rodziny Renault FT w kilku odmianach, Nasze państwo było uznawane za czwartą światową potęgę pancerną. Pozwólcie że przytoczę kilka liczb:
• 112 – Renault FT-17
• 6 – Renault TSF
• 27 – FT-17 CWS
• 5 – Renault M26/27
• 24 – Renault NC-27
• 1 – Renault Vickers wz.32 (prototyp)
• 1 – Renault Typ M (prototyp)
• 1 – Renault Fumator (prototyp)

Łącznie 177 czołgów Renault.

Jak więc widać WG miało trudny orzech do zgryzienia… Czy wybór jest słuszny, Czy nie było innych alternatyw?
Według nas były… można tu wymienić chociażby:
• Renault wz.32
• TK-3
• TK-S
• PZInż130
• WB-10 (dwa prototypy)
• Czołg Czerwińskiego

Tak więc w sytuacji gdy były alternatywne pojazdy do wyboru… czy to był dobry wybór by umieścić 4TP na Tier I? Czołg tak zaawansowany techniczne że miał zastąpić wszystkie pozostałe czołgi lekkie w roli zwiadu pancernego??

Pozwólcie że przytoczę dwie tabele. Porównajmy jak wypada 4TP na tle Tier I oraz Tier II pozostałych nacji.

Porównanie z Tier I pozostałych nacji
Do porównania dodane Renault wz.32 (który najlepiej tutaj pasuje) oraz TKW i PZInż.130.
W zestawieniu nie ma jeszcze WB-10 i czołgu Czerwińskiego, ponieważ ich dokładne historyczne parametry nie są jeszcze publicznie znane.

XishrAK.jpg

Porównanie z Tier II pozostałych nacji:
TjJVObi

Jak widać 4TP deklasuje w miażdżący sposób rywali pod względem mobilności, bardzo dobrym pancerzem, i świetnym uzbrojenie w postaci 20 mm działka automatycznego ze świetną penetracją lub 37 mm działka z jeszcze lepszymi parametrami (dla obu armat parametry są zaczerpnięte z gry → 20 mm ze statystyk TK-S’a, a 37 mm to to samo co jest na uzbrojeniu szwedzkich czołgów lekkich II i III poziomu).

Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia ram czasowych…
Naszym zdaniem 4TP to urodzony LT II tieru.

Drzewko mogłoby być śmiało zrobione jak u Włochów: na II tierze jeden wolny, z lepsza siłą ognia (u Włochów M14/41, u nas 7TP), drugi szybki, z magazynkiem (u Włochów L6/40, u nas 4TP).
Zatem zapraszamy do udziału w prostej ankiecie…

Czy 4TP powinien być Tier I i otwierać polską linię, a może lepiej spełni oczekiwania na Tier II?


Czy 4TP powinien otwierać polską linię?

 • tak (41% - 836)
 • nie (40% - 810)
 • nie mam zdania (19% - 387)

głosujących: 2 033

Loading ... Loading ...

ź: forum WoT
TY RazNaRok

52 Responses to czy 4TP powinien otwierać polską linię?

 1. mario_szn mario_szn pisze:

  Super, że ankieta jest przed tekstem, żeby wszyscy poinformowani mogli zagłosować przed przeczytaniem tekstu…
  Dajcie proszę ankietę POD tekstem, inaczej ludzie będą głosowali bez czytania, tak jak błędnie w filmiku przedstawiło im WG (czyli 4TP na 1 tierze)

 2. BoruwaXD BoruwaXD pisze:

  Tak powinien otwierać polską linie i wolał bym żeby on otwierał linie a nie jedna z odmian reneult poniewasz było by to bardziej polskie

 3. Temat założył koleś który ma na niskich tierach staty gorsze od bota.

  Ten „pro” gracz chce nerf dla czołgu otwierającego polskie drzewko przez przesuniecie go na wyższy tier.

  Brawo lemmingi głosujcie na nerf dla 4TP.
  To jest tylko arkadowa gra dla pięciolatków z magicznymi elikisirami ożywiania i super mocami jak szósty zmysł.
  Polacy to jednak głupi naród sam pod sobą dołki kopie…WG zrobiło z 4TP OP czołg ale płaczki wygłosują nerf aby zadowolić bota.

  • deValgo deValgo pisze:

   Ten „koleś” ma wychasane na staty itp, ale jest dobrym historykiem i walczy o prawdziwe oblicze naszej przeszłości. Dlaczego nasze drzewko nie może wyglądać jak ostatnio wprowadzone włoskie? Wszystkie propozycje są doskonale opisane na forum. BTW, jakim niby cudem 4TP byłby taki OP na 1 tierze? To lvl na którym obecnie odkrywamy jedną pukawkę i już mamy kolejny tier. Na „2” gra całkiem sporo starych graczy, w tym cała masa pedoberów w M2 LT. Po prostu szkoda jest jego potencjału, aby ustawić go na początek linii.

  • Wszędzie trollu piszesz to samo ??
   Lubisz stary???
   To zadaj sobie choć odrobinę trudu i porównaj statystyki 4TP z Tier I i II pozostałych nacji.
   My to zrobiliśmy… podobnie jak 54% pozostałych głosujących..

   • trollu?
    Mam pisać coś innego w tym samym temacie ???
    Ja nie jestem trollem jak roopert który pisze z alt kont, bo wszędzie spamuje historycznością w grze.
    On sam wie, że przegina wiec zaczął posługiwać się alt kontami. T
    WoT to nie gra historyczna tylko arkadówka z magicznymi eliksirami i super mocami a la szósty zmysł.

    • Roophert Roophert pisze:

     O, wiem kto to – Dzikus3k! Ten co się oburzył bo mu się uwagę zwróciło, żeby nie spamował polityką na forum XD

     Dziwnych masz tych kolegów co to mieli mnie prześladować i zgłaszać wszędzie objawy „spamu” z mojej strony – musisz sam za nich robić? XD

     • uderz w stół nożyce się odezwą…teraz na 100% mam pewność że RazNaRok to alt konto tego trolla

      • Sasystyki ?? Bez nich Gra się lepiej, a statystyki mam w głębokim poważaniu, gram dla czystej przyjemności… polecam.

       Przede wszystkim… Nie przejmuje się opinią ludzi, którzy oceniają mnie i innych po statystykach w arkadowej grze dla pięciolatków Dla Ciebie i tobie podobnych pomidorów oceniających nasze statystyki mam arte Tier VIII nawożę was gównem z nieba. …

       W przeciwieństwie do Ciebie nie jest nolifem spędzającym 24h w WoT, mam rodzinę, mam hobby, mam pracę. Świat mi nie runie na głowę od cyferek na żółtym tle… idź sprawdź czy ci się kolorek nie zmienił może pora rzucić się z mostu lub stanąć przed lustrem pochlastać się szarym mydłem, ogolić zarośniętą mordę i wyjść do ludzi…

       • Masz na swoje urojenia jakieś dowody?
        Każdy kto śledzi temat polskich czołgów zorientuje się, że raznarok i rooperth to jedna i ta sama osoba.
        Nieładnie jest manipulować społecznością z dwóch kont stwarzając sztuczne zainteresowanie tematem.

       • Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

        @RazNaRok
        Miałem Cię za kogoś na wyższym poziomie, nie ważne czy dałeś się sprowokować, ale używając takich pseudo argumentów, kopiowanych od botów najgorszego sortu …
        „W przeciwieństwie do Ciebie nie jest nolifem spędzającym 24h w WoT, mam rodzinę, mam hobby, mam pracę.”
        … poniżasz sam siebie.

       • @Ten_warrior_
        Spokojnie… ja się tylko zniżam do jego poziomu.
        Bo w języku normalnych ludzi brak mi dostatecznie obelżywych słów by z nim rozmawiać.
        W zasadzie to musiałbym się cofnąć do czasu służby w wojsku… ale fala już nie jest trendy 😉

        Lubię czasem dla odmiany potrolować z mojego alt’a… 🙂

    • Ra Ra pisze:

     Zapraszam do poczytania wszelkiej maści wspomnieć żołnierzy z drugiej wojny światowej, często tam piszą że przed śmiercią kogoś uratowało dziwne wrażenie, przeczucie – tzw. szósty zmysł.
     Jak skończysz psychologię to możesz zacząć się wypowiadać.

  • Ócz nas mistrzu, albowiem myśmy niegodni zlizywać słów mądrości z twych purpurowych pośladków ani leżeć pod twymi utalentowanymi stopami albowiem twój skill sprawia, żeś autorytetem we wszech rzeczach, amen.

 4. deValgo deValgo pisze:

  Renault FT-17 to protoplasta każdego klasycznego czołgu i podwaliny pod ten rodzaj techniki wojskowej. Skoro WG nie chce dać nam oryginału /w sumie i dobrze/, to dlaczego nie możemy rozpoczynać przygody z naszym drzewkiem od oryginalnej modyfikacji w postaci R wz.32? 4TP z odpowiednimi dla siebie siłą ognia i mobilnością byłby świetny dla 2 tieru i pasujący chronologicznie.

 5. Logika Polaka. Nie dają drzewka źle, a jak dają to płacz że za dobre czołgi wprowadzają. WTF?

 6. czarrny1 czarrny1 pisze:

  Uważam, że WoT nie dał by nam 4TP w konfiguracji, która by pozwoliła górować nad wszystkimi czołgami I tieru. Więc ci, co myślą, że ludzie chcą dać mu nerfa wciskając na II tier są w błędzie. Jeżeli 4TP pojawi się na I tierze to i tak zostanie skonfigurowany do standardów czołgów I tieru. Coś mu popsują. Zawsze może mieć zwiększone opory gruntu, mniejszy zasięg widzenia, gorsze pestki lub mniej pocisków w magazynku, i jeszcze gorsze takie tam niż to co wynika z jego parametrów technicznych 🙂 . Ale jedno mogę przyznać, że byłby to najpiękniejszy czołg na I tierze 🙂 .

 7. Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

  Powiem tak, wisi mi to i powiewa… a czemu ? Bo jest masa czołgów zgnojonych w imię balansu. Biedny AMX ELC 1956 rok, 320mm peny na HEATach, IkV 103, który jeśli dobrze pamiętam ma 350mm peny na HEATach !!!!!!!!!!!!!!!!! Średniotierowe szwedzkie TD są wyłącznie powojennymi konstrukcjami, a walczą z tigerami i panterami. Tak można wymieniać długo. Czym w porównaniu do innych jest jakiś 4TP?! Co za różnica czy będzie 1-2-3 tierem. Rozumiem, że jest polski, ale jak można być wyczulonym na takie szczegóły, a jednocześnie nie dostrzegać takich masywnych błędów?!?!?!?!?

 8. Może przydałoby się gdzieś na samej górze, tłustym drukiem napisać, że wprowadzenie 4tp na t1 spowoduje automaryczne anulowanie możliwości wstawienia do drzewka tks 20mm. Może to otrzeźwiłoby co poniektórych krewkich posterów…

  • Ten_warrior_ Ten_warrior_ pisze:

   Logicznie na to patrząc to tak, ale WG nie jest logiczne, dla tego nie widzę związku w odniesieniu do wota…
   Zagłosowałem w ankiecie jak „nie” ale nie zmienia to faktu, że WG jest jakie jest. Gdybym miał głosować apropo miejsca 50% innych czołgów w drzewkach zagłosowałbym tak samo.

 9. JRK565 pisze:

  skala bólu dupy w^jeb^ała w kosmos …
  … zahaczyła księżyc i na dodatek
  ponoć widziano ją nad marsem kierującą się w strone słońca …

 10. pikawka pikawka pisze:

  OK, pupki bolą znowu, a teraz poproszę o Wasze deklaracje, ile bitew rozegracie tym pierwszym tierem ??? 3 ? 5 ??

  • czarrny1 czarrny1 pisze:

   Będę dużo grał. Jak będzie TKS (a będzie na 99,9% jako premka 2go tieru), 4TP, PZinż130, 7TP, 9TP i inne oprócz pancernika, to zostawiam wszystkie w garażu. Załaduje nawet same goldy jeśli działa będą niedomagać, i jak to Hallack miał na myśli w jednym z filmików o polskiej premce 8 tieru, jeśli będzie trzeba to będę srał złotymi pestkami w Rusków i Niemców za rok 39, i w angoli oraz żabojadów za to, że dali dupy w tym samym okresie sprzedając nas Hitlerowi i Stalinowi 🙂 .

 11. Paweł Pilski pisze:

  4 TP pasuje na I tier mniej więcej tak, jak KV-1 na III. No ale to jest Wargaming. Nic nie poradzimy a ankieta nie pomoże. Co najwyżej termin dodania polskiego drzewka przesunie się o dwa lata. O ile w ogóle ktoś z Wargaming taką ankietę zauważy. Może chociaż pancerna szachownica wejdzie, ale i o tym nie ma kto poinformować ludzi z Mińska.

 12. HansVoralberg HansVoralberg pisze:

  Pomidor Pierwszego Sortu napisał:
  „Ze statami to była docinka bo wiedziałem, że roperth i raznarok to ta sama osoba. Manipuluje opinią forumowiczów pisząc z dwóch kont. Wystarczy się nieco wczytać w forum i tematy o polskich czołgach aby to zauważyć”

  Buahahaaaa…
  Muszę sobie to w stopce umieścić.

  • SERB_rng_Lotto SERB_rng_Lotto pisze:

   Poczytaj sobie kilka tematów wyżej. WG wprowadza do WoT czołgi inspirowane WarHammerem…wprowadzono już Sabatona.
   Niektórzy mają ogromny ból dupy o historyczność w arkadowej grze gdzie nawet historyczne maszyny nie mają historycznych parametrów. W tej grze są czołgi fantasy i ufoki jak WT E100 e50m, 268-4 itd
   Krucjatę o 4TP można porównać do moherowych obrońców krzyża…krucjatę robi koleś który prawie w WoT nie gra….koleś który podobno ma swoje lata a zachowuje się jak napalony piętnastolatek.

   • mario_szn mario_szn pisze:

    Nie rozumiem w jakim celu to piszesz. W czym przeszkadza Ci, że ktoś chce żeby polskie drzewko było dobrze poskładane, że ktoś poświęca swój prywatny czas żeby się tym zając. Poza tym ma w tym 100% racji, jeżeli poświęciłbyś 5 minut i chociaż przeczytałbyś artykuł i przeanalizował podane tabele to zobaczyłbyś że dla 4TP nie ma innego miejsca niż 2 tier. Jeżeli wrzucą do na 1 tier, to musiałby być wykastrowaną wydmuszką. Co z tego że to jest tylko gra, nie ma to znaczenia. Jeżeli ktoś w to gra to wolałby żeby było zrobione dobrze.
    Poza tym zapewne dobrze wiesz, bo było to napisane wyżej, a jeżeli nie wiedziałeś to teraz się dowiesz że umieszczenie 4TP na 1 tierze wyrzuca z gry TKS, bo ustawienie na 2 tierze poprzednika 4TP jest trochę śmieszne i raczej niemożliwe. Oprócz niego nie daje możliwości włączenia do gry innych polskich czołgów z 20lecia o których napisane jest w artykule.
    Kolejna rzecz – dodanie 4TP na 1 tierze uniemożliwia moim zdaniem dodanie kolejnej gałązki do polskiego drzewka, bo przez wyrzucenie z gry wszystkich podanych wyżej czołgów nie mamy dobrego kandydata 2 tier nowej gałązki zaczynającej się od czołgów lekkich.

   • HansVoralberg HansVoralberg pisze:

    @SERB_rng_Lotto napisał:

    „…koleś który podobno ma swoje lata a zachowuje się jak napalony piętnastolatek.”

    I właśnie w tym jest problem, bo ten „piętnastolatek” łyka wszystko jak pelikan i są potrzebne osoby by to „sprostować”. Oczywiście nie można uogólniać, ale często wiedza idzie w parze z wiekiem, a jak jest okazja by coś było…
    Z tego co widzę, to 1/3 czytających ten watek nie rozumie w czym tkwi problem. Niestety.

 13. Partyzant140 Partyzant140 pisze:

  Ankieta kolejna potrzebna z Czy chcesz TKS w grze:
  Tak I tier
  Tak Premium II tier
  Nie
  Nie mam zdania

Dodaj komentarz