W poprzednim artykule pisaliśmy o zmianach, dotyczących mobilności oraz stabilizacji broni, jakie wejdą do Armored Warfare. W niniejszym artykule pragniemy zagłębić się w ów temat.

scr1

Stabilizacja broni w Armored Warfare odnosi się do zdolności strzelania pojazdu w ruchu i ma następujące składowe:

 • Utrata celności przy jeździe naprzód
 • Utrata celności przy obrocie kadłuba (w tym kierowania podczas jazdy)
 • Utrata celności przy obrocie wieży
 • Utrata celności przy strzelaniu z działa (odrzut)

Owe punkty karne sumują się, co oznacza, że pojazd, który stoi i obraca tylko wieżę, utraci tylko trochę celności, natomiast pojazd poruszający się z maksymalną prędkością oraz jednocześnie obracający wieżą, utraci jej znacznie więcej.

Mając to na uwadze, stwierdzamy, że istniejący system stabilizacji broni nie jest wystarczająco zróżnicowany – działa w różnych pojazdach i należące nawet do różnych klas zachowują się zbyt podobnie. To dlatego czołgi podstawowe są zawsze bardzo celne w ruchu, zarówno podczas kierowania jak i obracania kadłuba. Sprawia to, że są zanadto uniwersalne.

W aktualizacji 0.22, która ma na celu zwiększenie różnic pomiędzy klasami oraz różnymi gałęziami jednej klasy, wprowadzamy szereg zmian. Zmiany te pogłębią rolę każdej klasy na polu bitwy i ostatecznie poprawią rozgrywkę dla wszystkich graczy.

Podstawowa stabilizacja broni w aktualizacji 0.22 będzie bazowała na kalibrze (i poziomie):

 • Im większy kaliber i większa waga broni, tym gorzej będzie wypadała jej stabilizacja broni (armaty kal. 125 i 120 mm to wyjściowe bronie – lżejsze działa będą w ruchu bardziej celne, natomiast cięższe armaty znacznie mniej)
 • Im wyższy poziom, tym lepiej będzie stabilizacja odzwierciedlała ulepszenia systemów kierowania ogniem i stabilizacji

Kombinacja poziomu i wartości stabilizacji broni będzie wyznaczała kryteria dla każdego poziomu, zwane też wartościami podstawowymi Wartości bazowe są następnie modyfikowane w celu podkreślenia ról klas oraz doktryn odnośnych krajów i filozofii projektowania różnych gałęzi pojazdów. Prędkość, przy której następuje utrata celności, będzie się różniła w zależności od pojazdu. Niektóre pojazdy, same w sobie niezbyt celne, będą traciły celność wolniej, natomiast inne znowu szybciej.

Co do klas i gałęzi:

Czołgi podstawowe będą podczas postoju dość celne, ale będą traciły więcej celności od pozostałych klas:

 • przy strzelaniu (20% więcej od bazowej wartości)
 • przy obrocie wieży (30% więcej od bazowej wartości)
 • przy kierowaniu (40% więcej od bazowej wartości)

Utraty celności przy kierowaniu i obracaniu wieży sprawią, że czołgi podstawowe będą bardziej narażone na flankowanie, a drastyczne manewry będą pociągać za sobą utratę celności.

Przy jeździe naprzód nie będą wszakże tracić tak dużo celności – wiele czołgów zostało skonstruowanych z myślą o tym, aby torowały drogę innym pojazdom i dlatego muszą być celne, kiedy jadą wprost na wroga.

Czołgi podstawowe dzielą się na kraje pochodzenia, co odzwierciedla ich każdorazowe doktryny:

 • Leopard 1 i Leopard 2 mają z założenia charakter defensywny i zostały skonstruowane tak, aby niszczyć wrogów z dużych odległości. To dlatego będą traciły o 10% więcej celności niż przeciętny czołg podstawowy we wszystkich sytuacjach (Leopard 2AX 10 poziomu otrzyma kolejne specjalne wzmocnienie stabilizacji, wynoszące 25%, co sprawi, że będzie prawdopodobnie najbardziej celnym czołgiem podstawowym w grze)
 • Czołgi Abrams, które są uniwersalne i ogólnie zwrotne, będą traciły o 20% mniej celności w porównaniu z pozostałymi czołgami podstawowym podczas kierowania, co ma zachęcać do aktywnej rozgrywki
 • Rosyjskie czołgi podstawowe to bronie szturmowe, skonstruowane tak, aby parły naprzód i nic poza Atlantykiem nie było ich w stanie powstrzymać – będą one traciły o 20% mniej celności w porównaniu z pozostałymi czołgami podstawowymi przy jeździe naprzód
 • Chińskie czołgi podstawowe są podobne do rosyjskich, ale bardziej zwinne i zwrotne – będą one traciły o 15% mniej celności w porównaniu z pozostałymi czołgami podstawowymi przy jeździe naprzód i o 15% mniej celności w porównaniu z pozostałymi czołgami podstawowymi podczas kierowania
 • Challengery to kolejny przykład defensywnych broni, stojących na drodze wroga jak skała, która powstrzymuje powódź – czołgi te będą traciły o 40% mniej celności w porównaniu do pozostałych czołgów podstawowych przy obracaniu wież, co sprawi, że będą celne przy zwalczaniu różnych celów podczas postoju

W porównaniu ze stanem rzeczy przed balansem 2.0 czołgi podstawowe pozostaną dokładniejsze w ruchu, ale będą tracić trochę obecnej stabilizacji dział, aby zapobiec temu, że będą przyćmiewały inne klasy, zwłaszcza czołgi lekkie.

Więcej informacji na temat zmian, dotyczących czołgów podstawowych, znajdziecie w odnośnym odcinku Pamiętników deweloperów.

Czołgi lekkie będą królami celności przy ostrzale z głównego kalibru w ruchu przy małych i średnich odległościach oraz będą zdolne do dzikich manewrów przy zawrotnych prędkościach. W porównaniu z czołgami podstawowymi będą tracić znacznie mniej celności przy kierowaniu (o 50% mniej od bazowych wartości) i w związku z faktem, że nie są uzbrojone – zwłaszcza na 10 poziomie – w broń tego samego kalibru co czołgi podstawowe. Jednocześnie, aby to zrekompensować, będą traciły dużo celności przez samo poruszanie się.

Dlatego będą bardzo celne w ruchu na krótkie i średnie dystanse, ale ich ogólna celność w ruchu będzie zredukowana przy większych odległościach, aby nie przyćmiły klasy niszczycieli czołgów, celującej w tej dyscyplinie.

Niszczyciele czołgów będą najlepszymi snajperami w Armored Warfare. Nie będą już działały jak kołowe czołgi lekkie – ich celność w ruchu i podczas kierowania będzie znacznie gorsza (zwłaszcza kierowanie będzie pogarszało celność). Z drugiej strony będą ekstremalnie celne na odległość, o ile nie będą poruszać się szybko lub wykonywać dzikich manewrów oraz będą traciły bardzo mało celności przy obrocie wieży lub przymocowanych na stałe dział, co sprawi, że podczas postoju będą skutecznie zwalczać cele.

Zmiany te, wraz ze zmianami mobilności klasy czołgów podstawowych, zdefiniują wyraźniej rolę każdej klasy pojazdów na polu bitwy.

Mamy nadzieję, że Was przekonają! Do zobaczenia na polu bitwy!

11 Responses to AW – zmiany w mechanice stabilizacji armaty

 1. spadajmała napisał(a):

  Wywaliłem grę przez moderatora pedała który banuje za napisanie np „na pvp jest gówno bo mało ludzi” to była najbrzydsza rzecz jaką tam napisałem a mam ponad 400 postów.

  • kusy95 kusy95 napisał(a):

   Życie moderatora nie jest łatwe, codziennie czytać setki bezsensownych postów złamie każdego. Takie coś co napisałeś można by podciągnąć pod złamanie paru punktów regulaminu. Może powiesz jaki był sens twojej wypowiedzi na forum aw?

   Tak z ciekawości na ile czasu ten ban, skoro aż tak reagujesz?

   • krystekkb napisał(a):

    no to juz wiadomo kto cie zbanowal

   • KrysB napisał(a):

    @kusy95 jeśli jesteś tam modem, to niech Cię szlak jasny trafi za cenzurę…
    Po napisaniu na forum AW jakiegokolwiek niepochlebnego komentarza, opisującego wady i błędy gry, bądź wytykającego błędy w rozumowaniu i pojmowaniu przez twórców dostaje się tam bana za trolling…

    • kusy95 kusy95 napisał(a):

     Ech.. Nie zaglądałem na to forum od dłuższego czasu ale komentarz typu „pvp to gówno bo nie ma graczy” jest bezsensowny, niemerytoryczny więc uznałbym za spam, jeśli chodzi o trolling to przydałby się jeszcze kontekst wypowiedzi i jeszcze pytanie gdzie w jakim temacie to było.
     Są na forum tematy których nie można poruszać to fakt ale nikt nie da bana za za wskazanie błędów w grze czy merytoryczną ktytyke a jeśli zamiast tego tylko się narzeka, zaśmieca forum i obraża się twórców i wszystkich związanych z grą bo tak wyglądają takie fora to się nie dziw, że ktoś stara się utrzymać jakiś minimalny poziom.
     Dlatego zazwyczaj unikam takich miejsc a na forum aw trochę siedziałem i nie miałem problemów

   • spadajmała napisał(a):

    Ban był na 24 godziny a mój post został zedytowany, i po tym usunąłem grę, po czym miałem już w dupie kolejnego bana jak i grę, więc napisałem że jakis baran mnie zbanował i dzięki niemu aw straciło kojenego gracza, tego posta juz całkiem usunął (bał się konsekwencji?) i kolejny ban ale już na tydzień.
    Najgorsze jest to że tam to nawet nie wiadomo kto cię zbanował.
    Cenzura niszczy to forum i grę, sądzę że nie jestem jedyną osobą która wywaliła grę przez to.
    A teraz przykład z forum wota: tytuł tematu „KV-85 to gówno” temat spokojnie sobie wisi od 19 września i nikomu nie wadzi to gówno w tytule.

 2. Paweł W napisał(a):

  To ta gra jeszcze działa? Jak ostatnim razem próbowałem puścić bitwę to zdążyłem ściągnąć wot a tam dalej mieliło :D
  5-10 graczy w kolejce naprawdę zachęcało do grania, nie wiem jak jest teraz, ale to skreśliło u mnie tą grę.

  • nieczytaty-niepisaty napisał(a):

   „Tfurcy” AW (inaczej tego nie mogę napisać) mają taki niecny plan – Aby wszystkich zniechęcić do gry a później wszystkich zaskoczyć swoim tworem. :)
   I konsekwentnie od dwóch lat realizują pierwszą część planu.

 3. Czolg E100 napisał(a):

  Polecam czasami wgłębić się w forum, zwłaszcza polskie, tam tyle jest gówno burzy, że ja nie dziwie się że modom puszczają nerwy. Akurat dowalanie się do PvP jest jak najbardziej na miejscu i potrzebny do dyskusji, bo naprawdę przydało by się więcej graczy, bo szkoda żeby mieć tyle pojazdów a nie móc nimi pograć, mimo iż większość siedzi teraz na Globalnych Operacjach to czasami PvP było by spoko. Ale jak widzę że ktoś czepia się za małych literek w garażu i innych podobnych gówno wartych rzeczy nie wpływających na rozgrywkę, to ja jestem zdania że gracze mają też kluczowy udział w rujnowaniu gry. To że gdzieś tam jest literówka, czy może źle trochę podpisane, mimo iż wiadomo o co chodzi. Mi to zwisa że błąd w tekście jest. A płaczków o byle gówno w AW nie brakuje, serio.

  • kusy95 kusy95 napisał(a):

   Masz rację ale nie ma co wpadać w błędne koło (nie gram bo nie ma graczy). Z pvp wszystko jest ok, nie ma powodu by nazywać ten tryb gównem. Inne tryby są trochę problematyczne bo zabierają graczy z podstawowego trybu, który podtrzymuje grę u życiu. W tej chwili najlepiej wybierać najbardziej popularne tiery i ewentualnie w czasie czekania zminimalizować grę i czytać bloga, forum czy robić cokolwiek innego. I znowu im więcej graczy zdecyduje się poczekać tym krócej będziemy czekać. Teraz 15v15 zdarza się w nielicznych przypadkach z wyjątkiem eventów typu polowanie na mycom, ale bitwy 5v5 czy 3v3 też można spokojnie grać i chyba łatwiej z nich jest się czegoś nauczyć ;) tak więc zapraszam graczy PVE! ;)

Dodaj komentarz