Łącząc siły z RiescoPL postanowiliśmy uzupełnić pewną lukę w internecie i pokusiliśmy się o stworzenie listy unikatowych czołgów premium występujących w grze World of Tanks.
Na liście znajdą się pojazdy dostępne dla standardowych kont, które są nie do kupienia normalnie w grze.Stany Zjednoczone

1. T1E6 – prezent na Boże Narodzenie 2012. Rzadko, ale pojawia się w sklepie premium.
W sierpniu 2014 dodawany gratisowo do modelu M24 Chaffee z firmy Italieri.

tier II

zdjęcia historyczne

2. T7 Combat Car – prezent dla graczy z okazji zdobycia nagrody Golden Joystick przez Wargaming w 2013. Od tego czasu nie pojawił się w sklepie premium, ale prawdopodobnie będzie on rzadko udostępniany.

tier II

zdjęcia historyczne

3. MTLS-1G14 – czołg planowano wypuścić na rynek w „Amerykańskiej edycji kolekcjonerskiej”, tak jak to miało miejsce z BT-SV, czy Pz.Kpfw. II Ausf. J – jednakże nigdy tego nie zrobiono.
Pomimo to, pojazd został udostępniony znikomej liczbie graczy serwera RU. MTLS-1G14 dostępny jest jedynie dla kont prasowych i specjalnych kont WG. Dla zwykłego śmiertelnika, nie do zdobycia.

tier III

zdjęcia historyczne


4. M4A2E4 Sherman – prezent dla beta-testerów. Nie do zdobycia.

tier V

zdjęcia historyczne

5. T23E3 – prezent za event “Świat w ogniu” dla 6.000 najlepszych graczy. Prawdopodobnie będzie również nagrodą w różnego rodzaju konkursach i eventach.

tier VII

zdjęcia historyczne

6. M6A2E1 – „Alien”, bo tak często nazywany jest ten pojazd, był do kupienia w pre-orderze World of Tanks za 90$ w zestawie z 25.000 golda. Obecnie, nie do zdobycia.

tier VIII

zdjęcia historyczne


pre-order heavy package

7. M60 – prezent za I Kampanię w 2013 dla 30 najlepszych klanów.

tier X

8. T95E6 – czołg średni, najprawdopodobniej będzie prezentem za jedną z kolejnych kampanii – podobnie jak M60, czy VK 72.01 (K).
Pojazd dostępny w sprzedaży na serwerze chińskim, więcej informacji TUTAJ.
Oficjalna tapeta na pulpit z T95E6 – TUTAJ.

tier X

zdjęcia historyczne


Wielka Brytania

1. Light Mk. VIC – pojazd rozdawany na Boże Narodzenie 2013. Od tego czasu nie pojawił się w sklepie premium, ale prawdopodobnie będzie on rzadko udostępniany.

tier II

zdjęcia historyczne


Niemcy

1. Pz.Kpfw. 38H 735 (f) – zdobyczny czołg nacji francuskiej Hotchkiss H-35/H-39, znany także pod nazwą „micro maus”. Pojazd ten był do kupienia w grze do lutego 2012, gdzie wraz z wprowadzeniem francuskiego drzewka technologicznego stał się niedostępny. Rozdawany z okazji imprez na których obecne jest Wargaming, np. zloty militarne. Bardzo trudny do zdobycia.

tier II

zdjęcia historyczne

2. Pz.Kpfw. II Ausf. J – nazywany również „nano maus”. Czołg był do zdobycia na początku 2012 i 2014 roku w „Niemieckiej edycji kolekcjonerskiej”. Za około 250zł dostawaliśmy gadżety związane z World of Tanks, czołg, 10.000 golda i 3 miesiące premium. Był też rozdawany na Gamescom 2012. Obecny w sprzedaży wtórnej niekiedy za kwoty powyżej 1.000PLN.

tier III

opis

Czołg cechuje się mocnym pancerzem, porównywalnym z tierem V (80/50/50). Jednocześnie wyposażony jest w działo I tieru, gdzie penetracja na standardowej amunicji wynosi 23mm.
Zmusza to użytkowników do używania amunicji premium z penetracją 46mm. Jednocześnie powoduje to, iż jest to najdroższy w utrzymaniu czołg premium, gdzie koszt jednorazowego uzupełnienia 400szt amunicji to ponad 100.000 srebra. Koszt utrzymania jest porównywalny z X tierowym TD – FV215b 183, przy korzystaniu z amunicji HESH.

Niemiecka edycja kolekcjonerska

zdjęcia historyczne


3. Grosstraktor – prawdopodobnie nagroda dla zwycięzców mini kampanii w drugiej połowie 2014 r. Historię powstania tego pojazdu znajdziecie TUTAJ, z kolei TUTAJ zaprezentowane są zdjęcia z gry.

tier III

zdjęcia historyczne

4. Pz.Kpfw. B2 740 (f) – zdobyczny, odpowiednio zmodernizowany, francuski czołg B1. Pojazd ten był do kupienia w grze do lutego 2012, gdzie wraz z wprowadzeniem francuskiego drzewka technologicznego stał się on niedostępny. Rozdawany z okazji imprez na których obecne jest Wargaming, np. zloty militarne. Często jest dostępny w sklepie z podarunkami oraz jest dodatkiem do gry WoT: Rush.
W sierpniu 2014 dodawany do modelu Tygrysa I z firmy Italieri.

tier IV

zdjęcia historyczne

5. Pz.Kpfw. IV Hydrostatic – pojazd dodawany do specjalnej wersji myszki Deathadder. Podobnie jak Pz. II J oraz BT-SV, miał być zawartością edycji kolekcjonerskiej WoT. Trudny do zdobycia.

tier V

widok z tyłu
zdjęcia historyczne

World of Tanks Deathadder

6. Pz.Kpfw. V/IV – ten pojazd był do kupienia w pre-orderze za 67$ w zestawie z 18.700 golda. Obecnie nie do zdobycia.

tier VI

pre-order medium package

7. Pz.Kpfw. V/IV Alpha – prezent dla graczy, którzy pomagali w początkowym etapie rozwoju gry, m.in. w uzupełnianiu wikipedii o artykuły i opisy. Czołg od zwykłej wersji różni się jedynie „Alfą” w nazwie. Nie do zdobycia.

tier VI

8. VK 72.01 (K) – nazywany często „faiLöwe”. Prezent za II Kampanię dla 10.000 najlepszych graczy.
Projekt zmyślony przez firmę Wargaming.

tier X

szkic projektu


Francja

1. 105 leFH18B2 – pojazd niedostępny od wersji 8.6. Prawdopodobnie będzie do zdobycia wraz z dodatkiem do gry karcianej WoT: Rush.
W sierpniu 2014 dodawany, jako gratis, do modelu Ferdynanda z firmy Italieri.

tier V

zdjęcia historyczne
ZSRR

1. Tetrarch – prezent na Boże Narodzenie w 2011. Rzadko pojawia się w sklepie premium.
W sierpniu 2014 dodawany gratisowo do modelu Shermana M4 z firmy Italieri.

tier II

zdjęcia historyczne


2. BT-SV – był do zdobycia na początku 2012 i 2014 roku w „Sowieckiej edycji kolekcjonerskiej”. Za około 250zł dostawaliśmy gadżety związane z World of Tanks, czołg, 10.000 golda i 3 miesiące premium. Dość łatwy do zdobycia w sprzedaży wtórnej.

tier III

Sowiecka edycja kolekcjonerska

zdjęcia historyczne


3. LTP – prezent z okazji 15-lecia Wargaming. Jeszcze się nie pojawił w sklepie premium, ale prawdopodobnie będzie rzadko udostępniany.

tier III

4. M3 Light – pojazd ten był dodawany do garażu w zamian za ukończenie samouczka. Nadal jest rozdawany przy okazji imprez na których obecne jest Wargaming, np. zloty militarne. Rzadko jest udostępniany w sklepie z podarunkami, jednakże stosunkowo łatwo go otrzymać w różnych konkursach.

tier III

5. A-32 – ten pojazd był do kupienia w pre-orderze World of Tanks za 45$ w zestawie z 12.500 golda. Obecnie nie do zdobycia.

tier IV

pre-order light package

6. KV-220 – bardzo rzadko udostępniany w sklepie z podarunkami. Czołg charakteryzuje się potężnym pancerzem i słabym działem – 76mm ZiS-5.
We wrześniu 2014 odbył się event w którym można było go wygrać.

tier V

porównanie KV-220 i KV-1 (stock)

7. KV-220 Beta-Test – prezent dla alpha-testerów. Obecnie nie do zdobycia.
Przy okazji konkursów jest czasami omyłkowo dodawany do garażu zamiast zwykłego KV-220. Obydwa czołgi różnią się jedynie literką „T” w nazwie.

tier V

8. SU-85I – pierwotnie czołg planowano wypuścić na rynek w edycji kolekcjonerskiej w tym samym czasie co BT-SV, czy Pz.Kpfw. II Ausf. J. Jednakże z pomysłu ostatecznie zrezygnowano.
W 2014, od aktualizacji 9.0, czołg dostępny jest jedynie w sklepie z podarunkami. Od patcha 9.2 pojazd jest możliwy do kupienia z poziomu drzewka technologicznego.

tier V

9. KV-5 – wycofany ze sklepu wraz z patchem 7.5. Rzadko udostępniany w sklepie z podarunkami.

tier VIII

10. T-44-122 – prezent dla alpha-testerów. Nie do zdobycia. Więcej można dowiedzieć się STĄD.

tier VII

zdjęcia prototypu

11. Object 907 – czołg średni, najprawdopodobniej będzie prezentem za jedną z kolejnych kampanii – podobnie jak M60, czy VK 72.01 (K).

tier X

zdjęcia prototypu
Chiny

1. Type 62 – dostępny bardzo rzadko w sklepie z podarunkami. Rozdawany np. z okazji finałów w Warszawie i w konkursach.
Ostatni raz znalazł się w sklepie premium w marcu 2013.
We wrześniu 2014 odbył się event w którym można było go wygrać.

tier VII

2. Type 59 – dostępny jedynie w konkursach. Ostatni raz znalazł się w sklepie premium pod koniec 2012, był również rozdawany z okazji Gamescom 2012.

tier VIII

3. Type 59 G – G od „gold”. Specjalna wersja Type 59 dostępna tylko i wyłącznie na serwerze chińskim. Więcej do poczytania o tym niezwykłym czołgu TUTAJ.

tier VIII

4. WZ-111 – czołg ciężki dostępny jedynie na serwerze chińskim.

tier VIIIJaponia

1. Type 97 Te-Ke – prezent, rozdawany 1 sierpnia 2014, z okazji rocznicy Wargaming.

tier II

zdjęcia historyczne

2. Type 98 Ke-Ni Otsu – w zamierzeniu Ke-Ni Otsu miał być standardowym tierem IV, który można było odkryć z poziomu Ke-Ni (tier III). W późniejszym czasie zdecydowano się go przemianować na czołg premium, jednakże od patcha 8.10 dostępny jest jedynie dla supertesterów.
W odróżnieniu od Ke-Ni, który zbudowany jest na zawieszeniu Hara, Ke-Ni Otsu posiada zawieszenie Christie.

tier III

zdjęcia historyczne

Szczegóły paczek pre-orderów World of Tanks

49 Responses to lista unikatowych pojazdów premium

 1. Jedrek95 pisze:

  faktycznie, na zdjęciu jest zdobyczna somua

 2. maciejooo pisze:

  „Sowiecka” edycja kolekcjonerska i gadgety? Po polskiemu ładniej, gadżety 😛

 3. PhilipNlol pisze:

  SU-85I jest wciąż dostępny!
  Bzdura o niedostępności tego pojazdu…

 4. DoM1N DoM1N pisze:

  Spoooko spoooko, w zamyśle w 1 komentarzu miałem napisać, że artykuł jest rozwojowy. Z tymże prądu w miejscu pracy zabrakło :3
  Całość ma wyglądać podobnie do Pz II J.
  MTLS miałem dodać, ale już czasu nie starczyło i przy okazji kolejnej edycji go dodam.
  Już tyle czasu na powyższe zmarnowałem, że chciałem to po prostu już wypuścić.

 5. Haratyk20 Haratyk20 pisze:

  Szczerze nie wiedziałem że jest ich tak dużo.
  PS: Ob 907 wygląda epicko.

 6. Znajomy123 pisze:

  Ostatnio widzę te ” rzadkie” czołgi bardzo często. Ostatnio widziałem Type 62.

 7. RiescoPL pisze:

  MTLS-1G14 nigdy nie był do zdobycia

 8. Xenlin Xenlin pisze:

  Po pierwsze – gdzie MTLS-1G14?
  Po drugie – jest Obj. 907 a T95E6 już nie?
  Po trzecie – Japońska tankietka bodajże II albo III tier, którą dostał chyba serwer USA a my nie?
  Po czwarte – zarówno M60, Failowe i inne X tierowe rarytaski prawdopodobnie będą kiedyś ponownie jako nagrody – a więc z góry mówić, że nie będzie możliwości ich zdobycia to lekka przesada – było o tym w którymś Q/A.

 9. wicher_47 pisze:

  Ta sowiecka i niemiecka edycja kolekcjonerska jest tylko dla Rosjan itd.?

  • Stachu pisze:

   Nie tylko dla Rosjan Można kupić ją na rosyjskiej stronie Wota. Niestety obecnie WG przerobiło edycje tak że kody z nich działają tylko na RU, a wcześniej działały na wszystkich serwerach…. to dawać w takim razie Pz II J i BT-SV do kupienia skoro wycofaliście -,- Wcześniej można było kupic a teraz nie można ? Może planują coś…

 10. megami pisze:

  T23E3 – była zapowiadana jednorazowa ekskluzywna oferta na giftshopie z tym pojazdem.

 11. kris040701 pisze:

  Czekam na le105 hehe

 12. Piszę pisze:

  Co do M6A2E1 to widziałem w bitwie gracz o nicku WG_EUEvents2014_002 który grał M6A2E1.
  Gdy chciałem zobaczyć jego staty to pisze że ma 0 bitew lub że konto nie istnieje

  • Stachu pisze:

   No bo to konto specjalne. Sądząc po nicku jest to tester eventów że tak powiem. Konta WG sa kasowane po tym jak dany tester wyknoa swoją robotę, dane które są na tym koncie są ściśle tajne i poufne wiec nie można zobaczyć statsów. Chociaz tam jest mnóstwo golda, wszystkie czołgi w grze i załogi ze wszystkimi perkami, oraz mnóstwo kredytów i wolnego expa.

   • Xenlin Xenlin pisze:

    Raczej konto na którym gra randomowy gracz w jakiejś imprezece pokroju IEM, Gamescom etc.

    Konta prasowe – bo o to ci chodziło Stachu są nazywane WG_Press_00x czy jakoś tak – i to są konta dawane w celu nagrania recenzji etc

 13. Borys pisze:

  M60 był nagrodą dla 30 najlepszych klanów, a nie dla 100.

  Dzięki temu dostało go 3000 osób a nie jak w przypadku VK 10 000

 14. Geo pisze:

  KV-220T oprócz literki ma łaskawszy MM (z tego co pamietam +1) w porównaniu do zwykłego KV-220

 15. Zlotoklos pisze:

  Warto też wspomnieć o RADZIECKIM M3 Light (http://wiki.worldoftanks.com/M3_Light). Mało kto odróżnia go w bitwie od amerykańskiej wersji M3 Stuart (http://wiki.worldoftanks.com/M3_Stuart). Można go jeszcze czasami kupić na stronach z aukcjami.

 16. Hate pisze:

  T23E3 ma byc do zdobycia w misjach/konkursach – tak wynika z Q&A

 17. Zamaszysty pisze:

  Pz.Kpfw. V/IV Alpha nie był dostępny dla Alpha testerów … no błagam !

  To był czołg rozdawany niedługo po „release” osobom, które wzięły czynny udział w uzupełnianiu WoW-owskiej wiki o artykuły, opisy itd. Generalnie była to zapłata dla wszystkich, którzy narobili się przeklepując dane do wikipedii z tłumaczeniem i kopiowaniem konkretnych wartości z gry.

  TO NIE BYŁ CZOŁG DLA ALPHA TESTERÓW! Sam gram od tego czasu i nie mam takiego czołgu jak Pz.Kpfw. V/IV Alpha w garażu, a jedynie tego premiowego shermana, chociaż rozumiem, że wiele osób wprowadziła ta nazwa w błąd 🙂

 18. Witam !
  Posiadam kilka z w/w pojazdów.

  T1E6, T7CombatCar, Light MKVIC, LTP, M3 Light, KV220
  na dniach będzie Pzpfw B2 740f jak otrzymam WoT Rush.
  Dla mnie najprzyjemniejsze do grania to LTP, M3 light i KV220

  Inne też niczego sobie ale bardziej dla zabawy.
  T7CC lub Light MK VIC w starciu z hordami T18 większych szans nie mają jednak po ostatnim buffie tych pojazdów ich szanse w starciu z T18 wzrosły z żadnych na nikłe 😉 Katarynki mają efekt psychologiczny 😉
  T1E6 przyjemny II tier, działko daje radę, dobre przyśpieszenie jak na ten poziom
  LTP fajna maszynka jak dobrze wylosuje można sporo ugrać. Fajnie dinguje jak się dobrze ustawimy.
  M3light szybki i zwrotny zwiadowca. działko nawet w porządku jedynie strzelając w ruchu trzeba pamiętać o celności.
  KV220 na początku myślałem ze to klocek którym ciężko coś ugrać. Szybko zmieniłem zdanie bo pancerz naprawdę wiele znosi. Działo słabe czasami trzeba gold załadować ale zaletą jest że szybko strzela i celność też przyzwoita.

 19. Qdyneczek pisze:

  MTLS-1G14 grałem na IEMie 2013 stwierdzam że gowno

 20. LordOfTanks LordOfTanks pisze:

  Jeśli ktoś uzupełnia ten wpis to może dodać do type 62 – Ostatni raz znalazł się w sklepie premium w marcu 2013.

 21. Tompeks pisze:

  Jesli sie nie myle byla tez Valentyna dla testerow za closed bete, mialem ale sprzedalem

 22. Trent pisze:

  Wszystkie trzy czołgi preorderowe wystawiono również na sprzedaż, w innych cenach i z inną ilością złota w zestawie, wraz z wprowadzeniem na stronie Gift Shopu (6 stycznia 2012 r.), ale gracze podnieśli krzyk i już następnego dnia WG je wycofało.

  Zawartość zestawów można znaleźć m.in. w tym poście:
  http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/74286-gift-shop-now-available/page__pid__1267306#entry1267306

 23. Chyba należy dodać do szkopskiej listy (mojego ulubionego) E-25 a za parę tygodni, być może Pz35 739 (f) 🙂

 24. A gdzie najrzadszy czołg ever dostępny tylko 2h na serwerze EU – Su 76i?

Dodaj komentarz